בקדחת הקניות לחג שימו לב: קנו מוצרים בטוחים בלבד

לקראת חג הפסח קורא הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה לציבור: “היזהרו בשימוש בחומרי ניקוי, מדליקי פחמים, צבעים, דבקים ולכות, והקפידו על הרחקתם מהישג ידם של ילדים” | אין להעביר את תכולת חומרי הניקוי והחומרים המסוכנים לכלי אחסון אחר מלבד אריזתם המקורית וזאת על מנת למנוע סכנה ממשית

איגור דוסקולביץ | צילום: יח"צ משרד הכלכלה, מיכאל פריצקר

חג פסח בטוח: איגור דוסקלוביץ, הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, קורא לציבור הצרכנים להקפיד על כללי הבטיחות ולנהוג במשנה הזהירות לרגל שימוש מוגבר בחומרי ניקוי, מדליקי פחמים, בצבעים ולכות ובחומרים מסוכנים אחרים לקראת חג הפסח, ולהקפיד על הרחקתם של חומרים אלו מהישג ידם של ילדים.

הממונה על התקינה מציין כי, חומרי ניקוי המשמשים לניקוי וחיטוי משטחים, מכילים תרכובות של כימיקלים שונים, אשר עלולים לפגוע בבריאות האדם ובאיכות הסביבה, עלולים להזיק לדרכי הנשימה בשאיפת אדים ולהזיק לעור ולעיניים בעקבות מגע עם חומרים אלה .

250/200 סייד בר + קובייה

בגלל סכנת הפגיעה בבריאות ובאיכות הסביבה, חומרי הניקוי הנמכרים בשוק הישראלי, בין שהם מיוצרים בארץ או מיובאים, חייבים להתאים לדרישות תקנים ישראליים רשמיים.

תקנים אלה לעיתים מגבילים את ריכוז תרכיבים מסוכנים ואף אוסרים שימוש בכימיקלים מסוימים או מגבילים את כמות החומר המותרת באריזה צרכנית, דרישה לאריזות קשות פתיחה לילדים במקרה הצורך וכחלק בלתי נפרד עוסקים בסימון ותיווי הסכנות הטמונות במוצר וכיצד יש לטפל במקרה של פגיעה .

לדוגמא, למען בטיחות הצרכנים, נקבע בתקן לחומר פותח סתימות כי משקל החומר המוצק לפתיחת סתימות באריזה צרכנית בודדת לא יעלה על 250 גרם. האריזה של חומר לפתיחת סתימות חייבת להיות מסומנת במילים: “פותח סתימות בצנרת ניקוז” או במילים: “שומר על צנרת פתוחה”. אין להשתמש לצורך פתיחת סתימות במוצרים הלא מיועדים לכך ו/או לא מסומנים כאמור לעיל.

אריזות של חומרים שיש עמם סיכון לא ידמו לאריזות של מוצרי מזון ולא יעשה בהם שימוש או יודפס עליהם דמויות מצוירות מעולם התוכן המיועד לילדים.

הצרכנים מתבקשים לשים לב לקיום אזהרות והוראות שימוש ואחסנה לכל חומרי ניקוי, לצבעים, דבקים ולכות.

כך לדוגמה חומרים נוזליים להדלקת פחמים ועץ, או חומרים כמו מסיר שומנים , חייבים להיות ארוזים באריזות קשות-פתיחה לילדים ומסומנים במילים כמו: “דליק”, “מזיק: עלול לגרום נזק לריאות ובבליעה”, בסימון “הרחק מהישג ידם של ילדים”, “אין לשאוף את האדים”, “מנע מגע עם העור”. ועוד בהתאם למוצר ולסיכון שלו. צבעים ולקות יסומנו בהוראות שימוש ואחסון ובהוראות הבטיחות הנדרשות בשימוש עם המוצר.

אין להעביר את תכולת חומרי הניקוי והחומרים המסוכנים לכלי אחסון אחר מלבד אריזתם המקורית וזאת על מנת למנוע סכנה ממשית!!!

Inner article

 

איך ניתן להימנע מקניית המוצרים שאינם תקניים?

על הצרכן לבדוק את האריזה של המוצר: האריזה צריכה להיות אטומה וחזקה, ובמקרים מיוחדים, כאשר מדובר בחומרים מסוכנים, האריזה תהיה מצוידת במנגנון סגירה מסוג אריזה קשת-פתיחה לילדים .

יש לוודא על קיום סימון בעברית על גבי האריזה של חומרי הניקוי וחומרים כימיים אחרים לשימוש ביתי. הסימון יכלול את הפרטים הבאים:

  • שם היצרן, מספר הטלפון שלו ומענו המלא, או שם היבואן, מספר הטלפון שלו ומענו המלא;
  • כמות החומר ביחידות מסה למוצקים או ביחידות נפח לנוזלים ולגזים;
  • מנת הייצור או תאריך הייצור, או תאריך אחרון לשימוש (במקרים רלוונטיים);
  • הוראות השימוש והוראות האחסון;
  • הוראות הבטיחות והוראות עזרה ראשונה.

כל הסימונים הנ”ל על גבי האריזה חייבים להיות בשפה העברית, ברורים לקריאה ועמידים לשפשוף ולמחיקה.

יש לוודא שעל האריזה של המוצר מופיע אחד או יותר מהסמלים של קבוצת הסיכון בהתאם:

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה