בעקבות פעילות משרד הכלכלה יוקל הסחר בין ישראל לארה”ב

לפי יוזמת מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה ורשות המסים – החל מהיום ה-10.1.18 טופס היבוא הביורוקרטי והמסורבל יוחלף בהצהרת יצואן בלבד.

יצוא shutterstock

בשורה ליבואנים והיצואנים מול ארה”ב: החל מהיום, ה-10 לינואר, יבוטל הצורך בתעודות מקור בסחר בין ארה”ב לישראל – דרישה המהווה כיום תנאי ביבוא בין המדינות במוצרים עליהם מבקשים לקבל את הטבות הסכם אזור הסחר החופשי, הקיים בין המדינות.

ההקלה החשובה באה בעקבות פעילות משרד הכלכלה והתעשייה יחד עם מינהל המכס להשגת הסיכום, במסגרת הוועדה הכלכלית המעורבת הקיימת תחת ההסכם לאזור סחר חופשי המתנהלת בראשות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה ונציג הסחר האמריקאי, ה- USTR .

jerusalem-box

על פי ההסכם שנחתם עוד בשנת 1985, נדרשו יבואנים ויצואנים לספק למדינת היבוא טופס מיוחד. יבואנים ויצואנים רבים הלינו על קשיים בהשגת הטופס,  יצירת עומס ביורוקרטי והשתת עלות נוספת הכרוכה בדרישה זו. כאמור, כל הדרישות האלו צפויות להתבטל ויוחלפו בדרישה להצהרת היצרן או היצואן על גבי חשבונית המשלוח, על כך שהמוצר עומד בכללי המקור שבהסכם.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: “מדובר בצעד חשוב המשקף את מדיניות המשרד לפישוט הסחר והקטנת העלויות היכן שהדבר ניתן. ביטול הטופס יסייע להקטין את סך העלויות לחברות – היצואניות והיבואניות. קשרי הסחר בין ישראל לארה”ב חשובים ועמוקים מאוד ואני מצפה להמשך שיתוף הפעולה בכל תחומי הסחר והכלכלה. אנו נמשיך לתמוך בחברות הישראליות המייצאות, בין אם בהגדלת כלי הסיוע, בין אם בהרחבת הסכמי הסחר של ישראל ובין אם בהשגת הקלות כגון ההקלה האחרונה אשר יש ביכולתן לסייע ולפשט את הסחר עבור החברות הישראליות”

בשנת 2016 יבאה ישראל מארה”ב – מדינת הסחר הגדולה ביותר מול ישראל – סחורות בסך של כ- 8 מיליארד דולר ויצאה סחורות בסך של 17.6 מיליארד דולר.

מינהל המכס יפעיל כאמור את ההסדר החל מ 10.1 תוך קיום תקופת מעבר, בה ניתן יהיה עדיין להשתמש בתעודות מקור, זאת עד ל – 31 במרץ 2018 .

ono-side
ono-inner

כתיבת תגובה