“בעל הבית הוריד לנו 300 שקל בשכר הדירה”

תשלומי השכירות כבדים על השוכרים, ואלה דורשים חקיקה בנושא: באוצר מעדיפים שלא להתערב • בינתיים, דמי השכירות המטפסים מהווים נטל כבד על סך ההוצאות של המשפחה, והחרדים חלק בלתי נפרד מהוצאה זו • יותר בנייה או מענקים לדירות יד שניה יוביל ליותר משכנתאות, לפחות הוצאה על שכר דירה: כך תוביל הקטנת מספר משלמי שכר הדירה, לרווח ישיר למדינה

חתימת חוזה | צילום: שאטרסטוק

תשלום דמי השכירות החודשיים, מהווה נטל כבד על הדיירים, מכל המגזרים. ההכנסה שהצטמצמה בתקופת משבר הקורונה, הדגישה את העומס המוטל על כתפי המפרנסים, בין היתר בגלל שכר הדירה הגבוה.

על פי הערכות, יש בישראל קרוב ל-2 מיליון שוכרי דירות המתמודדים עם התשלום החודשי. הקולות שעלו מהציבור הביאו את ח”כ איתן גינזבורג מכחול-לבן להגיש הצעה בחודש הקודם למשרד האוצר ולפיה יש להקל על שוכרי דירות במשבר. על פי הצעתו, שגובשה בשיתוף מרכז הגר לדיור חברתי באוניברסיטת תל אביב, יינתנו הקלות שונות לשוכרים ו”המדינה תבטיח לשוכרים כי קורת-הגג שלהם תישמר עד חזרה לשגרה ובמקביל לדאוג גם לבעלי דירות אשר הכנסתם העיקרית הינה מהנכס אותו הם משכירים”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

באוצר לא מיהרו לטפל בנושא והמדינה השאירה את המצב כמות שהוא. מי שנכנס לוואקום שנוצר אלו ארגונים וולונטריים, עורכי דינים ואחרים המציעים במקרה של קושי להיכנס למשא ומתן עם המשכירים ולנסות להגיע לעמק השווה. המשכירים מתמודדים גם הם עם תשלומי משכנתה וישנם רבים, בעיקר אנשים מבוגרים, שתשלום שכר הדירה שהם גובים הוא ההכנסה היחידה שלהם. בארגונים הללו אומרים כי במשא ומתן שנעשה מתוך רצון טוב והבנה, אפשר להגיע לדחייה זמנית של חלק מהתשלום ואף ויתור על חלק כזה או אחר.

השהיית שכר דירה

לעומת מדינת ישראל, ישנן מדינות רבות בעולם שכן נכנסו לעובי הקורה. מדיווח באתר ‘שקוף’ עולה כי ברובן הוחלט להשהות את כל הפעילות המשפטית סביב פינוי דיירים. דובאי אף הגדילה לעשות וקבעה דחייה של כל תשלומי שכר הדירה בשישה חודשים במקביל לאיסור על פינוי דיירים מהדירות. בספרד הלכו בעיקר על הראש של המשכירים הגדולים וקבעו כי מי שבבעלותו מעל שמונה דירות, ישהה את תשלומי השכירות בארבעה חודשים. במקביל נקבע, כי לא ניתן לפנות שוכרים מבתיהם במהלך המשבר וכי תינתן הארכה אוטומטית של חוזים שעומדים להיגמר בזמן המשבר

יעקב ב’ שיתף את ‘ביזנעס’ באירועי התקופה האחרונה. מילותיו מלמדות על הכלל כולו. סיפורו מהווה מדגם מייצג של העצמאים והשכירים במדינת ישראל בחודשים האחרונים. “אני עובד כעצמאי וזוגתי שכירה במעון בשכר מינימום. בימים רגילים אני מגרדים את קצה החודש. ההוצאה הלוחצת ביותר היא שכר דירה של 3,500 שקל בחודש. התשלום הזה אוכל לנו קרוב ל-30% מתוך סך הנטו של ההכנסות שלנו. תחשבו על זה אנחנו משלמים 42,000 שקל לשנה, 210,000 שקל לחמש שנים, רק על הזכות לגור בין התקרה לרצפה. כלום לא נשאר לנו מזה”.

