בריטניה: למעלה מ-70 מיליארד פאונד יהודיים

ברשימה השנתית של הסאנדיי טיימס פורסמו 1,000 עשירי בריטניה • מיהו העשיר החרדי הגדול ביותר באי הבריטי? • בכמה מדורגים האחים החסידיים לבית פרישוואסר? • ומהו סף הכניסה לרשימה היוקרתית?

מרכז העסקים של לונדון | צילום: מערכת ביזנעס

המגזין הבריטי סאנדיי טיימס מפרסם את 1,000 עשירי בריטניה כשמתוכם ישנם יהודים רבים ואף יהודים חרדים שומרי תורה ומצוות.

האחים היהודיים דייויד וסיימון ראובן נמצאים במקום השני ברשימה כשהונם נאמד בכ-16 מיליארד פאונד, האחים, אילי נדל"ן, בין היתר בעלי מגדל מילבנק, בשכונת מילבנק במרכז לונדון, הלונדון הליפורט, מנחת המסוקים בעיר, ושדה התעופה אוקספורד.

במקום הרביעי נמצא לן בלווטניק מבעלי כלל תעשיות הישראלית, ערוץ 10, ועוד מגוון חברות בשלל תחומים כאשר הונו נאמד ב-15.8 מיליארד ליש"ט עם עלייה של 1.4 מיליארד ליש"ט בשנה החולפת.

במקום ה-11 עם הון של 10.2 מיליארד ליש"ט וירידה של כ-666 מיליון ליש"ט מופיע מיכאיל פרידמן, יהודי אוליגרך המחזיק באחד הבנקים הגדולים ברוסיה, בנק אלפה.

רומן אברמוביץ צילום: Mark Freeman from Hornchurch, UK – ויקיפדיה

איל הנפט ואיש העסקים היהודי רומן אברמוביץ' שגר כיום בישראל נמצא במקום ה-12 עם הון של 10.1 מיליארד ליש"ט. אברמוביץ' המוכר כיהודי עם לב חם שמתגורר כיום באחוזת ענק בתל אביב וידיו רב לו בתוך הקהילות היהודיות ברוסיה ומשמש גם כראש חבר הנאמנים של איגוד הקהילות היהודיות בחבר המדינות, צבר את הונו בעזרת בעלות

ו על חברת השקעות הפרטית מילהאוס, החזיק בחברות נפט ברוסיה ומגוון רחב של השקעות. נתון זה מהווה ירידה בהון של כמיליארד ליש"ט בשנה החולפת.

משפחת היהלומנים היהודיים גרף נמצאים במקום ה-37 כשהונם נאמד ב-3.79 מיליארד ליש"ט, עם ירידה של 223 מיליון ליש"ט. טדי שגיא הישראלי מבעלי קמדן מרקט ו-פלייטק ממוקם במקום ב-38 עם הון מוערך של 3.6 מיליארד ליש"ט, עם עליה של 601 מיליון ליש"ט בשנה החולפת.

הקמדן מרקט | צילום נתי שוחט, פלאש 90

במקום ה-39 מדורג נתן קירש שידיו בוחשות גם בישראל, עם ירידה של 629 מיליון ליש"ט והון שנאמד כיום ב-3.66 מיליארד, את המקום ה-45 מקבל משה קנטור, אוליגרך יהודי שעשה צבר הון בתעשיות הכימיקלים ובשנה החולפת שווי הונו זינק בכ-500 מיליון ליש"ט ובסך הכל ב3.49 מיליארד דולר. במקום ה-48 גם הוא ישראלי משלנו, עידן עופר מבעלי צים, קבוצת עופר ועוד עם ירידה של 248 מיליון ליש"ט והון מוערך בשווי של 3.2 מיליארד ליש"ט. עוד בעשירון החמישי חיים גילינסקי, בנקאי קולומביאני ואיש פיננסים עם הון של 2.66 מיליארד ליש"ט.

אחד האחים, ר' בנציון פרישוואסר בביהכ"נ בגולדס גרין, | צילום: חשבון הטוויטר של שלמה קוק

היהודים היותר מעניינים מדורגים במקום ה-66, האחים הרב בן ציון והרב שלמה פרישוואסער, ממכובדי חסידות באבוב וראש ישיבת חיי עולם, המתגוררים בגולדס גרין שבלונדון, הידועים כאנשי חסד דגולים עם שווי הון של 2.05 מיליארד ליש"ט, הון שמורכב בעיקר מכמות עצומה של דירות שברשותם כאשר חברת Daejan Holdings הבורסאית שברשותם הינה מחזיקת הדירות הגדולה בבריטניה. בדירוג נרשם זינוק מכובד של כמעט 400 מיליון פאונד בשנה אחת, המהווה גם קפיצה של 34 מקומות בדירוג.

גם איל הנדל"ן הבריטי ופילנטרופ נכבד ליאו נואי שמוכר בישראל כאחד שהיה בעבר בעליו של בריטיש ישראל, מבעלי קבוצת ריט ישראל ומגוון עסקי נדל"ן חובקי תבל. ידוע גם כתומך נלהב בעם השוכן בציון דרך מוסדות חינוך ורווחה ומשמש גם כנשיא ויו"ר קרן ק.מ.ח החרדית ומקורב לחסידות ערלוי הקטמונית דורג במקום ה-231 עם הון בסך של 606 מיליון פאונד ועליה מתונה של 6 מיליון פאונד בשנה החולפת.

ליאו נואי צילום: John Rifkin, ויקיפדיה

יהודי חרדי בולט נוסף הוא הנגיד המפורסם אליש אנגלנדר ממכובדי חסידות מכנובקא בעלזא, המתגורר בסטנפורד היל, מדורג במקום ה-423, עם הון של 304 מיליון ליש"ט, כשברקע ירידה מינורית רק של 6 מיליון ליש"ט משנה שעברה.

אליש אנגלנדר בקמפיין של בעלזא מחנובקא | באדיבות המצלם

 

הנגיד מויז'ניץ חיים משה פלדמן (שהוא גם גיסו של אליש אנגלנדר, חמיהם היה ר' געציל ברגר ז"ל) מדורג במקום ה-528 עם הון של 209 מיליון ליש"ט ללא שינוי מהשנה שעברה, פלדמן המתגורר אף הוא בסטנפורד היל, ידוע כאחד מעמודי התווך של חסידות ויז'ניץ בארץ ובעולם, ועסקיו מסתכמים כמו רוב חבריו הלונדוניים השמרניים בניהול וקניית נכסי נדל"ן.

חיים משה פלדמן בביתו בישראל | באדיבות המצלם

תגובה אחת ל: "בריטניה: למעלה מ-70 מיליארד פאונד יהודיים"

  1. מקסים

כתיבת תגובה