בקרוב: הצהרות הבריאות יכילו שאלות על קורונה

לראשונה בטיוטה שהציגה רשות שוק ההון לחברות הביטוח היא מציעה לאשר להן לשלב בהצהרות הבריאות שעליהן חותמים המבוטחים הפוטנציאליים שאלות על הידבקות במחלת הקורונה • המשמעות: חותמים נוספים שטרם חלו יוכלו להצטרף מהר יותר לביטוחי בריאות, ומאידך, הקשחת התנאים בפוליסות ששאלות הקורונה טרם צורפו אליהן

בדיקות קורונה | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

טיוטה של חוזר ראש רשות שוק ההון שפרסם משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון – חושפת את כוונת הרשות לאשר לחברות ביטוח לשלב בהצהרות הבריאות שלהן שאלות על מחלת הקורונה.

לפי הטיוטה שפורסמה, אישור התשאול אודות קורונה כולל לעת עתה אך ורק ביטוח חיים, ביטוח חיים למשכנתא, מחלות קשות, השתלות, תרופות ונספח אמבולטורי.

250/200 סייד בר + קובייה

אם עד כה המפקח אסר עליהם להציג את השאלות הללו, למרות שיש חולי קורונה שנדחו בביטוחי בריאות ללא השאלון המפורט – רק עקב מחלתם – מעתה, יוכלו החברות להקשות על המבוטחים, ולשאול: "האם אושפזת עקב קורונה? האם בהתאם לקביעת גורם רפואי אתה חולה בקורונה? האם קיימת אינדיקציה רפואית ראשונית לכך שאתה חולה בקורונה?". שאלות אלה הן אלה שכאמור אושרו לעת עתה, אך שאלות פרטניות נוספות יכולות לקבל אישור נפרד אצל המפקח על שוק ההון ובמידה וזה יאשר אותן, החברה תוכל לצרפן להצהרת הבריאות.

סוכן הביטוח אליהו רוטלוי אומר ל'ביזנעס' כי "גם עד עכשיו נדחו חולים מאומתים בקורונה מפוליסות שונות, בטענה שהנגיף משפיע על הבריאות. אולם עתה ברור שהקשחת התנאים תבוא בעקבות השאלות ותקיף את כלל האוכלוסיה. אין ספק שעם קבלת הצעת הטיוטה לאישור סופי, התנאים להצטרפות לביטוחים שונים – יוקשחו".

הסיבה להצעת רשות ההון היא משום שלדעתה, נוצרו סיכונים בלתי צפויים – כאלה שעשויים לדרוש התאמה בפוליסות למצב המבוטחים, ולכך נוספה העובדה שלרשות שוק ההון הגיע מידע ולפיו החברות דוחות חולים שנחשפו לקורונה וכי המגמה הזו לא עתידה להסתיים בתקופה הקרובה. כמובן, שמהלך זה ייעשה תוך מניעת אפליה ושמירה על "הוגנות הביטוח".

Inner article

האם חולים בקורונה בעבר, למרות שהחלימו, עלולים להתקשות לחתום גם הם על הצהרות בריאות? רוטלוי סבור שההשלכות של המחלה עוד לא ברורות במלואן – גם לאחר ההחלמה, ובשל כך, אין לדעת מה תהיה עמדת חברות הביטוח בעת החתימות על ההצהרה בטווח הארוך.

"אין עדיין מספיק מידע על המחלה ומתי היא מפסיקה להשפיע על מצבו הבריאותי הכללי של האדם – אם בכלל. החברות לוקחות, מטבע הדברים, מקדם ביטחון".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה