בעלי הקניונים יספגו: הרשתות יקפיאו השכירות

תרחיש האימים של המרכזים המסחריים מתממש: בגלל הקורונה וירידות המכירות, הרשתות החזקות – שהקניונים זקוקים להן כשוכרות – מודיעות על הפסקה, הקפאה או תשלום מופחת של דמי שכר הדירה על החנויות • עזריאלי ניסתה להקדים רפואה למכה ולדחות לחנויות את התשלומים אך פוקס, אופטיקה הלפרין ועוד רשתות הודיעו ברורות שלא יספגו את הפסקת הקניות והשינוי בפתיחת החנויות

קניון עזריאלי, מלחה, ירושלים | צילום אילוסטרציה: ביזנעס

לאחר שהבוקר (א) חודדו ונכנסו לתוקף צווי ההרחבה למניעת הקורונה, נראה שאחד הענפים שיסבלו מהמהלך הם מרכזי הסחר והקניות. נזכיר, כי על פי הוראות משרד הבריאות, כל מוסדות החינוך יפסיקו לפעול, הקניונים ייסגרו (למעט מרכולים ובתי מרקחת, מקומות שמוכרים מזון שלא לצריכה במקום), מסעדות (ישיבה במקום. אוכל לקחת הביתה – מותר), אולמות אירועים ועוד.

במרכז התפיסה של משרד הבריאות – כפי שהודיע אמש ראש הממשלה, עומדת ההוראה העיקרית להתכנסות של עד 10 אנשים בלבד, תוך שמירת מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם ולא יותר מ-2 קבוצות בו זמנית.

במקביל מקומות העבודה ייערכו להמשך העברת עבודה מהבית ללא התקהלויות כלל. לעת הזאת הם יוכלו להמשיך לעבוד כל עוד הם מקפידים על קיום מרחק של שני מטרים לפחות בין העובדים בכל המקומות בהם העובדים נמצאים.

כמו"כ, משרד הבריאות ממליץ להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית, לא לנסוע יותר משני אנשים ברכב ועוד.

עתה, יוצאות הרשתות הגדולות בהודעה מתריסה נגד בעלי הקניונים, ומודיעות כי לא ישלמו שכירות על פי החוזה. אופטיקה הלפרין הודיעה לבעלי הקניונים ומרכזי המסחר שבהן היא שוכרת חנויות כי החל מה-12.3.20 החברה תשלם שכר דירה שלא יעלה על 8% מהפדיון. התשלום יכלול שכר דירה ודמי ניהול גם יחד. במכתב של יעקב הלפרין, מבעלי הרשת לקבוצת עזריאלי, מליסרון, ביג, ישפרו, וקניונים נוספים, נאמר: "מצב זה הגיע ללא התראה ומחייב את כולנו להיערך בהתאם למצב חסר התקדים הזה ולבצע התאמות באורכות החיים האישיים, הציבוריים והעסקיים".

נזכיר, כי קבוצת עזריאלי הודיעה כי תסכים לדחות את התשלום לשוכרות ולפרוס את התשלום לשלשה תשלומים, אך הדבר רק עורר קצף.  "כשותפים משך שנים רבות, לא יכולתי להתעלם מתחושת האכזבה שמלווה את הצורך בכתיבת דברים אלו, ועל כך שהם לא הגיעו מכם בראשונה מתוך אחריות חברתית לאומית. אנו מאמינים כי מהלך זה הינו ההגון והראוי ביותר גם לרשת וגם לכם כבעלי נכסים, וקוראים לכם להיות הגונים ולכלול בהסדר דומה את שאר בעלי העסקים בקניון".

חלק ממתחם האוכל בקניון מלחה | צילום: ביזנעס

מכתב דומה שיגרה גם קבוצת פוקס בשבוע שעבר אל הנהלות הקניונים ומרכזי המסחר שהיא שוכרת בהם מאות חנויות – עבור המותגים: פוקס, פוקס הום, מנגו, ללין, פוט לוקר, נייקי, אורבן אאוטפיטרס, פרי פיפל, אנתרופולוג'י, ודה צ'ילדרנס פלייס – נאמר, כי "לאור אי הוודאות והירידה המשמעותית והדרמטית במכירות, כתוצאה מהתפשטות וירוס הקורונה, קבוצת פוקס החלה בתהליכי ייעול וחסכון שמטרתם צמצום והקטנת הנזק הכלכלי, שנגרם בתקופה מאתגרת זו", כתב בעל השליטה בקבוצת פוקס, הראל ויזל.

על כן, "הוחלט כי החל מיום 1 באפריל 2020 ועד התייצבות המצב יבוטלו הוראות הקבע ויוקפאו תשלומי דמי השכירות ודמי הניהול בכל חנויות הקבוצה בישראל. אנחנו מבינים כי צעד זה הינו דרמטי, עם זאת, לאור התקופה המאתגרת, אנו חושבים כי זהו צו השעה וכי במערכת היחסים העמוקה ורבת השנים בין קבוצת פוקס לקניונים והמרכזים המסחריים בישראל, על המשכירים להבין, לראות ולהתחשב בהתמודדות ובאתגרים העוברים עלינו ולסייע ככל האפשר על מנת שכולנו נוכל לצלוח תקופה זו. כולי תקווה כי נוכל כולנו לחזור בקרוב לפעילות השוטפת והרגילה".

מקבוצת ביג נמסר: "אנו נמצאים בעיצומה של סערה שעוצמתה גוברת משעה לשעה, אנו בוחנים את ההשלכות וכפי שכתבנו בהודעה לשוכרים שיזמנו בתחילת השבוע נמצא את האיזון הנכון בין הפדיונות לשכירות. נעזור כפי שהבטחנו. בימים הקרובים תינתן לשוכרים הודעה רשמית ומסודרת בנושא. הבטחנו להיות לצידם של השוכרים כמו תמיד ונעשה זאת!! ביג כבר הוכיחה בעבר את השותפות ארוכת הדרך עם השוכרים שלה".

נציין, כי המצב הקשה של הרשתות הוביל את גבי ואתי רוטר – מנכ"לים משותפים של קבוצת קסטרו הודיס – להודיע כי לא יקבלו שכר. על פי הודעתם, כל השותפים יקצצו למעלה מ50% משכרם. במכתב של גבי רוטר לעובדים נאמר: "עובדי קבוצת קסטרו הודיס היקרים, כפי שוודאי ראיתם כולכם, בשעה האחרונה הודיע ראש הממשלה על הגבלות נוספות בעקבות משבר הקורונה העולמי, הגבלות אלו כוללות בין היתר סגירה של כל מרכזי המסחר במדינה.

"מאז הקמת החברה בשנת 1950 ע"י אהרון ולינה קסטרו מעולם לא הפסקנו את פעילותנו גם בעתות מלחמה אך, לאור הנחיות הממשלה, אני נאלץ בצער רב להודיע על הדממת כלל פעילות החנויות בקבוצה החל מהלילה.

קסטרו

"על מנת להבטיח את המשך פעילות הקבוצה בסיום המשבר אנו נאלצים להוציא באופן מיידי את כל עובדי הקבוצה לחופשה ללא תשלום (חל"ת) כפי שנאלצים עסקים רבים במשק הישראלי בכלל, ובתחום הפעילות שלנו בפרט.

"המוסד לביטוח לאומי נערך לשלם דמי אבטלה לעובדים המוצאים לחל"ת בהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידו. מייל מפורט בנושא יצא עוד הערב ממשאבי האנוש בקבוצה ובו הסברים נוספים.

"התקופה הנוכחית הינה קשה לכולנו וטומנת בחובה אי וודאות רבה למשק כולו. אנו עושים כל מאמץ על מנת לצלוח את המשבר הנוכחי בפגיעה קטנה ככל הניתן. אבקש לאחל לכל אחד ואחת מכם ולבני ביתכם בריאות איתנה.

"אסיים בתקווה, כי המשבר יחלוף בהקדם ונוכל לחזור לפעילות, חזקים ומחוזקים", חתם גבי רוטר.

כתיבת תגובה