בקרוב: מחלקת הירקות תהיה שונה ממה שהכרתם

משרד החקלאות גילו את ‘בל תשחית’ ועל מנת למנוע אבדן של מזון, הם מבקשים להטמיע שיטת מכירה חדשה • הירקות יהיו במארזים סגורים בשני משקלים קבועים • המשרד ייתן מענק פיילוט לרשת השיווק שתבחר לביצועו

ניילון ייחודי לשמירה על הטריות | צילום אילוסטרציה: StudioSmile, שאטרסטוק

אם תוכניות משרד החקלאות יימשכו ויצליחו, ופרויקט מארזי הרביעיות של הפירות והירקות יצברו תאוצה, בעוד כמה שנים יחולקו לכל משפחה במסגרת ‘קמחא דפסחא’, 100 מארזי תפוחי אדמה, 50 מארזי תפוחים, 70 מארזי גזר ועוד מאות מארזים של ירקות ופירות מכל הסוגים הצבעים והמינים.

את המארזים שייוצרו ככשרים לפסח תחת הכשר מהודר במפעלים שומרי שבת, נשליך לכלוב הסמוך לכלוב בקבוקי השתייה או נחזיר לאגודות ולחנויות לשימוש חוזר.

250/200

לא מדובר במשהו עתידני. משרד החלאות יעניק לא פחות מ-9.5 מיליון ₪ לרשת סופרמרקטים שתמכור שישה סוגי פירות וירקות אך ורק באריזות העשויות פלסטיק, חומר מתכלה או חומר רב פעמי, ב-20 סניפים.

מדובר בפירות וירקות מהרשימה הבאה: עגבניות, מלפפונים, פלפלים, חציל, כרובית, קישוא, תפוחים, אגסים, בננות, אפרסקים, נקטרינות, אבוקדו ומנדרינות. בסוף תהליך מכרז, תיבחר הרשת שתקבל את תקציב הפיילוט לשלוש שנים.

במשרד החקלאות מסבירים את הרקע לשיטת המארזים: “מחקרים וסקרים שנערכו, מלמדים כי 20% עד 52% מכמות הפירות והירקות אובדים בארבעת השלבים הראשונים של שרשרת הספקת המזון – ייצור, הפצה, שיווק ובית הצרכן. שיעור הפחת של הפירות והירקות ברשתות השיווק נע בין 15% ל-17% ובבית הצרכן כ-40%. המוצרים הרגישים ביותר בשלב המכר הקמעוני הם בננה עם 17 אחוזי פחת, עגבנייה 16% ומלפפון 15%”.

על פי המשרד, “האריזות יגנו על הפירות והירקות מפני מכות וחבלות ויחסכו מהצרכן את הצורך לברור את הפירות והירקות במהלך הקנייה. שיווק מארזים חכמים, סגורים ובשני גדלים בעלי משקל שונה יסייע גם הוא בצמצום בזבוז מזון וכסף. ערך מוסף למהלך זה יהיה סימון מקור הייצור של המוצרים והמלצות לשימוש.

“האריזה החדשה תכלול את פרטי היצרן ומקום הייצור, כמו גם את שם הזן, שם בית האריזה ותאריך האריזה. אם התוצרת מיובאת, יסומן על המארז גם שם היבואן וארץ המקור. כל אלו ישמשו להגברת השקיפות עבור הצרכן. כמו כן, האריזות תכלולנה גם את התו ‘מיוצר בישראל’, דבר שיעלה את המודעות לצריכת מוצר כחול-לבן. לצד פרטים אלו, תופענה על האריזות הנחיות אחסון והמלצות לשימוש”.

טיוטת הנוהל כבר פורסמה לפני כמה חודשים אך היא ספגה ביקורת מכיוון שהיה לכאורה מדובר באריזות פלסטיק בדומה לניילון בסופר שחייבו אותנו לשלם עליו 10 אג’ בכדי שנשתמש פחות בניילון שלא ניתן למחזור.

Inner article

 

הנוהל החדש כולל מארזים שעשויים מחומרים ביו מתכלים. מארזים מתמחזרים אשר עשויים מחומר בר מחזור (חומר אחיד, ללא תוספת צבע) או מארזים רב פעמיים שרשת השיווק תהיה אחראית על איסופם.

מול הביקורת על כך שהנוהל החדש יחייב את הלקוח לרכוש יותר סחורה ממה שהוא צריך, מבהירים במשרד החקלאות כי “כל מארז יוצע בשני גדלים לפחות הנבדלים משמעותית במשקלם”.

עוד נכתב בנוהל שעתיד לשנות את אופן צריכת התוצרת החקלאית כי “בכל מארז יארזו מוצרים שלמים נקיים מפגמים מהותיים”, כך האריזה לא תהיה אמצעי להסתרת פגמים כאלה. “בכל מארז ימצאו פירות וירקות מזן אחד, שהם אחידים בצבעם ובגודלם. ובכל מארז ימצא פרי או ירק שיוצר ונארז בידי יצרן אחד בלבד. רשאית רשת השיווק לכלול במארז אחד, מוצר שמקורו מיצרנים שונים ובלבד שתציין את פרטיהם בתווית המופיעה על גבי המארז”.

בנוסף לא יכלול הפיילוט עגבניות שרי, עגבניות מיוחדות, מלפפון בייבי ופלפלונים מהסוגים: טינקרבל, sweetbite, שושקה ורומירו.

משרד החקלאות לא מסתפק במכירת מארזים שישמרו על טריות המזון, ובנוהל שפורסם נכתב כי “משרד החקלאות ינקד את ההצעות, תוך מתן עדיפות לרשתות שיווק שישימו דגש על הפן הסביבתי. כך תינתן עדיפות לרשת, אשר תפעל במקביל לצמצום אובדן מזון בסניפים גם בעזרת טכנולוגיות שונות בסניפים של הרשת, כדוגמת: מדפים או שולחנות קירור, פתרונות לחות ועוד.

“בנוסף, רשתות שישלבו בהצעתן אמצעים לצמצום אובדן מזון ולהארכת חיי המדף בבית הצרכן, שיחולקו או ימכרו על ידי הרשת לצרכנים, כגון שקיות אחסון רב פעמיות, ספוגים לספיחת אתילן וכדומה גם יזכו לתוספת ניקוד בהצעות. תוספת ניקוד יקבלו גם רשתות שיווק שיציעו תוכנית הסברה לצרכנים, שיעודדו מניעת אובדן מזון בבית הצרכן באמצעות פרסום, לצד דיוור למועדון הלקוחות של הרשת”.

830/125

12 תגובות ל: "בקרוב: מחלקת הירקות תהיה שונה ממה שהכרתם"

 1. עוד תוספת זבל לרחובות, תוספת מחיר לצרכנים, תוספת כסף לרשתות וכול סוג ז יגיע לצרכנים
  לפי דעתי צריך כודם כול לעשות תקן לפרות וירקות ורק אחר כך לחייב מגדלים לארוז את המוצרים

 2. הזדמנות לדחוף לנו הצרכנים מוצרים פגומים כפי שעושים בשוק

 3. סב רק ייקר יותר את המוצרים
  לא יהיה רישום מתי נקטף ומתי נארז
  הצרכן יקנה “בררה” במחיר מלא.

 4. צריך להתחיל ליבא פירות וירקות מחו”ל המחירים יצנחו והאיכות תעלה ! כמו בננות מהקוודור הרבה הרבה יותר איכותיות מתוצרת הארץ.
  ולהפסיק לנסות לדפוק את הלקוח הישראלי לעטוף ירקות דופקים עם טובים ולשווק באריזת לא שקופות כמו הגזר במחיר מופקע . די ליוקר המחיה בארץ

 5. אם הירקות יהיו כמו בחו”ל הצורת מכירה כמו שלהם תעבוד הבעיה שפה אורזים לנו את כל הזבל קחו, תודה באמת

 6. זה כלכך מזהם את הסביבה ופוגע בכדור בארץ שגם ככה הפכנו אותו למקום זבל, שיעשו מחומר מתכלה או שלא יעשו בכלל.

 7. יש לי ניביון עם פירות וירקות ארוזים כל הבררה מתחת לפרי שרואים מבחוץ. ככה עם פטריות ככה עם עגבמיות שרי. הפטרוזיליה רקובה באזור שצלופן האריזה ירוק כהה וכו
  אפילו התירסים שמוחבאים הרקובים מסובבים כלפי מטה…שלא לדבר על העמבים.
  חצי …ניקנה ביוקר ונוכל אנחנו לזרוק על חשבוננו לפח.
  אחלה רעיון גאוני עבור המשבקים.

 8. מייקל כל הכבוד צודק.
  לא יכול להיות שירקות מי ישראל יעלו יותר בישראל מי באירופה.
  יש תקן לירקות בבורסות הסחורות החקלאיות.
  כל יצואן מקיר את הדרישות והתקנים.
  הצרכן הישראלי טיפש.

 9. טמטום מוחלט
  המחירים יעלו
  הבזבוז יגבר
  יותר פלסטיק
  אי אפשר לקנות 2 מלפפונים

 10. עכשיו נצטרך לקנות “חתול בשק” ולא נוכל למיין את הפגומים, הרכים והעבשים.
  בצורה זו כל הפחת יעבור אלינו, ממש סיפור הצלחה לשאר המשווקים.
  תמשיכו כך ותגיעו רחוק לאחור.

 11. זוועה, גם אם האריזה תהיה ברת מחזור רוב האנשים לא יטרחו לשים אותה בפח הנכון. כמו כן, כצרכן לא אוכל לבחור בעצמי מה אני קונה, הרי יש כבר פירות ותפו”א שמופצים כך ומה שקורה זה כשמגיעים הביתה ופותחים את האריזה מגלים שלמטה הכל רקוב. אני אעדיף לקנות אצל ירקן יקר מאשר אריזה שאיני יכול לראות מה אני קונה!

 12. נא לסנן תגובות עם ניבולי פה מוסתרים …

כתיבת תגובה