בעוד שבוע: רכשתם דירה? ספרו מאיפה הכסף

תתעוררו: ביום שני הבא החגיגה נגמרת • רגע לפני שחוק המזומן נכנס לתוקף, זהו גם המועד שניתן לבצע בו עסקאות נדל”ן לפני חובת הדיווח על מקורות המימון • יזם חרדי ל’ביזנעס’: “זה יותר גרוע מגזירת הגיוס”

תנופת בנייה בבית שמש | צילום: shutterstock

רגע לפני שרשות המסים מעלה הילוך במלחמה שהכריזה על מעלימי ההכנסות וכניסת ‘חוק המזומן‘ (האוסר עסקות מזומן מעל 11,000 שקלים) לתוקפו שימו לב: כל רוכש נדל”ן – דירה, קרקע, חנות או משרד – יידרש להצהיר מהיכן בדיוק שאב את מקורות המימון שלו ואף יידרש להציג אסמכתאות לכך. כמו למשל, ירושה, או הון עצמי.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

ביום שני הבא יהיה המועד האחרון שבו תוכלו לרכוש דירה בלי לדווח על מקורות המימון שלה. כלומר, אם ראיתם דירה, או סרקתם תכניות של דירה אבל משום מה התמהמהתם, ואיכשהו אתם עומדים לחלץ את התשלום עליה או חלקו – מפק”מ בלאטה או גמ”ח שהפקדתם בו מזומנים בעבר – זה הזמן לסגור עסקה בלי להמתין יתר על המידה.

ויש גם סנקציות: רוכש שלא ידווח בתוך חצי שנה לרשות המסים כיצד היה בידו כסף לשלם על הדירה, לא יוכל להשלים את הרישום של דירתו בטאבו. “זה יותר גרוע מגזירת הגיוס”, אומר ל’ביזנעס’ יזם נדל”ן חרדי.

למעשה, ההליך הראשוני של חיוב הדיווח החל כבר בסוף שנת המס 2017. אז נקבע, כי כל עסקת נדל”ן (או מקרקעין) תהיה חייבת בדיווח מקוון מיידי לרשות המסים. אך אם עד כה החובה הוטלה על הרוכש אך עורך הדין הוא שביצע את הדיווח (הכולל סעיפים רבים ומגוונים), עתה עומד להתווסף לדיווח סעיף ברור שיבקש מהרוכשים להצהיר מניין הזרימו את המימון לנכס.

Inner article

כאמור, אל חובת הדיווח המקוון יצטרף הסעיף המחייב גם דיווח על מקורות המימון לעסקה, אך לפי דיווח של עופר פטרסבורג ואליצפן רוזנברג ב’ממון’ עולה, כי רשות המסים תעניק ארכה בת חצי שנה החל מיום קבלת הנכס ועד לסיום מימוש החובה למילוי הסעיף.

לשם כך ,הכינו ברשות המסים ממשק ייעודי שיתווסף לממשק הדיווח המקוון, באמצעותו יוכל לדווח גם הרוכש – בעצמו – ללא עזרת עורך הדין על מקורות כספו, כאשר ברשות המסים הניחו שייתכן שכחלוף מחצית השנה עורך הדין עשוי שלא לייצג עוד את הרוכש.

אך כאמור, עד לדיווח, לא יתאפשר להעביר את הנכס בטאבו על שם הרוכש. כך מבקשים ברשות המסים לגרום לרוכשים למלא את הטופס, וכמובן – לעקוב אחר מקורות ההון שלהם.

מנהל רשות המסים, ערן יעקב, אמר לאחרונה, כי “אחת המטרות שלי עם כניסתי לתפקיד היא למקד מאמץ במטרה להגיע לגביית מסים שוויונית וצודקת. בנוסף לעבודת הביקורת השגרתית שהיא חלק מרכזי בעבודת הרשות, חשוב לנו לבצע ניתוח חכם של נתונים במטרה להגיע לבורות הון שחור אשר היו בשימושם של עבריינים במשך שנים”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "בעוד שבוע: רכשתם דירה? ספרו מאיפה הכסף"

  1. מקווה שזו לא חשיבה חלמאית…
    הרי ברור לכל, שבכך יגרמו שהרכישות יצללו פלאים!
    ואם אין רכישות – אין מיסים כלל!
    דומה לרופא שיקטע למטופל רגליים, ולהמליץ לו על פעילות גופנית של ריצה מידי יום…

    מה שכן טוב בחוק הזה, שזה מה שיביא אולי סוףסוף לירידת מחירי הנדל”ן ‘למי שכבר כן יוכל לרכוש דירה…’

  2. קדימה, נדלן בארה”ב…

כתיבת תגובה