בשבוע הבא: הממשלה תאשר ועדת שרים לענייני קבורת שדה

הממשלה עומדת להקים – על פי ההסכמים הקואליציוניים עם ש"ס ויהדות התורה – ועדת שרים לענייני קבורה שתעסוק באיתור קרקעות לקבורת שדה | במשרד לשירותי דת לוחצים על הקמת הוועדה, אך בראשה יעמוד ככל הנראה שר השיכון, שמחזיק במשאבי הקרקע | הממשלה תאשר את הקמת הוועדה ביום ראשון הקרוב

מיכאל מלכיאלי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הלחץ ממצוקת המקום בבתי העלמין בישראל – בעיקר לקבורת שדה – מתועל בימים אלה להקמתה של ועדת שרים שתפקידה יהיה להקל על התהליכים הפרוצדוראליים הכרוכים בהקמת בתי עלמין חדשים בישראל.

עיקר הלחץ מגיע מכיוון ש"ס השולטת במשרד שירותי הדת, שדורשת להקים את ועדת השרים לענייני קבורה במהירות האפשרית. ההצבעה על ההצעה הייתה אמורה לעלות לפני שבועיים בישיבת הממשלה אך נדחתה משום מה.

250/200 סייד בר + קובייה

עתה, יו"ר ש"ס אריה דרעי והשר לשירותי הדת מיכאל מלכיאלי (שמכהן גם כמ"מ שר הפנים) לוחצים על העברת ההחלטה שאודותיה הוסכם בעת חתימת ההסכמים הקואליציוניים, זאת למרות שכאשר תוקם הוועדה, היא תהיה בשליטת יו"ר יהדות התורה, שר השיכון יצחק גולדקנופף ואילו מנכ"ל משרדו, יהודה מורגנשטרן הוא שיהיה אחראי על יישומי החלטותיה.

בית עלמין בתל אביב בקבורת שדה | צילום: רוני שוצר, פלאש 90

בדברי ההסבר להצעה שתעלה לדיון בישיבת הממשלה הקרובה נכתב כי הוועדה מוקמת "בשל הצורך לייצר ראייה מתכללת של סוגיית הקבורה", וכי "מוצע למנות ועדת שרים לענייני קבורה". בין סמכויותיה של הוועדה, תהיה קביעת המדיניות הממשלתית בתחום הקבורה, לצד גיבוש פתרונות לקבורת שדה, בין השאר באמצעות איתור שטחים באזורים פריפריאליים שסמוכים לערים בהן ישנה מצוקה של קברי שדה.

 

870/135 ליינר ארטקל

לצד זאת, כוללת ההצעה בין סמכויות הוועדה, "הסרת חסמי תכנון וגיבוש פתרונות להפחתת הציפוף בבתי קברות בערים שבהן ישנה דרישה לקבורת שדה; בחינת ביצוע תיקוני חקיקה למתן פטור מהיטלי מים, ביוב, תיעול, כבישים ותשתיות אחרות לבתי עלמין לרבות תוך התייחסות למשמעויות לגבי הרשויות המקומיות".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה