ברגע האחרון: נמנעה התנגשות מטוסים בנתב"ג

דרמה בנתב"ג: מטוס של 'איזיג'ט' החל בריצת המראה ללא אישור • רק ערנות של פקח במגדל הפיקוח מנעה אסון כבד של התנגשות מטוסים

מטוס איזיג'ט | Olaf Schulz / שאטרסטוק

אמש, מעט לפני השעה 19:30 כשמולו מתבצעת נחיתה של מטוס על מסלול סמוך, החל טייס איזיג'ט במטוס נוסעים שיצא לניס, בריצת המראה בנתב"ג אתמול על מסלול 26. הדבר אירע בעוד מגדל הפיקוח מנחית מטוס מנהלים אחר במסלול 12.

פקח במגדל הפיקוח שהבחין במתרחש, מנע אירוע בטיחותי כשהורה לטייס האיירבוס A320 שהטיס נוסעים לעצור מיד, והתנגשות, שהיתה כמעט בלתי נמנעת במטוס המנהלים מסוג בומברדייה צ'לנג'ר 350 שהגיע מאוסטריה – הסתיימה בחסדי שמים בנס.

technion-box

מדובר במסלול צולב, ואלמלי עצר בסופו של דבר טייס מטוס האיירבוס A320 של חברת איזיג'ט (טיסה EZY1656, אם אתם ממש סקרנים) את מטוסו הדוהר לכיוון מערב על גבי מסלול 26, ההתנגשות כשהיה עולה לאוויר – הייתה עלולה לגבות מחיר כבד מאוד של חיי אדם.

לפי דיווח ב'ישראל היום', למרות הדרמה, האירוע סווג כקל עד בינוני, אולם אם המטוס היה ממשיך במהירות וצובר תאוצה במשך עוד שניות בודדות – ייתכן והיה מגיע לנקודת האל חזור שממנה היה חייב להמריא.

עופר לפלר, דובר רשות שדות התעופה אמר לאחר האירוע כי "הוראה ממגדל הפיקוח לעצור את המטוס באופן מידי מנעה אירוע בטיחותי. פקח הטיסה שהבחין במתרחש הצליח למנוע את האירוע בזכות מקצועיות וערנות".

כתיבת תגובה