בקרוב: מדידת רייטינג גם בשידורים הדיגיטליים

הוועדה הישראלית למדרוג החליטה שתתחיל לנטר ולמדוד רייטינג, גם בצפייה דרך רשת האינטרנט • ‘קנטאר מדיה’ שמדדה עד כה את הרייטינג זכתה במכרז החדש, ותתחיל למדוד גם בדיגיטל

צילומסך: סרטון הוועדה הישראלית למדרוג

למעלה ממיליארד שקלים נשפכים מידי שנה על ידי חברות גדולות, משרדי ממשלה, מפלגות וכלי תקשורת, לטובת הפרסום בתקשורת החזותית.

על מנת לתמחר שווי של פרסום, יש לבחון לכמה אנשים הוא יגיע. לצורך כך התאחדו גופי התקשורת, יחד עם רשות השידור והרשות השנייה והקימו לפני כעשרים שנה את הוועדה הישראלית למדרוג, המודדת את נתוני החשיפה לכל כלי תקשורת בכל שעה, כך שניתן יהיה להעריך שווי הפרסום בהתאם לכמות החשיפה, לתוצרים והלקוחות שיגיעו בעקבותיו.

250/200

רייטינג הוא כלי הערכה של אחוזי הצפייה בתוכנית טלוויזיה מסוימת. באמצעות הרייטינג מקובל לסדר את הפופולריות של התוכניות השונות בתקשורת החזותית.

כאמור, חשיבות רבה מיוחסת לרייטינג, משום שהוא משמש בסיס לתמחור דקות שידור של פרסומות בהפסקות של התוכניות. ככל שהרייטינג גבוה יותר, כך יש יותר צופים, כלומר: חשיפה רחבה יותר, ולכן המחיר לשידור פרסומת בזמן זה יהיה גבוה יותר.

מדידת הרייטינג נעשה עד היום באמצעות מערכת הפיפל מיטר המותקנת בכ-700 משקי בית, כ-2300 יחידים ומנטרת את הצפייה במכשירים הביתיים. המערכת מאפשרת לבני הבית לבחור את התוכנית האהובה עליהם ולסמן במערכת שכעת הם צופים בה, בכדי שהמדידה תהיה מדויקת.

בשנים האחרונות, עם התקדמות המדיה הדיגיטלית, הרבה מאוד אנשים שאינם צרכני טלוויזיה, נחשפים גם הם לחלק מהפרסום, דבר המעלה את ערך הפרסומות, אולם אינו משוקלל במדרוג הרייטינג, שכאמור, מתבסס רק על נתוני השימוש בתקשורת החזותית המסורתית.

מכאן ואילך, כלי התקשורת החזותית המעוניינים למכור את ‘שטחי’ הפרסום שלהם בכמה שיותר כסף, יאלצו להתחשב גם בצופים דרך הרשת ממכשירי הסלולר, הטאבלט או המחשב האישי. זאת לאחר שהוועדה הישראלית למדרוג הגיעה למסקנה המתבקשת, שיש להתקדם עם ההתפתחות הדיגיטלית ולתת משקל לשימוש הגבוה בכלים אלו ולחשיפת המשתמשים לפרסומות.

בחודשים האחרונים נערך מכרז לבחירת החברה שתוביל את המדידה בשבע השנים הקרובות, כאשר המדידה תיעשה בשני ערוצים במקביל: מערכת הפיפל מטר הרגילה למדידה של הצפייה במכשירי הטלויזיה הרגילים ומערכת נוספת הכוללת ראוטר ייעודי, שיוצב במשקי הבית וינטר את זרימת המדיה בדיגיטל, בכל המכשירים המחוברים לאינטרנט בבית.

המכשיר ידווח למערכת את תוכן הצפייה בווידיאו, ויאפשר לנטר את הצפייה, כך שגם אם אחד מבני משק הבית, יצפה בתוכן במכשיר האישי מחוץ לביתו, יהיה ניתן לקבל מידע על התוכן שבו צפה.

Inner article

 

חברת קנטאר מדיה, המבצעת את מדידת הרייטינג בישראל כבר 20 שנה, התמודדה במכרז מול חברת נילסן למדידה משולבת של תוכני טלוויזיה ודיגיטל.

ועדת המדרוג החליטה, כי קנטאר מדיה היא החברה הזוכה במכרז והיא תמשיך למדוד את הרייטינג בישראל.

בחודש יוני ניצבו שתי החברות נילסן וקנטאר מדיה, על קו הסיום כאשר ההצעות של 2 החברות דומות יחסית במורכבותם ובעלויות התפעול שלהן, שעומדות על כ-100 מיליון שקלים לתקופה של 10 שנים.

ההבדל המרכזי בין שתי החברות, היה המועד הראשון לאספקת שירותי המדידה. קנטאר מדיה שעובדת בתחום כבר 20 שנה, התחייבה לספק את השירותים בתחילת 2020, בעוד חברת נילסן הציעה את שנת 2021 כשנת האספקה.

בהצבעה בוועדה למדרוג נרשם בתחילה תיקו, כאשר בין חברות התקשורת המובילות קשת ורשת, נרשמו חילוקי דעות: קשת תמכה בהמשך עבודתה של קנטאר, בעוד רשת הביעה תמיכה בנילסן. אולם כאמור, בסופו של תהליך הפסידה נילסן וקנטאר תמשיך לקבוע כמה כדאי לשלם עבור הפרסום.

830/125

תגובה אחת ל: "בקרוב: מדידת רייטינג גם בשידורים הדיגיטליים"

  1. ומי מודד את הרייטינג של הפרסומות? מפרסמים מפרסמים וכולם מריצים. מיותר.

כתיבת תגובה