בשבוע הבא: חוברת המכרזים ל-941 יח”ד בעמנואל

מכרז שראה אור יומיים לפני השבעת ביידן וייפתח ליזמים ב-16.2 חושף: עמנואל עתידה להכפיל ואף לשלש את עצמה תוך תקופה קצרה • אלף יחידות דיור מאוכלסות בה כיום, כאלף נוספות בבניה, וכאלף יחידות הדיור במכרז יביאו אותה לפי-שלשה במספר תושביה – לצד תב”עות מאושרות לאלפי יח”ד נוספות • מעל 200 יח”ד, רובן מקבלן, שווקו ב-2020 בעמנואל • עם ראש מועצה דבק במטרה, גב פוליטי במשרד השיכון ויזמים מהשורה הראשונה שמתמודדים ראש בראש על המכרזים, עמנואל הופכת לפתרון הדיור דה פקטו

עמנואל, מבט אווירי. מימין: הטיילת, הבנייה החדשה, הנוף ההררי, פינות נוי ירוקות ושטח לבניית מעונות | באדיבות המצלם

עמנואל מסתמנת כיעד המיידי של משרד השיכון כפתרון עכשווי למצוקת הדיור של המגזר החרדי. השר ליצמן צוטט לא מכבר בתקשורת כמי שאמר: “מי אומר שאין דירות לציבור החרדי? יש פתרון דיור לזוגות הצעירים בעמנואל ובחריש”, אמר שר השיכון.

ואכן, עתה עומדת עמנואל, עם אלף יח”ד שנמצאות בעיצומו של תהליך בניה, לצד כ-1,000 דירות נוספות מאוכלסות בעמנואל הוותיקה והחדשה. המכרז האחרון, שפורסם על ידי רמ”י ומשרד השיכון כמעט ביומו האחרון של ממשל טראמפ, ערב כניסתו לתפקיד של הנשיא ביידן והשבעתו לנשיאות ארצות הברית, כולל 941 יח”ד נוספות בתשעה מתחמי בנייה. יח”ד אלה, מהוות את ‘האלף השלישי’ של הדירות בעמנואל.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

הדירות החדשות שישווקו במכרז הנוכחי שהחוברות שלו יפורסמו ב-16.2 ממוקמות ברובע ג’ – קרוב יותר לאזה”ת השלישי והחדש של עמנואל שלאחר שאושרה לו בנייה נוספת יעמוד בסה”כ על שטח של 320 דונם – לא כולל שני אזורי התעשייה הקיימים.

מבדיקת ‘ביזנעס’ עולה, כי עתודות הבנייה בעמנואל כוללות תב”עות מאושרות ברובע ב’ ובאזורים נוספים של העיר שיובילו בסופו של דבר למיצוב העיר כנקודה בולטת על מפת הדיור החרדי, עם אלפי יח”ד חדשות בעשור הקרוב. בתכנית ארוכת טווח יותר, בשני העשורים הקרובים – צפויות לקום בעמנואל, בסה”כ, מעל 14,000 יח”ד חדשות.

הממונה על תכנון עמנואל הוא המנהל האזרחי, ובשיחה שקיים ‘ביזנעס’ עם אחת המתכננות הוותיקות במקום זו אמרה: “מעל 30 שנה אני שומעת שעמנואל מתרחבת, אבל הדבר לא אירע. אבל השנתיים-שלש החולפות הוכיחו שהחלום הופך למציאות, וזה מרגש”.

עלויות פיתוח נמוכות

במקביל, עמנואל החדשה זוכה לאוזן קשבת במשרד השיכון, שם הקצו מעל 20 מיליוני שקלים להסרת חסמים – והם שהובילו את המכרז הנוכחי, על 941 יחידות הדיור שבו, לידי ביצוע. ביון היתר, 16 מיליון שקלים הוקצבו לקו הביוב, ועוד מעט יותר מארבעה מיליון שקלים – מתוכם יוקדשו, לכשיעברו לקופת היישוב, 800 אלף ש”ח לתקציב פרסום ומיתוג, 2.5 מיליון ש”ח לחידוש תשתיות (במסגרת החלפת ‘ישן מול חדש’) וייעודים נוספים.

