בעל צימר חרדי, עבור לגביית תשלום דיגיטלית

המרוויחים הגדולים מ’תקן הצימרים’ החדש: מדפיסי היומנים • ה’תו הסגול’ לצימרים יכריח את בעליהם למלא בדקדקנות ביומנים ייעודיים – פרט אחר פרט – תיעוד מדויק של כניסת ספקים, מועדי ניקוי כל יחידת אירוח, הצהרות אורחים מדי יום ביומן נפרד ודרישה מהעובדים להחליף מסכות פנים בכל ארבע שעות • לכמה ימים תיסגר יחידה שנמצאו בה חייבי בידוד ולכמה כזו ששהו בה חולים מאומתים? • איך תתנהל תורת התשלומים לבעלי יחידות האירוח, ומה יעשו בעלי הצימרים החרדיים שאין להם אמצעי דיגיטציה בעסק?

צימרים. אילוסטרציה | צילום: משה שי, פלאש 90

במסגרת שורת ההקלות שאישרה הממשלה השבוע במטרה להבריא את המשק לאחר משבר הקורונה עלו הצימרים לדיון על ידי שר התיירות יריב לוין. הממשלה קיבלה את מתווה משרד התיירות לפתיחת הצימרים, ונקבעו ההנחיות לתו סגול להפעלת צימרים בתיאום ובאישור משרד הבריאות . 

במשרד התיירות אומרים כי הצימרים הם הראשונים להיפתח לפעילות מבין שלל ענפי התיירות בישראל. ככל שההנחיות תישמרנה, הרי שיהא זה פשוט יותר להקל גם על ענפים אחרים בתיירות המשוועים לחזור לפעילות ולראות את גרף ההכנסות מתחיל לטפס שוב.

250/200 סייד בר + קובייה

אישור פתיחת הצימרים בתחילתו של הקיץ מהווה בשורה טובה עבור מאות צימרים במגזר החרדי. אלו פזורים מהצפון (הצימרים במירון לא יופעלו השנה ובעליהם דורשים פיצוי ממשלתי) הירוק והפורח דרך אזור המרכז והמושבים החרדיים כדוגמת קוממיות, בית חלקיה. עד לדרום הרחוק, כשהצימרים החרדיים הרחוקים ביותר ממוקמים בערד, סמוך ונראה לים המלח על שלל סגולותיו הבריאותיות.

אמרו שלום לפרטיות

במסגרת הפעלת הצימרים יחוייב כל בעל צימר – הרוצה לקבל את ה’תו הסגול’ המיוחל – לנהל ארבעה יומני רישום מדוקדקים. האחד, יומן אורחים. על פי הוראת משרד התיירות ביומן יהיה פירוט מלא של שמות כל האורחים, כתובת המגורים שלהם ומספר טלפון נייד. בהוראה הודגש כי ביומן ירשמו גם אורחים שלא נשארו ללון בצימר. 

ביומן נוסף יירשמו העובדים מדי יום, כולל חום גופם ושעות עבודתם המדויקות. יומן מיוחד יוקדש לנושא הניקיון ואנו מעריכים כי בו יירשם מי ניקה את יחידת האירוח מס’ 13, תאריך, שעת הניקוי, בנוסף לפרטי הניקוי של השטחים הציבוריים באזור הפעלת הצימרים.

וזה לא הכל. חברות הפקת היומנים אמורים לעשות מכך כסף רב. יומן נוסף יוקדש לספקים בו יירשם בפירוט רב: שם הספק, מטרת ביקורו, שם החברה אותה הוא מייצג, מספרי טלפון של החברה, היכן בדיוק ביקר הספק, לשם מה, באיזו שעה ובאיזה תאריך ומה מספר הטלפון שלו.

