בצל המלחמה: 1.25 מיליארד ש' אושרו לסטארטאפים בסבב גיוס הון

המדע ככלי צמיחה גם בזמן מלחמה: שרת המדע והחדשנות הציגה בכנסת את תוכניות משרדה לקידום מצוינות מדעית וטכנולוגית | 247 בקשות סיוע בסך 1.25 מיליארד ש"ח כבר אושרו לסטארטאפים שהיו בסבב גיוס הון בעת פרוץ המלחמה

סטארטאפ | אילוסטרציה. צילום: Rawpixel.com, שאטרסטוק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, ח"כ גילה גמליאל הציגה בפני ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות ח"כ איימן עודה, את חזונה ויעדיה המרכזיים לשנת 2024. חזון השרה שם דגש על עיצוב וקידום המצוינות המדעית והטכנולוגית כמנוף עיקרי להבטחת עתיד כלכלי וחברתי משגשג בישראל דווקא בעת הזאת.

במרכז דבריה של השרה עמדה ההבנה כי השקעה במדע ובחדשנות היא לא רק השקעה לעתיד, אלא גם כלי חיוני להתמודדות עם אתגרים מיידיים, ובכלל זה אתגרי הביטחון. "המדע יכול לסייע כתשתית צמיחה גם בזמן מלחמה על ידי פיתוח טכנולוגיות חדשניות לחיזוק צה"ל, הגנה על האזרחים וקידום שיתוף פעולה בינלאומי." השרה הציגה נתונים אודות תמונת מצב שיתוף הפעולה האקדמי במחקרים משותפים בין ישראל למדינות העולם בתחומי STEM (מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) בשנים 2013-2023: שיתוף פעולה מתפתח: חרף מאמצי BDS, שיתופי הפעולה האקדמיים בין ישראל למדינות העולם נמצאים במגמת עלייה מתמדת.

"ארה"ב, המדינה המובילה בשיתופי פעולה אקדמיים עם ישראל, עם כ-25% מכלל הפרסומים המשותפים. באירופה: 14 מתוך 20 המדינות המובילות בשיתופי פעולה אקדמיים עם ישראל, עם כ-38% מכלל הפרסומים המשותפים. אזור האנדופסיפיק: 4 מתוך 20 המדינות המובילות בשיתופי פעולה אקדמיים עם ישראל, עם כ-10.8% מכלל הפרסומים המשותפים (מתוכם 3.8% עם סין).

"שותפות Horizon Europe 2027-2021: תוכנית אירופית רחבת היקף לשיתוף פעולה בינלאומי במחקר ובחדשנות, בתקציב כולל של כ-95 מיליארד יורו. ישראל משתתפת באופן פעיל בתוכנית זו, ונהנית מהזדמנויות רבות למחקר ופיתוח משותפים עם מדינות מובילות בעולם".

השרה גמליאל הדגישה את חשיבות המאבק בחרם אקדמי, והציגה תוכנית חירום למניעת חרם אקדמי: הקצאת 90 מיליון ₪ – סכום זה עבר בוועדת שרים לחדשנות ומדע, ויושקע במגוון פעולות למניעת חרם אקדמי. חיזוק שיתופי פעולה בינלאומיים: 40 מיליון ₪ יוקצו לחיזוק שיתופי פעולה בינלאומיים, תוך תוספת של 10 מיליון ₪ לטובת פעילות זו. משיכת חוקרים מצטיינים: תוכנית משותפת של ות"ת ושל משרד האוצר תפעל למשיכת חוקרים מצטיינים לאקדמיה ולתעשייה הישראלית. משלחות חירום: יתקיימו משלחות חירום לארץ ולחו"ל במטרה לקדם שיתופי פעולה בינלאומיים ולמנוע חרם אקדמי.

כמו"כ הוצגו ארבע תוכניות רשות החדשנות שתחת המשרד שמטרתן לחזק את תעשיית ההייטק הישראלית ולשפר את סיכויי ההצלחה של סטארטאפים צעירים.

"הערוץ המהיר": תוכנית חירום להצלת סטארטאפים בשלבים מוקדמים שהיו בסבב גיוס הון בעת פרוץ המלחמה. במסגרת התוכנית, אושרו כבר 247 בקשות בהיקף של 1.25 מיליארד ש"ח, כשליש מהסכום מהווה השקעה ישירה של רשות החדשנות. קרן "הזנק" חדשה: קרן ייעודית שתסייע בהקמה ובמימון סבבי גיוס הון-סיכון לחברות Deep Tech. הקרן תתמקד בתחומים עתירי מו"פ ובסיכון גבוה, שם קיימת זמינות נמוכה של הון פרטי. תקציבה של הקרן יעמוד על 500 מיליון ש"ח.

קרן "יוזמה 2.0": קרן שתמריץ השקעות של גופים מוסדיים ישראלים בהייטק הישראלי באמצעות השקעה בקרנות הון סיכון ישראליות. צפי גיוס ההון של הקרן עומד על כ-700 מיליון דולר בין השנים 2026-2024 וכן מסלול חדש שנועד להגדיל את מספר המשקיעים הפרטיים בשלבי ה-Pre Seed וה-Seed. במסגרת המסלול, מועדוני אנג'לים יוכלו לקבל מענק של 2.7 מיליון ש"ח לתקופה של 3 שנים, תוך התחייבות להשקיע סכום משמעותי בחברות Deep Tech ישראליות.

כתיבת תגובה