בעלי העסקים זועמים: "ימי החושך של מערכת המס"

חוק ההסדרים שהוגש למליאת הכנסת לא כולל הרבה מאוד 'עיזים' שדוברו, ביניהם השר"פ, התייקרות ביקורי רופאים, המס על החד-פעמי ועל משקאות ממותקים | אך החשש הוא כי אלה יופיעו במוקדם או במאוחר בתקנות שרים, או במסגרת 'תכנית כלכלית' שיגיש האוצר כיחידה אחת עם חוק התקציב

ספר התקציב | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

תקציב המדינה יעלה מחר להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, ובכל גלגול שלו, החל מגיבוש התקציב במשרד האוצר, עבור באישור השרים וההכנה לאישור הסופי במליאת הכנסת נופלים בזה אחר זה ה'עיזים' שהוכנסו בתקציב.

אך למרות השינויים הצפויים באיגוד לשכות המסחר מזועזעים מהמיסים הצפויים.

250/200 סייד בר + קובייה

נתחיל מהסוף: כבר עשרות שנים שפקידי האוצר מכניסים 'עיזים' על מנת להוציא אותם במהלך העבודה על התקציב, כאשר בסופו של דבר נשארים הרפורמות אותם הם רצו מלכתחילה. כאשר נכון לעכשיו על הכוונת של משרד האוצר לא פחות מ-9 מסים חדשים שיוטלו על הציבור והעסקים, חלקם מופיעים בטיוטת חוק ההסדרים וחלקם מחוצה לו. חלקם מוגדר באופן ישיר כהטלת מס וחלקם בדרכים אחרות.

כך מתכננים באוצר את אגרת הגודש לכלי רכב באזור גוש דן (שפרסמנו הבוקר בהרחבה את גבולותיה); היטל בשיעור של 40% על תשלום חברות הביטוח או שירותי הבריאות הנוספים של קופות החולים לרופא או למוסד הרפואי בגין פעילות פרטית של ניתוחים ושירותי יעוץ רפואיים; הטלת מס על כלי אוכל חד פעמיים; תיקון תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות רכב) ותקנות מס ערך מוסף וצו הבלו על הדלק (פטור והישבון); הטלת מס על משקאות ממותקים ועוד.

יודגש, כי דברים רבים צפויים עוד להשתנות, אך באיגוד לשכות המסחר תקפו את תכניות האוצר להטיל מסים חדשים על הציבור והעסקים המהווים "חזרה לימי החושך של מערכת המס" כהגדרתם, כפי שהם משתקפים מטיוטת החוק שהונחה על שולחן הכנסת, תוך שהם מוסיפים ותוקפים כי נטל המס הנוסף שיוטל על הציבור והעסקים, כתוצאה מחוק ההסדרים ומסים נוספים המתלווים לו, פרי היצירה החדשה של האוצר ורשות המסים, עומד על כ-5.3 מיליארד ₪. וכדלהלן (במיליארדים): אגרת גודש לכלי רכב 1.30, תיקון החוק לעידוד השקעות הון 1.00, היטל על תשלום מחברות הביטוח או שירותי הבריאות 0.94, הטלת מס על כלים חד פעמיים 0.80, הטלת מס קניה על ממיסים ועל שמנים לרכב 0.55, תיקון תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות רכב) 0.45, הטלת מס על משקאות ממותקים 0.30.

Inner article

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, שכיהן בעבר בתפקיד הממונה על הכנסות המדינה, תוקף בחריפות את תכנית האוצר הכוללת בתחום המס, ואומר כי "מדובר בחזרה לימי החושך של מערכת המס. בעבר בוטלו: מס רכוש ומס שבח על דירות מגורים, מסי קניה מטורפים על ציוד בסיסי לבית, מס נסיעות, מס עסקים, מס הכנסה על קצבאות זקנה ועוד."

לדברי לין, "אם תועבר תכנית האוצר, מערכת המס תיפגע כדי להשיג מטרות שאין לממשן באמצעות מיסוי. זו זריית חול בעיניים שכן ההתמודדות חייבת להיעשות לא דרך מערכת המסים. עצם המחשבה להטיל מסים כדי לפתור בעיות בריאות או בעיות סביבה מסוכנת מאין כמוה. מהלך זה ידרדר אותנו לכרסומה והריסתה של מערכת המס."

"כך למשל הכוונה להטיל מסים על משקאות ממותקים כדי להגן על בריאות הציבור. על פי אותו הגיון מותר יהיה להטיל מס על מאות מוצרי מזון שאינם בריאים. אם רוצים למסות כלי אוכל פלסטיים משום שהם פוגעים בסביבה יהיה מוצדק למסות עוד כלים וציוד שאף הם מתכלים ומסתיים בהם השימוש. אבל במקום להשקיע במחזור, מטילים מס."

עוד הדגיש לין כי "אגרת הגודש על הכניסה לעיר תל אביב הינה מהלך סרק שיכביד דווקא על השכבות החלשות, במקום להתמודד עם פתרון הבעיה באמצעות הקמת תשתיות חדשות לתחבורה ציבורית וכן בהוצאת מקומות העבודה מהעיר תל אביב אל ערי הלוויין."

לדעת לין, המס ההזוי ביותר הוא היטל של 40% על שירותים רפואיים בגין פעילות פרטית של ניתוחים ושירותי יעוץ. "זהו מהלך המתאים למשטר קומוניסטי", הדגיש ואמר כי "אין פה רק שאלה של הטלת מס מיותר, אלא פגיעה בעצם זכות היסוד של כל רופא להציע את שירותיו על פי בחירה חופשית".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

3 תגובות ל: "בעלי העסקים זועמים: "ימי החושך של מערכת המס""

  1. אז תגידו למה כולם רצו להחליף את הממשלה הקודמת לזה ציפינו ?את זה רצינו ?איפה אתם מפגיני באלפור איפה אתם חלאות?תראו מה עשיתם קיבלנו ממשלה של ערבים שסוחטים אותנו יבוא יום ונצא כולנו לרחובות ממשלה פחחחח

  2. ארץ אוכלת יושביה פשוט בושה וחרפה

  3. ממשלת הפקידות והפרקליטות. הצליח להם. העיפו את נתניהו, חישקו את בנט והקימו מפלגה בה חברי הממשלה וחברי הכנסת הם עושי דברם של הפקידים.
    אוי לנו שנגזר עלינו לחיות בדור בו הפסיקה מדינת ישראל להיות דמוקרטיה וחזרה לימי הפנקס האדום.

כתיבת תגובה