ברקת: "ידרסו – נגיד סטופ" גואטה: "מחויבת למשקיעים"

העימות הציבורי בנושא חברות הביטוח נמשך כששני הרגולטורים המובילים של שוק ההון המשיכו להתעמת בוועידה הכלכלית של איגוד החברות הציבוריות • יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה: "ברקת חושב כמפקח שרוצה יציבות. אני רוצה להגן על זכויות בעלי המניות ולמנוע פגיעה בשווי" • ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון: "כאשר בחברת האחזקה דורסים את הממשל התאגידי בחברת הביטוח אנחנו אומרים סטופ!"

ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון והביטוח | צילום: נועם רבקין, פלאש 90

"אני מצטרף לדרישת האיגוד ודרישת הבורסה לני"ע – צריך לעשות הורדת מס על רווחי הון בישראל למי שחוסך לזמן ארוך", כך אמר היום משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בפתיחת הוועידה הכלכלית של איגוד החברות הציבוריות, במסגרת שיחת 'אחד על אחד' עם מנכ"ל האיגוד אילן פלטו. ברקת נשאל לגבי היחסים עם יו"ר רשות ני"ע, ענת גואטה, לאחר שורת עימותים פומביים בין השניים ואמר כי "למרות הכותרות, הכל בסדר, הכל טוב, וכל אחד פועל בתחומו".

ברקת התייחס להתערבות של רשות שוק ההון במגדל ואמר למנכ"ל האיגוד אילן פלטו, שיצא נגד הפגיעה בקניין האישי: "אנחנו פועלים בזהירות, בהתאם לוק, ומכבדים את זכות הקניין של כולם והכללים בשוק ההון, אנחנו לא מתכוונים לפגוע בזכויות של בעלי המניות, או בשווי של חברות כמו שאמרה יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, היא אמירה חסרת בסיס. ענת טעתה באמירה זו ואני חושב שהיום היא מבינה את זה. ההתערבות שלנו בחברת מגדל דווקא העלתה את ערך המניה. אני מתערב רק איפה שיש כשל שוק. עובדה שיש חברות רבות, עם בעלי שליטה דומיננטיים, שאנחנו כלל לא מתערבים בהם. כאשר בחברת אחזקה דורסים את הממשל התאגידי של חברת הביטוח, אנחנו אומרים סטופ. אנחנו לא מתערבים למשל במינוי דירקטורים בכלל החזקות, אנחנו מפקחים של תחום הביטוח ושם נתערב".

בנושא חברות הייעוץ למוסדיים טען ברקת כי "המוסדיים לא מפסיקים להשתמש בחברות הייעוץ, אלא רק בחברות שלהן יש ניגוד עניינים. המטרה היא שגופי העמיתים יצביעו עצמאית, ולא גופי הנוסטרו, וזה מהלך חשוב. במקביל, הגופים המוסדיים צריכים לקחת אחראיות ולעצב מדיניות הצבעות משלהם". בנוסף, ברקת אמר כי "בכוונתי לקדם פטור מהבצעת מוסדיים בחברות הדואליות, וגם לקדם פטורים מחובת הצבעה הגורפת של המוסדיים באסיפות".

הגנה על המשקיעים

לדברי יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, ששוחחה עם יו"ר איגוד החברות הציבוריות גדעון תדמור: "אני מכירה את ברקת שנים רבות, מעריכה אותו ויש לנו דיונים מקצועיים, אבל רשות שוק היא מפקח יציבותי ואילו רשות ני"ע באה להגן על ציבור המשקיעים ולדאוג לפיתוח השוק. כתוצאה מכך, נוצרים חילוקי דעות משמעותיים בין הגופים. שברקת מסתכל על חברות הביטוח כמפקח שרואה את היציבות יש הצדקה למעשיו. מהצד שלי יש אינטרס לייצג את האינטרסים של בעלי המניות, ולדרוש וודאות ובהירות בשוק, תוך הגברת אמון המשקיעים בחברות הביטוח".

בהתייחסות לצעדי הרשות במהלך המשבר אמרה גואטה כי, "ממשלות ובנקים זרים פועלים בשווקים הגלובאליים, ומציירים ביטחון ותנאים להמשך גיוסים לחברות. לצד זה, בגל הראשון והשני ראינו שינוי בתמהיל של ענפי המשק שמיוצגים במשק – יותר טק ופחות נדל"ן או אנרגיה וזו מגמה שאנחנו מעודדים". האתגר שלנו היה הפידיונות הכבדים בקרנות הנאמנות בגל הראשון, המיותרים בדיעבד, והחלפת הידיים הזאת בין הציבור למוסדיים, שהרוויחו את גל העליות, וזה צריך להיות שיעור בחינוך פיננסי לציבור – אי אפשר לתזמן את השוק. האתגר שלנו היה לייצר את הגמישות הנדרשת, גם בתקופת משבר, וזה מה שעשינו עם צעדים שאפשרו לתעשייה לתפקד".

באשר לסוגיית תום עידן בעלי השליטה אמרה גואטה כי, "לנו כרגולטורים חשוב לוודא שיש הגנה על ציבור המשקיעים מפני שלטון מנהלים, ולכן עדיין יש חשיבות גדולה למעמדם של בעלי מניות המיעוט, גם בעידן של חברות ללא גרעין שליטה".

גואטה גם התייחסה לירידה במספר החברות הציבוריות בישראל. לדבריה, "אנחנו רואים בכל העולם גידול בשוק הפרטי על חשבון הזירה הציבורית. הביקוש בשוק הפרטי, קלך לא מפוקח, מתחת לרדאר וזה מייצר נוחות למוסדיים להשקעה באזורים האלה. הארבירטיירז' הזה יוצר גם פערים רגולטוריים מטרידים. מצד שני, מיזם כמו TASE UP מייצר לנו מסלול לחברות ההייטק, תוך יצירת האופציה של רצף מוסדיים,  לתפיסתנו, מדובר במהלך מקדים לכניסה לבורסה, ונראה עוד חברות שיעבור מהמסלול הזה לחברות ציבוריות בצורה מלאה. העובדה אנחנו לא מפקחים על השוק המוסדי מעודדת מעבר לשוק הפרטי, אבל אנחנו נמשיך להרחיב ולגוון את הפלטפורמות של השוק הציבורי".

כתיבת תגובה