בנק שלא יאפשר מעבר חשבון ייקנס ב 50 אלף שקל

ח”כ רחל עזריה: “הניסיון בעולם מוכיח שרפורמות כאלה מורידות מחירים ומשפרות את השירות והמוצר שהלקוח מקבל”

בנק דיסקונט. צילום: נתי שוחט | פלאש 90

ועדת הרפורמות דנה אתמול בהוראות שיאפשרו ללקוחות הבנקים להעביר את הפעילות הפיננסית המתנהלת בחשבונם, לרבות בכרטיס האשראי שהבנק הנפיק, מהבנק שבו מתנהלת הפעילות האמורה לבנק אחר, באופן נוח וללא סיכון. העברת פעילות הלקוח תתבצע ללא עלות ללקוח, באמצעות פניית הלקוח, לרבות באופן מקוון, לבנק שאליו הוא מבקש להעביר את פעילותו.

יו”ר הוועדה ח”כ עזריה אמרה בפתח הדיון כי “הניסיון בעולם מוכיח שרפורמות כאלה מורידות מחירים ומשפרות את השירות והמוצר שהלקוח מקבל. הם יקלו על לקוחות לעבור לבנק עכשיו ולהשיג תנאים משתלמים יותר גם אם נשארים בבנק הישן. זהו צעד חשוב וקריטי לפתיחת שוק הבנקאות לתחרות”

jerusalem-box

לנושא לוחות הזמנים השיב כפיר בטט, מאגף התקציבים במשרד האוצר: “היינו רוצים שכבר מחר בבוקר זה יתאפשר, אבל בדקנו שוב את הדברים, ואנו לא רואים רמת סבירות גבוהה להתרחשות הדברים בפחות משלוש שנים, גם בהתבסס על לוחות הזמנים של מהלך דומה בבריטניה”.

עו”ד שמלצר מהלשכה המשפטית באוצר הבהיר כי נוסף לחוק סעיף המגדיר 50 אלף ₪ קנס על שלושה מקרים: הבנק לא יאפשר ללקוח להעביר את חשבונו, הבנק יגבה כסף עבור ההעברה או הבנק לא יבצע את ההעברה תוך פרק הזמן שייקבע. בנוסף הוכנס גם סעיף, שהוא בגדר סעיף סל, ומאפשר לנגיד בנק ישראל לקבוע כי בנק עבר על הוראה מהוראות החוק וגם כאן לראות זאת כהפרה.

ח”כ חיים ילין (יש עתיד): “החוק הוא נכון והוא חלק מתפיסה שאני מסכים לה. אני בעד להעלות את הקנס גם למאה אלף שקל לעבירה. כמו כן, לא השתכנעתי בצורך לתת שלוש שנים ליישום או בצורך לקבוע כאן בנק המחזיק 5% מהשוק כנכלל ברפורמה, בעוד בהפרדת הבנקים קבענו 10%. ולבסוף, חסר לי פה הצד של הפיקוח של הכנסת בכל ההליך הזה, וזה קריטי לדעתי שכללים יקבעו יובאו לאישור ועדה בכנסת”.

יו”ר הוועדה, ח”כ רחל עזריה, סיכמה את הדיון: “הוספנו היום לחוק סנקציה של 50 אלף ₪ על כל הפרה, אבל עדיין אני מרגישה שכל בקשות הוועדה נענות בשלילה ולא מתקיים כאן דיאלוג, כשכל בקשות חברי הוועדה הן עוגנים לוודא שהצעת החוק הזו תצא לפועל. יש פה יותר מדי טענות של בעיות משפטיות, ניסוחיות וטכנולוגיות בשביל חוק שנותנים לו שלוש שנים להתחיל”.

רוגע160
inner

כתיבת תגובה