בשורה מהודרת: תאי העוף המתורבת כשרים למהדרין

מערך כשרות ה-OU קבע לאחר בדיקה ארוכה ומקיפה של רבני הארגון: תאי העוף המתורבת של סופרמיט עומדים בתקני כשרות מהדרין | עתה מתחילים בגיבוש תהליך הכשר עבור כלל תעשיית בשר העוף המתורבת | הרב מנחם גנק, מנכ"ל מערך הכשרות: "שיתוף הפעולה נועד לשלב את ההבנה המדעית והפסיקה ההלכתית, תוך קביעת סטנדרטים תקדימיים בתעשיית הבשר המתורבת"

ראשי ה-OU בבדיקת תאי העוף המתורבת | צילום: סופרמיט

מערך כשרות ה-OU, ארגון הכשרות הגדול בעולם, קבע כי תהליך הגידול המבוקר של תרביות קווי העוף של חברת סופרמיט – SuperMeat, מחלוצות תעשיית הבשר המתורבת, עומד בקריטריונים להכשר מהדרין. לאחר הכרעה זו, שני הגופים מתחילים הליך בדיקה יסודי של כל שרשרת האספקה ​​ותהליך ייצור הבשר המתורבת. הליך זה יסייע בהגדרת סטנדרטים לחברות הפעילות בתחום הבשר המתורבת בתהליך קבלת הסמכת כשרות. שיתוף הפעולה הזה הוא ראשון מסוגו בין מערך כשרות בינלאומי לחברה המפתחת טכנולוגיית בשר מתורבת, ומהווה, לראשונה, קונצנזוס נרחב בנוגע לכשרות של שורת תאים ייעודית לייצור בשר מתורבת.

ההכרה של מערך כשרות ה-OU מגיעה לאחר סדרה של דיונים הלכתיים מעמיקים וסקירות מדעיות שניתנו על ידי חוקרי סופרמיט לנציגי הארגון, רבנים, פוסקי הלכה וכשרות. סקירות אלו התמקדו בביסוס קו תאי גזע ממקור עוף, ואף כללו צפייה בהליך הפקת תאי גזע עובריים מביצת תרנגולת מופרית לפני הופעת כתמי דם.

"מתן כשרות לבשר מתורבת מהווה אתגר הלכתי ייחודי, הדורש הנחיות חדשניות המשקפות את ההתקדמות המדעית והטכנולוגית המשולבת במוצרים הללו", אמר הרב מנחם גנק, מנכ"ל מערך הכשרות של ה-OU, הרב של קהילת 'שומרי אמונה', ומרצה בישיבה יוניברסיטי (YU). "שיתוף הפעולה הזה נועד לשלב את ההבנה המדעית והפסיקה ההלכתית, תוך קביעת סטנדרטים תקדימיים בתעשיית הבשר המתורבת".

במסגרת הליך הלמידה, אירחה חברת סופרמיט משלחות של רבנים בשני אירועים שונים. המשלחת הראשונה כללה פוסקים חשובים ומחברי ספרי הלכה ובהם הרב צבי שכטר, ראש ישיבת  ב"ישיבה יוניברסיטי" (YU), פוסק הלכה באגף הכשרות של ה- OU; הרב אשר וייס, מגדולי פוסקי ההלכה בישראל, מייסד וראש בית המדרש להוראה ואב בית דין "דרכי תורה"; הרב יוסף צבי רימון, רב המועצה האזורית גוש עציון, פוסק הלכה, רב המרכז האקדמי לב והעומד בראש עמותת "סולמות". הביקור השני כלל את הרב גנק, כפי שנזכר לעיל, יחד עם רבנים נוספים.

לאחר בחינה מעמיקה ודיונים עם הרבנים, פסק מערך הכשרות של ה-OU כי קווי תאי העוף המתורבת של סופרמיט עומדים בדרישות הכשר מהדרין בשרי בהסכמה רבנית רחבה.

"התאמת הטכנולוגיה והמוצרים שלנו לכללי הכשרות חשובה מאוד עבורנו, ומדגישה את המחויבות שלנו להנגיש את מוצרי העוף המתורבת שלנו לקהל נרחב", אמר אידו סביר, מנכ"ל סופרמיט. "ההכרה הכשרות של הבשר שלנו משמשת עדות לתשומת הלב הקפדנית שלנו לפרטים, ולסטנדרטים הגבוהים שאנו מחויבים להם. אנו מאמינים שהיוזמה הזו עם מערך הכשרות של ה-OU לא רק תרחיב את האפשרויות לצרכני מוצרים כשרים ברחבי העולם, אלא גם תקבע הנחיות ברורות עבור חברות נוספות בתעשיית הבשר המתורבת".

כעת מערך הכשרות של ה-OU וסופרמיט מתחילים בפרויקט בחינה דקדקנית של כל השלבים בתהליך, שיניב בסיומו גם מדריך לחברות בשר מתורבת אחרות המבקשות תעודת כשרות.

10 תגובות ל: "בשורה מהודרת: תאי העוף המתורבת כשרים למהדרין"

 1. איך אבד לנו הרב עובדיה

 2. אבל פרווה או בשרי???

 3. למה לא מציינים מה היו הקריטריונים ההלכתיים? מה עם שחיטה למשל? בשרי או פרווה? ועוד, זה באמת מה שמעניין.

 4. כתוב שזה הכשר בשרי. איפה הבנת הנקרא ? ??
  הרעיון מאחורי זה שזה לא צמחוני. זה גידול תאים של בשר שנלקחים מבשר אמיתי. העניין רק במקום לשחוט חיה. מייצרים את תאי הבשר הנצרכים בשביל החלק והמוצר הנדרש. בלי הצורך לשחוט חיה. אבל המרכיב עדיין הינו בשרי מתאי בשר אשר מועתק באופן מבוקר ליצירת בשר המודפס ע"י מכונה.

 5. המרכיב הוא תאי גזע מביצה מופרית. אם היית אוכל את הביצה בשלב הזה היא היתה פרווה.

 6. זה לא פשוט להתייחס אל זה כפרווה
  יש שיקולים של מראית עין וכדו'
  (חז"ל גזרו על עוף, וודאי שהיו גוזרים על בשר מתורבת)

 7. אחד המגיבים כתב, לפי מה שמובן בהכתבה: "המרכיב הוא תאי גזע מביצה מופרית. אם היית אוכל את הביצה בשלב הזה היא היתה פרווה"… אבל, עיין שו"ע, יורה דעה, פ"ו, ה'. מה דינה של ביצה שיש בה אפרוח (ביצה מופרת). ולכן לא ברור על מה ההיתר לאכול את הבשר מהתרבית הזו.

 8. למה לא פרווה? מה הועילו?

 9. אולי זה כשר מבחינת אכילה כמו כל מאכל וכדו' אבל מה עם עיקר האכילה… שהוא לתקן את הניצוצות שירדו לאותו אוכל או נפש בשעת הבריאה… ובמצב הנל… זה יכול להיות דומה לאכילת פלסטיק או כל דומם אחר … ואז אולי גם יש בעיה בברכה לבטלה?

 10. וכל זה דובר על עוף,שלקחו ביצה, מה יהיה על בשר?,יקחו תא גזע מהעגל,זה אבר מן החי…

כתיבת תגובה