משכך, עלויות הפיתוח שהיו עלולות ליפול על כתפי הדיירים, מצטמצמות עתה, ו-941 יחידות הדיור שבמסגרת ‘דיור במחיר מופחת’ לא יכללו תוספת של עלויות פיתוח, לפחות על קו הצינור המדובר. כפי שחשף ‘ביזנעס’, תשלומי עלויות פיתוח נכללים כחלק מהתשלומים הנוספים במספר מכרזי ‘מחיר מופחת’, ונראה כי העלות הנוכחית תיחסך בסופו של תהליך, מהרוכשים.

870/135 ליינר ארטקל

את פיתוח התשתיות העירוניות לשכונות החדשות של עמנואל מבצעת חברת ‘ערים’, חברה בת של משרד השיכון, שבשלש השנים האחרונות מלווה את עמנואל ביד נאמנה, שלב אחר שלב. כך למשל, צפויה להתבצע החלפת הטיילת הנוספת בעמנואל – הטיילת התחתית, שחולשת על פני השטח ההררי ומאפשרת ‘טעימה’ מטיול מפעים באמצע היום – שהארכתה וחידושה דורשות העתקת קו ביוב בעלויות ניכרות. גם עלויות אלה, שיגיעו לכ-1.7 מיליון לפי הערכות של גורמים בעמנואל, עתידות להיות כלולות בתקציב משרד השיכון של החלפת ישן בחדש.

מסירים חסמים

כזכור, בחוברת הסקירה שהפיק האגף החרדי במשרד השיכון בשנת 2019 לבחינת מצב הדיור החרדי ופתרונות אפשריים עבורו – צויינו ארבעה חסמים שמעכבים את פרסום המכרזים המתחמי רמ”י בעמנואל. עתה, בדיקת ‘ביזנעס מגלה, כי שני החסמים בדמות תדמית ומיתוג, השתנו ללא הכר בשנה החולפת (עוד לפני תקציב המיתוג הייעודי של משרד השיכון, שטרם עבר. אל דאגה, יזדקקו לו.) ואילו החסם בדמות קווי התשתית, תוקצב ע”י משרד השיכון כאמור.

אליהו גפני, ראש מועצת עמנואל | צילום: משה גולדשטיין

החסם הרביעי שצוין, בדמות כביש הגישה הקטן והצר מדי של היישוב, אף הוא עתיד להגיע לפתרונו בתקופה הקרובה – דווקא בגלל ההתפתחות שחווה עמנואל. הפתרון היצירתי שהגה אליהו גפני, ראש המועצה, משנה את התכנית ומסיט את תוואי הכביש הקודם שזכה להתנגדויות ועתירות שונות, כך שתיבנה כניסה חדשה, נוספת, לעמנואל, שדרך הגישה אליה תעבור על פני שטח פרטי שבבעלות חברת ‘הרי זהב’. “ללא ספק”, אומרים לנו במועצת עמנואל השבוע, “זה יהיה, באופן משמעותי, תהליך קצר הרבה יותר מזה שתוכנן בעבר”.

לפי נתוני רשות המסים בעמנואל נמכרו בשנת 2020 מעל 200 יח”ד, רובן דירות חדשות יד ראשונה מקבלן. בחודש הקרוב צפויה התחלת השיווק של 166 יח”ד ע”י חב’ ‘אפי קפיטל’ שאושרו בוועדת התכנון והבנייה, 50 יח”ד מתוכן, בבתים צמודי קרקע.

בעמנואל מתגוררות כיום כ-4,500 נפש בכ-1,000 בתי אב.

ללא ספק, הליך המכרז ל-941 יחידות הדיור שמשווקות בתשעה מתחמים, יספק כותרות רבות, ויהיה מרתק לעקוב אחרי הליך הזכייה בו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "בשבוע הבא: חוברת המכרזים ל-941 יח”ד בעמנואל"

  1. אלי גפני התותח!

כתיבת תגובה