בשירות המדינה מעודדים עבודה מהבית

נציבות שירות המדינה מרחיבה את פיילוט השעות הנוספות מהבית שהוחל בשנת העסקים הקודמת והתברר כמוצלח • מבדיקת תוצאות הפיילוט עלה כי שביעות הרצון של המנהלים והעובדים עלתה במקביל עם עליה בתפוקת העובדים

עבודה מהבית | צילום: ביזנעס

נציבות שירות המדינה, הודיעה על המשך הפיילוט, להכרה בשעות עבודה נוספות מהבית בשירות המדינה, במסגרת המאמצים לקידום שוויון מגדרי ולהגברת האיזון בין בית לעבודה.

נציב שירות המדינה והממונה על השכר והסכמי העבודה במשרד האוצר, הנחו את משרדי הממשלה, להמשיך לשלם על שעות נוספות מהבית, להורים לילדים צעירים. זאת במסגרת פיילוט שעות נוספות מהבית. במקביל תישקל הרחבת הזכאות להשתתפות בפיילוט לאור הצלחתו.

250/200 סייד בר + קובייה

בסקירת הפתרונות לבעיית הגודש בכבישים באזור המרכז, סקרנו אתמול את הצעתם של אנשי חברת נתיבי איילון, לעודד עבודה מהבית או במרכזי עבודה משותפים, במקומות עבודה שאינם מעניקים שירות פרונטלי או אנשי חינוך ורפואה.

כעת מתברר, שעם קצת רצון טוב, ניתן להביא פתרונות מעולים, לנשים או גברים שיש להם בבית תינוק קטן ‘הזקוק לאימו’. בשנת התקציב 2019, בחנו אגף השכר ונציבות שירות המדינה את הנושא, ומצאו כי שביעות הרצון – הן של המנהלים והן של העובדים המשתמשים בזכאות זו – עלתה, בד בבד עם עליה בתפוקת העובדים והעובדות שנהנו מהזכאות.

לאור הממצאים הללו, הוחלט לפעול בחצי שנה הקרובה, על מנת לקדם הרחבה של מסגרת הפיילוט, שבה יוכלו גם הורים לילדים צעירים בדרגות השכר הנמוכות יותר, המועסקים בתפקידים הדורשים כתיבה והכנה מרובה, לבצע שעות נוספות מביתם ולקבל על כך תגמול בשכר.

מדובר בבשורה אמתית, המאפשרת צמצום פערי השכר בין נשים לגברים ובטווח הרחוק – אפשרות לאימהות, אשר לרוב אינן יכולות לבצע שעות נוספות במשרד – לבצע עבודה נוספת, שתגביר הכרה ונראות של עבודתן, גם אם אינה מתבצעת במשרד.

870/135 ליינר ארטקל

מהלך זה מצטרף לתהליכים נוספים שמוביל נציב שירות המדינה, עם האגף לשוויון מגדרי בנציבות לקידום שוויון מגדרי, בקרב העובדים. בין היתר – סקר לגברים בשירות המדינה לקידום מימוש זכויות ע”י אבות, פיתוח מודלים לתעסוקה גמישה, הנגשה והרחבה של זכויות הורים לאבות, תכניות הכנה למכרזים, חניכה למנהלות הצעירות בשירות המדינה ועוד.

במסמך הפיילוט נכתב, כי מטרת המהלך הוא צמצום פערי השכר המגדריים; הגברת האיזון בין הבית לעבודה; קידום נשים בדרג הביניים לתפקידים בכירים ועידוד גברים במימוש זכויות הורות.

מי זכאי להצטרף לפיילוט? עובד או עובדת המועסקים בתפקיד עתיר כתיבה והכנה, עם וותק לכל הפחות של חצי שנה. בנוסף, על העובד או העובדת, להיות תחת הגדרת משרת הורה. המסמך מדגיש כי תפקידי קבלת קהל ומתן שירותים, לא זכאים להצטרף לפיילוט.

את פיילוט העבודה מהבית, ניתן לנצל רק לאחר מינימום 6.5 שעות עבודה ביום לנשים ו-7 שעות עבודה לגברים; את העבודה מהבית ניתן לנצל, רק מתוך מכסת השעות הנוספות ואת הזכאות ניתן לנצל בכל סוגי ימי העבודה, למעט מחלה או ימי גיבוש יחידתיים.

‘ביזנעס’ מבקש להזכיר את דו”ח הגיוון התעסוקתי והייצוג בשירות המדינה. 7,031 מכרזים פורסמו בשנת 2018, רק 1.1% מהם היו מיועדים לחרדים כאשר בבחירות האחרונות החרדים קיבלו כ-12%  מכלל הקולות.

אם בנציבות שירות המדינה דואגים באופן כה מעמיק, לקידום שוויון מגדרי בקרב העובדים. מן הראוי היה לקדם בכל הכוח גם שוויון מגזרי, להביא עוד ועוד חרדים לשירות המדינה ולקדמם לתפקידי מפתח.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה