בסיכום 2023: רמ"י הוציאה לפועל כ-60 אלף עסקאות לשיווק יח"ד

בסופה של שנת 2023 מדווחת רשות מקרקעי ישראל על נתוני שיווק קרקעות במכרזים ובפטור ממכרז לבניית 93,456 יח"ד וביצוע עסקות בפועל לכ 60 אלף יח"ד | הפער נובע בשל פרסום מכרזים לשיווק ואי פרסום חוברות מכרז, או אי חתימה בפועל על עסקות מול היזמים הזוכים | ירידה במספר יח"ד ששווקו להשכרה ארוכת טווח

רשות מקרקעי ישראל | צילומסך מאתר רמ"י

רשות מקרקעי ישראל סוגרת את שנת 2023 בסיכומה שיווקה הרשות קרקע לבניית 93,456 יח"ד, במכרז ובפטור ממכרז.

עסקאות בפועל – רשות מקרקעי ישראל חתמה בפועל עם יזמים על עסקות לבניית  כ60,117 יח"ד. וחשוב להדגיש: נתוני העסקות בפועל לוקחים בחשבון גם מכרז שנסגר עם 5,000 יח"ד בקריית אתא ומעוכבות בשל צו בית משפט. כמו כן, הפער נובע מהעובדה שמכרזים רבים יצאו לדרך מבלי שחוברות המכרז פורסמו, ונספרות ככאלה ששווקו ב-2023, כמו גם יזמים שזכו וטרם חתומים על עסקות בפועל.

רשות מקרקעי ישראל שיווקה בשנת 2023 קרקעות לבניית כ 39,000 יח"ד במסלול מחיר מטרה, למחוסרי דיור וצעירים, המהווים 42 אחוז מכלל השיווקים. לשם השוואה, בשנת 2022 פרסמה רמ"י קרקעות  ל 46,342 יח"ד לדיור בר השגה שהיוו 43 אחוז מכלל השיווקים.

רמ"י פרסמה מכרזי קרקעות לבניית  כ4,000 יח"ד להשכרה ארוכת טווח, בהשוואה לשיווק קרקעות להשכרה בהיקף של כ6,191 יח"ד בשנת 2022 ולקרקע ששווקה בשנת 2021 לבניית כ-5,898 יח"ד להשכרה

שווק קרקעות וביצוע עסקאות לאנרגיה מתחדשת: רשות מקרקעי ישראל סגרה בהצלחה עסקות בהיקף  של כ 17,000 בהיקף של כ 1700 מגה ואט.

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף אמר כי "למרות הריבית הגבוהה, שהגיעה השנה לשיא של קרוב לשתי עשורים, והמלחמה שפרצה לקראת סוף השנה, רשות מקרקעי ישראל שיווקה קרוב למאה אלף יחידות דיור, נתון מעולה בהתחשב באתגרים. יחד עם זאת, אנחנו לא נחים על זרי הדפנה, ומקווים להגיע בשנה הבאה לכמות שיווקים גבוהה יותר בצורה משמעותית, במטרה להביא לירידת מחירים ולדיור בר השגה לטובת כלל אזרחי ישראל. גם בימים אלו, לצד הסיוע למאמץ המלחמתי בעורף, במשרד הבינוי והשיכון ובמנהל מקרקעי ישראל אנו עמלים להביא עוד בשורות לעם ישראל בתחומי הדיור, בכל חלקי מדינת ישראל".

ינקי קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל ציין כי "שנת 2023 היתה שנה מאתגרת גם בתחום ניהול הקרקעות: החל מעליות הריבית החדות, דרך שוק רווי בקרקעות, הצפי לבחירות ברשויות המקומיות ולבסוף המלחמה שפרצה ברבעון האחרון לשנה. למרות זאת אנו מציגים נתונים המצביעים על כך שניהול הקרקע ברשות מקרקעי ישראל התאפיין בגמישות ובתגובה מיידית לתנודות בשוק תוך מתן מענה לבעיות שנוצרו וכך הצלחנו להתמודד עם האתגרים הקיימים. אנו תקווה שהמלחמה תסתיים במהירה ושנוכל לפעול לשיקום המדינה  כאשר לרמ"י, כגורם הממונה על ניהול הקרקעות, יש חלק חשוב בסיוע לתנופת הפיתוח והחזרת המשק לקדמותו ולפריחתו".

כתיבת תגובה