בשורה לעסקים קטנים ובינוניים: תם עידן שוטף פלוס משיח

חוק מוסר התשלומים שאושר אתמול בוועדת הכלכלה של הכנסת אמור לעשות סוף לאשראי הארוך שמרשים לעצמם הלקוחות במשק. ישראל מתחילה ליישר קו עם הנוהג במרבית המדינות המפותחות

משלמים שוטף פלוס משיח. אילוסטרציה. צילום: S1001 | שטארסטוק

אתמול (ג) אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת את חוק מוסר התשלומים שנועד לשים קץ לתשלומים המאוחרים ולהסדיר את מועדי התשלום לספקים בכלל המשק. לפי נתוני הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, ממוצע ימי אשראי ספקים בישראל עומד על 72 יום. עסקים רבים מדווחים על מועדי תשלום ארוכים יותר שמתקרבים ל-90 ואף ל-120 ימים לאחר ביצוע העסקה.

רן קויתי, מנהל הסוכנות אמר בעקבות אישור החוק כי “מדובר בבשורה דרמטית עבור העסקים הקטנים ואנו מיישרים קו עם הסטנדרטים המקובלים במדינות מפותחות והראויים שיאומצו ויאכפו גם אצלנו. פיגור בתשלום מוביל למצב אבסורדי בו העסקים נותנים אשראי לגופים ציבוריים ולעסקים גדולים, במקום הבנקים, זאת בזמן שהם עצמם סובלים מתנאי האשראי הנחותים ביותר. הגיע הזמן שמצב זה יוסדר”.

החוק החדש – מי משלם ותוך כמה זמן?

​משרדי ממשלה ישלמו שוטף פלוס 30, ובעסקאות בניה ותשתיות שוטף פלוס 70.

רשויות מקומיות ישלמו שוטף פלוס 45, ובעסקאות בניה ותשתיות שוטף פלוס 80.

גופים ציבוריים, חברות ממשלתיות, גופים מתוקצבים מוסדות להשכלה גבוהה, ישלמו שוטף פלוס 45, אלא אם נקבע אחרת בחוזה ההתקשרות לאור אופייה המיוחד של ההתקשרות או אם המועד האחר לתשלום אינו בלתי הוגן באופן חריג.

בין עסקים יחייב החוק תשלום שוטף פלוס 45, אלא אם נקבע אחרת בחוזה ההתקשרות לאור אופייה המיוחד של ההתקשרות או אם המועד האחר לתשלום אינו בלתי הוגן באופן חריג.

במהלך שנתיים מכניסת החוק לתוקף תיבדק השפעתו על המשק ולאחריהן יוכלו שר הכלכלה, שר האוצר וראש הממשלה לשנות חלק מההסדרים בחוק בהתייעצות עם הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים.

side
inner

כתיבת תגובה