בשורות בקנה: 7,000 יח"ד בהנחה למגזר החרדי במהלך 2023

הוועדה למתחמים מועדפים לדיור החליטה להפקיד את תוכנית משרד השיכון לתוספת של כ-3,500 יחידות דיור בשכונת הר יונה בנוף הגליל | במקביל, היום יאושרו כ – 1600 יח"ד לשיווק בביתר עילית | 773 יח"ד בגבעה ג', ו-830 יח"ד בגבעה א' | ויש לשר השיכון תכניות נוספות – מעכו בצפון ועד כסיף שבדרום | "נשווק 7,000 דירות בהנחה למגזר החרדי ב-2023 מול פחות מ-2,000 ששווקו ב'דירה בהנחה' ב-2022"

שר השיכון יצחק גולדקנופף וראש עיריית נוף הגליל רונן פלוט בישיבה משותפת | צילום: דוברות

"בשנת 2023 צפויות לצאת לשיווק בערים החרדיות קרוב ל-7,000 יחידות דיור בהנחה בערים החרדיות. כדי לשבר את האוזן, בשנת 2022 הוציא משרד השיכון רק 1,937 יח"ד במסגרת "דירה בהנחה" באזורים חרדיים", כך אמר אתמול שר השיכון יצחק גולדקנופף בוועידה הכלכלית שנערכה בירושלים.

הוא גילה כי "בקרוב ממש, אני מתכוון לחתום יחד עם הנהלת משרד השיכון על הסכם פיתוח וקידום הסכם גג עם המועצה המקומית רכסים, בהיקף של כ-5,000 יח"ד ובעלות תקציבית של כ-2 מיליארד ₪. ההסכם הזה עתיד להכפיל ואף לשלש את ממלכת התורה בצפון. לצד זאת אנו פועלים לקידום תכנית אב ליישוב קריית יערים (טלז-סטון), בשיתוף פעולה עם ידידי ראש המועצה, יצחק רביץ".

במקביל הודיע כי "מעבר להמשך הפעילות להקמת העיר כסיף בנגב, עיר שיש בה קיבולת של עשרות אלפי יחידות דיור ומאות מטרים של אזורי תעסוקה, אני יכול לספר לכם על קידום מכרז של כ-1,800 יח"ד בשכונת 'שערי עכו' לטובת שכונה חרדית ראשונה בעיר עכו".

נציין כי לצד עכו וכסיף, מתוכננות בנייתן של כ-30 אלף יח"ד לציבור החרדי בשפיר, ו-7,000 יחידות הדיור שאודותן התייחס גולדקנופף, הן במסגרת התכניות הממשלתיות לדירות מסובסדות.

ברוכים הבאים להר יונה

בינתיים, זוכה גולדקנופף כמעט מן ההפקר, מירושת קודמו, להציג פתרון מעשי ראשון למצוקת הדיור החרדי: הוועדה למתחמים מועדפים לדיור ולפיתוח מוטה תחבורה ציבורית (הותמ"ל) שבמינהל התכנון, החליטה אתמול (רביעי) להפקיד תוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה (הר יונה ג') בנוף הגליל, הכוללת 3,000 יחידות דיור ועוד 500 יחידות דיור מיוחדות ודיור מוגן, המיועדות לשיווק לאוכלוסייה החרדית.

השכונה החדשה בשטח של 490 דונם ממוקמת במורדות הצפוניים של נוף הגליל, מדרום לעין מאהל וממערב ליער בית קשת. על אף שהטופוגרפיה באזור בעלת שיפועים תלולים, השכונה תוכננה על שלוש שלוחות מרכזיות תוך ניצול הפרשי הגבהים ושמירה על איכות חיים גבוהה המתאימה לתושביה.

התוכנית קודמה ע"י משרד הבינוי והשיכון והשר לשעבר אלקין, במסגרת יישום הסכם הגג שנחתם עם העיר בנובמבר 2022 להקמת 7,000 יחידות דיור חדשות וברקע פעולות הפיתוח הנמרצות שבוצעו בשנים האחרונות בעיר בהשקעה ציבורית גדולה, כולל הקמת ופתיחת פארק ציבורי שנפתח לקהל זה מכבר.

הר יונה | צילום: דוברות נוף הגליל

התוכנית מחולקת למתחמי מגורים אשר כוללים רחובות פנימיים ירוקים להולכי רגל אשר שומרים על עיקרון הרציפות המפלסית ומבטיחים נגישות ומרחב בטוח לדיירים. לבניינים תוכננו מספר כניסות ובאופן זה מובטחת נגישות גבוהה יותר לשימוש הדיירים ופחות קומות שנדרש לעלות מכל כניסה בהתאמה להתניידות בשבתות, זאת כדי לתת מענה לצרכי החברה החרדית, בהם משפחות מרובות ילדים הדורשות הקצאת שטחי ציבור רבים לקיום אורח חייהם.

התוכנית מציעה כ-3,000 יחידות דיור ומקצה שטח למגורים בצפיפות גבוהה, וכן תמהיל דירות מגוון. בנוסף לייעוד מגורים, התוכנית כוללת תוספת 180,000 מ"ר למבני ציבור בנוסף להקצאות מבונות המשולבות במגרשי הבנייה למגורים, יצירת שטחי ציבור פתוחים חדשים בסך של 84 דונם, ועוד שטח ציבורי פתוח מעורב עם מבני ציבור בסך של 28 דונם במטרה לייצר מרחב ציבורי מזמין וקהילתי עבור התושבים ובפריסה מיטבית ומותאמת לאוכלוסייה החרדית תוך התמודדות עם הפרשי הטופוגרפיה המשמעותיים באמצעות פתרונות מגוונים. כמו גם התכנית מציעה תוספת מסחר ותעסוקה כ-87,000 מ"ר בעירוב שימושים, וכן מסוף אוטובוסים בתחנת קצה.

תכנון מונגש במיוחד לתחבורה ציבורית – התוכנית מתבססת על הבנת החשיבות של שימוש בתחבורה ציבורית בשכונה והתחברות בין מערך התחבורה הציבורית הפנים שכונתי אל מערכת התחבורה הציבורית העירונית של נוף הגליל. כל הרחובות בשכונה מאפשרים מעבר תחבורה ציבורית.

בנוסף לתכנון רחובות ומעברים ששמים דגש על הולך הרגל, התוכנית מאפשרת הקמת מעלונים (מבנה הנעת המונים) במטרה לגשר על פערי הטופוגרפיה בשכונה.

הדמית השכונה החדשה הר יונה ג בנוף הגליל |קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים

התוכנית שאושרה היום להפקדה גובלת בישוב עין מאהל, ובשיתוף פעולה של שני היישובים תוכנן אזור הממשק לתעסוקה, מסחר ושטח פתוח ציבורי, שיהווה נקודת מפגש ולצמיחת האזור. התכנית מאפשרת חיבור להולכי רגל ולרכב בין שני הישובים הצמודים. במערב, התכנית גובלת בשכונת הר יונה הקיימת.

במזרח, התוכנית שומרת על קצוות פתוחים, עם אפשרות עתידית להתפתחות השכונה מזרחה לרבות הכבישים הראשיים של השכונה. מדרום משתרעים השטחים הפתוחים הכוללים גם טיפול בנגר ותוך הקפדה על ממשק בין הבינוי המוצע לשטח הפתוח.

תכנון השטחים הציבוריים הפתוחים בשכונה, הותאם למבנה הטופוגרפיה, השטחים ציבוריים פתוחים הראשיים, הגדולים, נמצאים בואדיות המחלקים בין שלוש השלוחות. שטחים ציבוריים פתוחים אלה מהווים צירי קישור להולכי רגל בין מעלה השכונה וחלקה התחתונה הנמוכה וקשר למבני הציבור שממוקמים לאורך ואדיות אלה. בכל שטח ציבורי פתוח מוקצים שטחים להשהיית מי נגר, שטחים מפולסים לגני משחק לילדים ופינות מוצלות לטובת תושבי השכונה.

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף בירך על אישור הותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה בעיר נוף הגליל, ואמר כי "זוהי החלטה חשובה שתיתן מענה לביקושים לדיור איכותי וראוי עבור החברה החרדית. הקמת השכונה החדשה בנוף הגליל היא המשך להסכם הפיתוח שחתמנו עם העירייה והוא מצטרף לשורה של פתרונות דיור כחלק מתכנית אסטרטגית שמגבש משרד הבינוי והשיכון עבור כלל אזרחי ישראל לדיור בר השגה".

ראש העיר נוף גליל, רונן פלוט שמברך על היוזמה, הסביר, כי "מדובר בפרויקט בניה גדול נוסף שמצטרף לתנופת הבניה העצומה בנוף הגליל, הכוללת למעלה מ – 7,000 דירות בהסכם גג, חלקן בבנייה מתקדמת ועוד אלפי יחידות דיור בהתחדשות עירונית בתוכן פרויקט ראשון בצפון שנמצא בשלבי אישור אחרונים למתן תוקף וצפוי לצאת לפועל עוד בשנה זו. נתוני ההגרלות האחרונות של משרד הבינוי והשיכון מצביעים על ביקוש גבוה לדירות בעיר, על כל בית שמשווק יש עשרות מתמודדים וזאת לאור ההתחדשות האדירה של העיר, איכות החיים והרכבת בקלה המוקמת בעיר."

מתכננת הותמ"ל במינהל התכנון, אדר' סיגי בארי ציין, כי "התכנון בותמ"ל מביא איתו ייעול של השימוש בקרקע וכן תכנית של אלפי יחידות דיור. מדובר בתכנית בעלת אתגרים תכנוניים רבים, אשר שמה דגש על פיתוח מרחב ציבורי נגיש, בטוח ומזמין שיהווה מקום מפגש קהילתי לתושבי הר יונה. התכנית קשובה לצרכי התושבים ומציעה פתרונות לתנאי השטח והקהילה".

אדריכלית ראשית משרד הבינוי והשיכון, ורד סולומון ממן מסרה, כי "משרד הבנוי והשיכון עובד על התכנית הזו מספר שנים מאחר שהשטח התלול מבחינה טופוגראפית היה מאתגר במיוחד ודרש פתרונות הנדסיים ותכנוניים מיוחדים. במקביל למדנו בשנים האחרונות לפתח פרוגרמות לטובת הצרכים הציבוריים המיוחדים לאוכלוסייה החרדית. ולכן הושם דגש מיוחד בשיתוף עם הותמ"ל על ארגון שטחי התעסוקה והרחוב המסחרי כך שהחנויות, והמסחר ישרת את צרכי התושבים קרוב לביתם. מחשבה רבה ניתנה גם לאספקת שירותים בתחבורה ציבורית ובהתאמה תקן החניה הופחת כדי לנצל את שטח הבניה לחללים שישרתו את ילדי השכונה ותושביה. אנחנו גאים מאוד שהגענו לרגע של הפקדת התכנית הזו, היא בהחלט מביאה בשורה לציבור החרדי הזקוק לפתרונות דיור במקומות שונים בארץ."

האור שבקצה הגבעה

במקביל, היום צפוי להתקבל אישור שיווקם של כ – 1600 יח"ד בביתר עילית. המדובר הוא ב- 773 יח"ד שיאושרו בגבעה ג׳ בעיר ע״י מועצת התכנון העליונה ביו"ש, וכ – 830 יח"ד בגבעה א' שישווקו ע״י משרד השיכון.

בשבועות האחרונים פעל רה"ע הרב מאיר רובינשטיין, בסיוע המבורך של שרי הממשלה, שר השיכון הרב יצחק גולדקנופף, שר לענייני ירושלים ומסורת הרב מאיר פרוש, יו"ר תנועת שס הרב אריה דרעי, ובסיוע שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שמחזיק בידיו את הסמכויות על המנהל האזרחי, כדי להביא לאישור המיוחל.

כידוע, ביתר עילית היא אחת הערים שמסוגלות להוות פתרון של ממש למצוקת הדיור במגזר החרדי. עתודות הקרקע הרבות ממתינות זה שנים לאישורי ממשלה והמנהל האזרחי. כיוון שכל הליך בניה באזור דורש אישורים מדיניים, יח"ד הדיור המתינו לשיווק משך זמן רב.

עם הקמתה של הממשלה, דרש רה"ע מהשרים החרדיים בממשלה להעמיד בראש סדר היום את נושא שיווק הדירות בביתר שיתן פתרון למצוקת הדיור במגזר החרדי. כאמור, בפעילותם הנמרצת של השרים החרדים אישרה הממשלה את שיווקם של הדירות.

ראש עיריית ביתר עילית בסיור באתר בנייה בעיר | צילום: דוברות העירייה

רה"ע ביתר עילית, מאיר רובינשטיין: "אני מבקש להודות לשלוחא דרבנן, הפועלים מטעמנו בממשלה, שר השיכון יצחק גולדקנופף ושר לענייני ירושלים מאיר פרוש, וללשכת יו"ר שס אריה דרעי, שלא הרפו ולא נחו, כדי שהאישור המיוחל יגיע. תודתנו מסורה גם לשר בצלאל סמוטריץ', שהיה קשוב לצרכים של הציבור החרדי ופעל כדי להביא לאישור שיווק הדירות.

"זוהי בהחלט בשורה חשובה ואנו מקווים שמכאן נתחיל לראות את הפתרון למצוקת הדיור במגזר החרדי. ב"ה מדובר בכמות יח"ד נכבדת, שעדיין רחוקה מלהיות מספקת את הצרכים, אך זו בהחלט בשורה לציבור החרדי כולו. ביתר עילית מסוגלת להיות פתרון למצוקת הדיור בציבור החרדי".

כתיבת תגובה