מייבשים את המים

עבור קבלת התו הסגול יחויב כל בעל צימר לנקות את חדרי האירוח בהתאם לנוהל מסודר. חיטוי משטחים עם מגע תדיר, חיטוי משטחים, ארונות וחפצים. לאחר הניקוי יש לאוורר את החדרים היטיב. צוות העובדים של חדרי האירוח יחויבו לחבוש מסכות וכפפות במשך כל זמן העבודה, עם תוקף החלפה קצר: בכל ארבע שעות. אין ישיבות צוות, אין ארוחות משותפות של העובדים ותינתן עדיפות לציוות קבוע של העובדים.

Inner article

סעיף נוסף עוסק בתחום המים. במסגרת הפעלת הצימרים לאחר משבר הקורונה, תיאסר הפעלת כל מתקני המים המצויים במתחם הציבורי. במשרד התיירות טרחו ופירטו: בריכות, ספא, ג’קוזי, קולרים, פינות קפה וגם כל מתקן אחר שקשור למים (ומה עם מזרקות ואקווריומים? ד”ש). בנוסף תיאסר הפעלת מתקני פעילות כמו משחקי ילדים וכד’.

ללא מזומן

אורחים המעוניינים לבקר בצימר יידרשו למלא ולחתום על הצהרת בריאות בזמן הכניסה לצימר וגם מדי יום (!). על פקיד הקבלה לחבוש מסכה או להתקין מחיצה שקופה בינו לבין האורחים וקבלת ההזמנות והתשלום ייעשו באופן דיגיטלי או טלפוני. לא ברור מה יעשו הצימרים במגזר החרדי (בקוממיות, למשל), אליהם עדיין לא הגיעה הדיגיטציה. במשרד התיירות מציינים, כי תינתן עדיפות לשליחת החשבונית באמצעות דואר אלקטרוני.

ה’תו הסגול’ להפעלת הצימרים, עוסק בדקדקנות בכל שלבי האירוח: פינוי החדר, ניקוי וחיטוי לאחר שהות האורחים בו, הטיפול באשפה, בכלי האוכל (אין אכילה בחדרי אוכל רק בחדרים) ובכלי המיטה. במשרד הבריאות דורשים כי לאחר ניקוי וחיטוי יחידת האירוח תאוורר ולא תותר אליה כניסה למשך 3 שעות לפחות.

אם שהו בחדר חייבי בידוד, החדר יעבור ניקיון לחומרה ויאוורר למשך לא פחות מ-12 שעות. במקרה שבחדר לנו חולים מאומתים זו כבר אטמוספרה אחרת ועל פי התקנון “יחידות אירוח שלנו בה אורחים שאומתו כחולים בקורונה תעבור חיטוי מיוחד על ידי חברה חיצונית שתבצע ריסוס וערפול והיחידה תיסגר ל-10 ימים”.

קמפיין עידוד התיירות

אמיר הלוי מנכ”ל משרד התיירות פנה במכתב אל בעלי הצימרים: “אני פונה אליכם, ראשי עמותות התיירות במרחב הכפרי, בעלי צימרים ותיירנים יקרים, בבקשה, לשמור על ההנחיות כלשונן”. הלוי הוסיף במכתבו כי “אם חלילה תתרחש הדבקה בקורונה בשל זלזול בהנחיות, או יפורסמו תמונות של אי שמירת ההנחיות במתקני האירוח שלכם, הרי שהנזק יהיה לא רק לענף הצימרים כי אם לתעשיית התיירות כולה. זהו אינטרס משותף של כולנו להצליח לקיים תיירות בישראל תוך שמירת בריאות הציבור”.

מנכ”ל משרד התיירות מבטיח במכתב כי המשרד מכין קמפיין לעידוד תיירות הפנים בישראל, אשר יתפתח ככל שההקלות יורחבו. “סומכים עליכם, מחזקים את ידיכם ומאמינים שיחד נצליח להחזיר את התיירות לישראל, לחזק את כלכלת ישראל ולהחזיר עשרות אלפי מובטלים אל מעגל התעסוקה בתחומי התיירות”, חתם הלוי את מכתבו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה