בשיא החום והשימוש במזגנים: מחיר החשמל יזנק ב-9.6%

רשות החשמל מפרסמת הודעה לשימוע ציבורי בדבר עדכון שוטף של תעריפי החשמל לצרכן לשנת 2022 | התעריף לצרכן ביתי מייצג צפוי לעלות בכ-9.6% החל מה-1 לאוגוסט | תגובות חריפות במערכת הפוליטית, בעיקר משורות האופוזיציה | עליית המחיר מצטרפת לשורה של התייקרויות מוצרים אחרים במשק

חברת החשמל | צילום: שאטרסטוק

בחודש הבא שימו אצבע על השאלטר: רשות החשמל פרסמה היום כי על רקע משבר האנרגיה העולמי ובעקבות עליה מתמשכת וחדה של מחירי הפחם ושל מדדים נוספים, מפרסמת הרשות לשימוע ציבורי עדכון שוטף לתעריפי החשמל לצרכן למחצית השנייה של שנת 2022. התעריף שעשוי להתייקר ב-9.6%, צפוי להיכנס לתוקף בתאריך 1 באוגוסט 2022, לאחר קבלת החלטה סופית.

כזכור שורה של מוצרים התייקרו לאחרונה, החל מהביצים ועד למחירי הדלק שוברי השיאים.

לפי הודעת רשות החשמל, במחצית השנייה של שנת 2021 החל משבר אנרגיה עולמי אשר השפיע באופן משמעותי על מחירי כל סוגי הדלקים, אשר הוחרף עקב הפלישה הרוסית לאוקראינה. כתוצאה מכך, מחירי האנרגיה והחשמל במדינות רבות בעולם עלו משמעותית. בחודשים האחרונים המשיכו לעלות בחדות מחירי הפחם בשיעור של למעלה מ-140%, ביחס למחיר עליו התבסס עדכון התעריף בתחילת השנה. זאת, כאשר הפחם מהווה 20 אחוזים ממקורות החשמל של ישראל.

רשות החשמל אף הוסיפה וציינה, כי מדדים נוספים המשפיעים על העלות עלו, בפרט שער החליפין שעלה בשיעור של כ-12%, ומדד המחירים לצרכן שעלה בשיעור של 3%.

בנוסף, הדגישה רשות החשמל, כי בתחילת חודש יולי, הגיעה עליית המדדים והמחירים לגובה של כ-20%, מהעלות שנלקחה על ידה בחשבון בתחילת השנה. בשל כך, נוצר צורך לעדכן את התעריף לצרכן כבר באמצע השנה, על מנת לוודא שלא נוצר פער משמעותי בין התעריף לעלויות בפועל.

בשל המדיניות והפעולות המתוכננות לצמצום הייצור בפחם עד כדי הפסקה מלאה בסוף שנת 2025 ולאחר בחינת תרחישים שונים, החליטה הרשות לעדכן את העלות המוכרת בשיעור חלקי ולא במלוא ההתייקרות בפועל, ולהמשיך לבצע מעקב ולקבל החלטות ככל שיידרש. בהתאם הוחלט לעדכן את העלות בהיקף של כ – 6.9% בשקלול המוכרת בשיעור של 8.9% בלבד, מה שמוביל לעליה בתעריף לצרכן ביתי מייצג העלויות הקבועות והמשתנות.

Inner article

 

“במקום מחאה חברתית מול גל עליית המחירים הציבור יצא לקלפי”, אמר ח”כ מקלב בתגובה. בכל יום אנחנו קמים לגזירות כלכליות חדשות. בדלק, בדיור, בבריאות, בלחם ובחלב וכעת גם בחשמל. הייתה צריכה להיות מחאה ציבורית, – במקום לצאת לרחובות הציבור יצא לקלפי. המגמה הכללית של עליית המחירים היא תוצאה ישירה של כשלונו הקולוסאלי של שר האוצר ליברמן. מכלכלה משגשגת הם הפכו את ישראל למקום כושל ויקר, – זו ממשלה כושלת ושר אוצר הכושל ביותר בתולדות ישראל”, דברי אורי מקלב.

ח”כ אתי חוה עטיה מהליכוד אמרה בתגובה: “התייקרות מחירי החשמל בתקופת הקיץ כשהמזגנים פועלים ללא הפסקה בכל בית שבועות ספורים לפני חודש החגים, היא לעג לרש וזלזול באזרחי ישראל שנאנקים תחת יוקר המחיה”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה