בשל סכסוכי עבודה: 14 מוסדות אקדמיים שובתים הבוקר

סכסוכי העבודה במוסדות האקדמיים מחריפים: 14 מוסדות ישבתו היום, מתוכם 5 בשביתה מלאה ו-4 שכלל לא יפתחו את שנת הלימודים • “שנה שלמה שאנו מקיימים משא ומתן ללא כל התקדמות”

הכניסה הראשית אל אוניברסיטת תל אביב בכיכר אנטין, לצידו של בניין מרכז הסטודנטים | צילום: ויקיפדיה

ארבע עשרה מוסדות אקדמיים שובתים היום בשל סכסוכי עבודה, לאחר שלטענתם הנהלת ועד ראשי המכללות, המועצה להשכלה גבוהה והממונה על השכר באוצר מסרבים להשלים את המשא ומתן שהחל איתם לפני כשנתיים ומנסה לכפות עליהם הסכם פוגעני. “כנראה 20,000 הסטודנטים שלא ילמדו ממחר לא מטרידים אותם”, אמר ערב השביתה שגיא מעיין מרצה במכללת ספיר וחבר פורום הסגל הזוטר.

“מהשביתה הזו ניתן היה להימנע”, אומרת שרון חג’בי ראשה משותפת של ענף ההשכלה הגבוהה בארגון כוח לעובדים ומרצה במכללה האקדמית תל אביב- יפו. לדבריה, “מצער לראות כי נציגי ור”ם (וועד ראשי המכללות) מתעקשים לגרור את המאבק לשביתות. שנה שלמה שאנו מקיימים משא ומתן ללא כל התקדמות”.

Box

כאמור, היום ישבתו ארבע עשרה מוסדות אקדמיים, כאשר בחמשת המכללות ספיר, אשקלון, כנרת, רופין והמרכז הטכנולוגי חולון ישבתו גם הסגל הבכיר וגם הסגל הזוטר – מה שישבית כליל את פעילות המכללות. במכללת ת”א-יפו, במכללה להנדסה אפקה, ובמכללות הדסה, עזריאלי ומכון לב בירושלים ישבות הסגל הבכיר בלבד.

למעשה, במכללות רופין, חולון, כנרת, אחווה וספיר מדובר באי פתיחת שנת הלימודים בפועל, מאחר ואלו היו אמורים לפתוח היום את שנת הלימודים. המוסדות האקדמיים בהן ישבות הסגל הזוטר בלבד הן המכללות אחווה וסמינר הקיבוצים.

חברי הסגל הזוטר זוכים לתנאי העסקה פוגעניים בשל הגדרתם כ”מרצים מן החוץ” ובפועל הם מפוטרים מדי סמסטר ולא זוכים לשכר ארבעה חודשים בשנה. חברי הסגל הזוטר מלמדים כ-70,000 סטודנטים, המהווים 43% מהסטודנטים הלומדים לתואר ראשון, והם מהווים 70% מסגל ההוראה ב-21 המכללות הציבוריות.

חברי הסגל הבכיר, מוחים כאמור, על תנאי העסקתם של חברי הסגל הזוטר, ובין דרישותיהם: נוסח סופי ומוסכם של ההסכם הקיבוצי שיחול שנה אחורה; הימנעות מפגיעה בתנאים של חברי סגל חדשים; קביעות למרצים כמו באוניברסיטאות ותוספות שכר למרצים בפריפריה. מנגד, בועד ראשי המכללות טוענים כי מדובר בשביתה ממניעים פוליטיים, תוך ניצול ציני של תחילת שנת הלימודים.

“לא מתקבל על הדעת שבשל סכסוך פוליטי פנים ארגוני, ההנהגה החדשה במועצה המתאמת של ארגון הסגל הבכיר מסרבת להכיר בהסכם אשר נחתם ואומץ על ידי 10 מכללות”, נכתב בתגובת ור”מ לשביתה הבוקר. תוך שהם מכוונים למכללות עמק יזרעאל, תל חי, צפת, גליל מערבי, בצלאל, האקדמיה למוסיקה, שנקר, אורט בראודה, בית ברל, וסמי שמעון – SCE – שלא ישבתו הבוקר.

עוד נטען בתגובת ור”מ, כי “ארגון הסגל הזוטר החליט לנצל באופן ציני ותמוה את עיתוי פתיחת שנת הלימודים כדי להכריז על שביתה, למרות שמתנהל זה מספר חודשים משא ומתן חיובי ואף הושגו הבנות. זוהי הפגנת כוח גרידא והפיכת הסטודנטים לבני ערובה”.

Inner

כתיבת תגובה