בפד עדיין מתמקדים באינפלציה

למרות החשש ממיתון, בפד עדיין ממוקדים בסכנת האינפלציה | בהצהרה של הפד היו כמה שינויים חשובים שמטים את הכף להערכתנו אל הצד הניצי יותר

הפדרל ריזרב - הבנק המרכזי של ארצות הברית | צילום: Orhan Cam, שאטרסטוק

כצפוי, הפד העלה את הריבית ב-75 נ”ב לרמה של 2.25%-2.5% כאשר בהחלטה צוין כי הוועדה מצפה שהמשך מהלך של העלאות ריבית נדרש. בהצהרה נכתב, כרגיל כי הוועדה מחויבת מאוד (Strongly committed) להחזרת האינפלציה אל יעד ה-2.0%.

בהצהרה של הפד היו כמה שינויים חשובים שמטים את הכף להערכתנו אל הצד הניצי יותר. כלומר, הדיון המרכזי כיום בשווקים הוא מתי הפד הולך לעצור, וזאת לאור היחלשות הנתונים הכלכליים במהלך השבועות האחרונים והדיבורים ההולכים וגוברים על מיתון.

ובכן, בהחלטה בפד בחרו לאזן. מצד אחד הם הכירו בכך שהנתונים הכלכליים נחלשו מעט לאחרונה, אך מצד שני הם הדגישו כי שוק העבודה עודנו חזק הם מבחינת תוספת המשרות והן מבחינת שיעור האבטלה הנמוך.
הצהרה זו היא חשובה שכן בפד רוצים לראות מהי “סביבת האינפלציה הבסיסית בארה”ב” וזו תלויה מאוד במגמות השכר במשק האמריקאי שכיום עולה בקצב של יותר מ-5.0%, מה שאומר שלחצי האינפלציה הבסיסיים במשק האמריקאי ממשיכים להיות מאוד גבוהים, גם ללא אפקט המזון והאנרגיה.

בפד ממשיכים לשים את הדגש על האינפלציה ומציינים כי הלחצים האינפלציוניים רוחביים וכי המלחמה מעלה את הסיכון האינפלציוני ובמקביל גם מעלה את הסיכון לפעילות הכלכלית.

 

Inner article

 

אז מה היה לנו כאן? פד שמכיר בכך שהנתונים הכלכליים נחלשו, אך הדגש על האינפלציה גובר. אם נשווה זאת לרגע להחלטה הקודמת – אז בפד ציינו כי הפעילות הכלכלית משתפרת ואז בחרו להעלות את הריבית ב-75 נ”ב עם מתנגדת אחת שחשבה שעדיף להעלות ב-50 נ”ב. הפעם, בפד אומרים שפעילות הכלכלית נחלשה, אבל הם עדיין הלכו על עוד 75 נ”ב והפעם לא היו מתנגדים כלל!

לפחות לנו זה נשמע מאוד ניצי – בפד ממשיכים להיות ממוקדים באינפלציה וגם בהצהרה נכתב כי מחזור העלאות הריבית יימשך וצמצום המאזן של הפד ימשיך כמתוכנן.

הכותב הינו הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה