בקרוב: הסוף לחגיגת המוסכים על חלקי החילוף

מאמצי משרד התחבורה להוזיל את החלפים באמצעות רפורמות והקלות על יבוא- עלו בתוהו • מחירי חלקי החילוף לרכב מסרבים לרדת למרות שש שנים של רפורמות, תקנות ושינויי תקנון • רשות התחרות עומדת לעשות סדר במוסכים: יבואניות רכב ומוסכים התבקשו לחשוף את מחירי הרכישה וההתקנה

מוסך | צילום אילוסטרציה: אנה קפלן, פלאש 90

אחת מנורות האזהרה בלוח המחוונים נדלקת ואתם ממהרים למוסך המקבל אתכם במאור פנים, הרכב מתחבר למחשב ואתם מוזמנים לסלון, סליחה, לחדר ההמתנה המבריק, להכין קפה ולקרוא עיתון. איכשהו, החשבונית על התיקון תמיד תפתיע אתכם. עלויות התיקונים של הרכבים בישראל הם מהגבוהים בעולם והמוסכים מתחבאים מאחורי הטיעון שחלקי החילוף יקרים.

ראש רשות התחרות מיכל הלפרין (‘הממונה על התחרות’) החליטה שלא עוד. לאחר שש שנים של מאמצים ממשלתיים להורדת מחירי החלפים הגיע הזמן לעשות סדר. על פי דיווח ב’כלכליסט’, בשבוע שעבר קיבלו גורמים בקרב יבואניות הרכב וגם בענף המוסכים בקשות לחשיפת מידע אודות מחירי רכישה ומחירי התקנה של חלקי חילוף.

Box

לדברי גורמים המקורבים לממונה שצוטטו בכתבה, מדובר בחקירה מקיפה ראשונה של רשות התחרות של ענף החלפים בעשור הנוכחי. הבדיקה תבחן מדוע מחירי חלקי החילוף בישראל נותרו גבוהים, וכן תבדוק מה שיעור הרווח של היבואניות והמוסכים על החלפים.

ב’כלכליסט’ מזכירים כי שוק חלקי החילוף בישראל מגלגל כ־2.6 מיליארד שקל בשנה, כך על פי דוח שפירסמה BDI לפני כחמש שנים. כיום, לפי הערכות בענף שצוטטו בידיעה, כ-30% מהיקף החלפים הנמכרים בישראל מיועדים לחברות הליסינג ולציי הרכב והיתר לצרכן הפרטי. אלא שחלק משמעותי מתוך החלפים שמיועדים לצרכן הפרטי נרכש בעיקר בידי חברות הביטוח.

מרבית התיקונים במוסכים נעשים בעקבות תאונות וחברות הביטוח הן אלה המממנות את התיקון. מדובר בחלפים יקרים שחברות הביטוח מקבלות עבורם הנחות של יותר מ-50% ממחירי המחירון. ואילו צרכן פרטי הוא נדרש לשלם מחיר גבוה בהרבה על אותו חלק בדיוק. 

תומר הדר ואודי עציון כתבי ‘כלכליסט’ סוקרים בכתבה שש שנים של ניסיונות להוזיל את מחירי חלקי החילוף לרכב. ב־2013 הודיע משרד התחבורה על ‘מהפכת החלפים’ – אשר כללה נוהל מיוחד התקף גם כיום שמחייב מוסכים להציג ללקוחותיהם את מחירי התיקון האפשריים לרכב הן בחלקי חילוף מקוריים והן בחלקי חילוף חליפיים, כולל הצעת מחיר מסודרת.

ב-2014 עלה קמפיין ציבורי שנועד להוזיל את המחירים. במקביל הודיע משרד התחבורה שבמסגרת חוק רישוי רכב יחויבו המוסכים להציע לכל לקוח חלקי חילוף מקוריים, חליפיים או משופצים (מה שאגב מהווה חזרה על הודעת המשרד מ-2013).

Inner article

ב-2017 הוחלט בוועדת הכלכלה לחייב בעלי רישיון לסחר במוצרי תעבורה לפרסם מחירוני חלקי חילוף באינטרנט. כדי שהצרכן הסופי יוכל להשוות מחירים. אבנר פלור, סמנכ”ל בכיר תנועה במשרד התחבורה טען אז, כי “הצרכן הסופי נהנה מאחוזי הנחה בודדים, בעוד שציי רכב יכולים לקבל הנחות של 60-70 ואפילו 80 אחוזים”. אפליקציות אכן פותחו, אך המחירים לא ירדו.

ניסיון נוסף להוזלת החלפים נחשף ב’כלכליסט’ בשנה שעברה. בכנסת עבר תיקון חקיקה נוסף שהרחיב לארבעה חלקי חילוף את מספר חלקי החילוף שמותר לכל ישראלי לייבא בכל משלוח.

ברשות התחרות אישרו לכתבי ‘כלכליסט’ כי “במהלך הימים האחרונים פנתה רשות התחרות אל גורמים בענף הרכב בנושא חלקי חילוף”.

Inner

10 תגובות ל: "בקרוב: הסוף לחגיגת המוסכים על חלקי החילוף"

 1. אין להם מה לחקור שיבטלו את המס המטורף של יבוא חלקי רכב שמגיע ל 30 אחוז מהחלק ויסתפקו רק במע”מ 18 אחוז

 2. מה זה עוזר לייבא דברים, אם לבסוף צריך אישור משרד תחבורה לזה, שלא ניתן להשיג..ואולי הולך רחוק אבל מנוע מדגם אחר שאין שום בעיה טכנית או מכנית להתקין משום מה משרד התחבורה עושה את התהליך לקשה מאוד על בלתי אפשרי..אבל כרגיל מפחדים שלא יקנו רכבים חדשים במקום לשדרג ישנים..כמו שההפסד של חצי שקל לכל קילומטר למכונית חשמלית לעומת בנזין, אז עושה את יבוא החשמלאיות ללא כדאי כלכלית..
  רק מה שחסר שיעברו לסולר שזה הרבה יותר מזהם..

 3. בחו”ל מחייבים את המוסך לצרף את החשבונית של החלק ואת החלק עצמו שפורק. כך שהמוסך לא יכול להרויח על חלקי החילוף .
  כמו כן יש ספר מחירון לכל עבודה עם פירוט זמן התיקון.
  המוסך כיום מרויח על חלקי החילוף לפחות 100%. הוא לא חנות לחלקי חילוף. וגם אין אפשרות לדעת אם באמת החליפו .
  מה הקושי לחוקק תקנות כאלו? מה מתעסקים עם מחירונים?

 4. בעבר היו מתקנים פחים של רכבים,
  היום חברות הביטוח דורשות להחליף לחדש….
  אז אולי הבעיה מתחילה בחברות הביטוח 🤔

 5. ציריה לסיטרואין ג’מפי 4200 שח בגלל שאין תחליפי שאמור לעלות 350 שח מדינה אוכלת יושבים ומיכל הלפרין הממונה על התחרות צריכה להתפטר מזמן במקום לעשות את העבודה שלה ולדאוג להוזלה לאזרחים בשוק שמגלגל כמעט 3 מיליארד שח המחירים רק עולים מעניין מי מקבל מתחת לשולחן

 6. המחירים שחנויות ומוסכים קונים את החלקים בם נמוכים ויש מחיר לצרכן הוגן וסביר.לחנות יש 60 אחוז הנחה על המחיר ולמוסך יש 45 אחוז הנחה על המחיר אך הם לא מסתפקים ברווח הזה שהם יכולים למכור בהרבה יותר ולשחק אותה צדיקים יש יבואן גדול ששולט בשוק החלפים והמחירים שלו מאוד נוחים ומוצרים ברמה גבוהה תמיד אפשר להתקשר אליו ולבדוק מה המחיר לצרכן. שם החברה אהרון מונטקיו והוא נמצא בחולון.

 7. שיפתחו את השוק לייבוא עצמי של חלפים.
  יפתור 30 אחוז מהבעיות

 8. אין מה להשוות בין חלק סיני רמה נמוכה של חומרים.לחלק אורגינל עם בקוראת איכות חלק מדויק שמתאים ספציפי לאוטו סיטרואן.וגם בטיחותי…

 9. יבאתי חלקים מארצות הברית לא מעט פעמים, לא מעט נתקלתי בבירוקרטיות של משרד התחבורה, לך תרוץ תביא אישור מוסך שהוא הולך לתקן, לך תציג חשבוניות, לך תציג פרוספקט של החלק והכל ביקרוקרטיה, אף אחד לא מבין שם כלום במכניקה או חשמל, תרוץ לבית המכס בחיפה שעושים לך טובה שמדברים איתך כדי לשחררר, תשלם כל מיני מסים, תבזבז יום עבודה, איפה בדיוק ההקלה?

 10. היום המוסכים מרווחים בשני מסלולים על הצרכן
  1 עבודה 2 חלקים
  יצא חוק חדש שהלקוח יכול להביא את החלקים ישירות מחנות חלקי חילוף ולחסוך את פער התיווך שזה יוצא 30-40%
  חיסכון בעלות תחזוקת הרכב
  אני מציע ללקוח שיש לו זמן יחפש את החנות בקרבת המוסך שלו ויקבל הצעת מחר לחלקים שהוא צריך ולפי זה יעשה את החלטה שלו

כתיבת תגובה