מה קרה במשבר הקורונה?

“מיד לאחר פורים הוציאו את אשתי לחל”ת שזה אומר בסביבות 70% מההכנסה הרגילה ואצלי ההזמנות ירדו כמעט בחצי. לפתע ‘תופס’ שכר הדירה יותר מ-40% מההכנסה. הנס הקטן שלי הוא שהמשכיר הסכים לוותר על 300 שקל בתקופת המשבר. רבים מחבריי המשיכו לשלם כרגיל, המשכירים לא הסכימו להוריד בשקל ולא לדחות ביום אחד את התשלום”.

870/135 ליינר ארטקל

ומהצד השני, מורדי ס’, המנהל מספר דירות להשכרה במרכז העיר תל אביב עבור אביו הקשיש, אמר ל’ביזנעס’: “הורדנו לשוכרים 500 שקלים בכל חודש, בחודשיים האחרונים, מתוך התחשבות במצבם. לא קל למצוא שוכרים טובים, למרות שכל דירה שמתפנה בתל אביב מתאכלסת מידית, ובכל זאת באנו לקראת השוכרים והיה שווה לנו לעשות זאת”.

המשכנתא יורדת, השכירות עולה

כעת, מקבל השטח את אישור כלכלני בנק ישראל. ניתוח של חטיבת המחקר שהתפרסם אתמול, חשף את התמונה העגומה של שוכרי הדירות בין כלל הנתונים על המצב הכלכלי של העצמאים והשכירים. הנתון הקשה, אמור לעמוד לנגד עיניהם של האמונים בשנים הקרובות על ארבע הקירות המאכלסים אותנו, שר השיכון (והסמכויות המורחבות) יעקב ליצמן ושר הפנים (בעל הסמכויות הנרחבות גם כן) אריה דרעי. מהמחקר עולה, כי נטל ההוצאה על שכר דירה ביחס להכנסה נטו של משקי הבית, גבוה משמעותית בקרב משקי בית השוכרים דירות, בעיקר בקרב קבוצת ההכנסה הנמוכה.

נסביר זאת במילים פשוטות יותר. על פי הסטטיסטיקה, בעשירונים העליונים יש כ-80% בעלי דירות לעומת חצי מזה כ-40% בקרב בעלי הכנסה נמוכה (ו-60% בקרב בעלי הכנסה בינונית). כלומר כ-60% מבעלי הכנסה נמוכה משלמים שכירות גבוהה מיכולתם. המצב בטווח הארוך הוא, שכאשר משלמים משכנתא, ההוצאה על הדיור מצטמצמת ככל שעוברות השנים. לעומת זאת, בתשלום שכירות, ההוצאה לדיור רק עולה ועולה בצמוד ליוקר השכירות וגודל המשפחה.

שליש מההכנסה לשכר דירה

דמי השכירות המטפסים מהווים נטל כבד על סך ההוצאות של המשפחה. הדבר נכון ביותר גם במבט אל תוך השכונות החרדיות בכל רחבי הארץ, זאת כתוצאה ממחסור עצום בדירות במגזר החרדי. מהנתונים עולה כי בקרב בעלי ההכנסה הגבוהה, שיעור ההוצאה על שכר דירה מההכנסה נטו של משק הבית עומד על ממוצע של 19%, בקרב בעלי הכנסה בינונית הנתון הממוצע הוא 27% ואילו בקרב בעלי הכנסה נמוכה שכר הדירה עומד על 37% מתוך ההכנסה נטו. נתון מדהים וכואב בגודלו. 

קיטון ההוצאה על שכר דירה יביא לרווחה כלכלית בקרב בעלי הכנסה נמוכה וגם המדינה תרוויח מכך. ההכנסה הפנויה תנותב להגדלת הוצאות הצריכה, היוצרת עידוד התעשייה והגדלת הכנסות המדינה ממסי מע”מ וייבוא.

ליצמן ודרעי, כ”ץ, נתניהו וכל שרי הממשלה – לטיפולכם. 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה