בשל שליטתו ב'הפלס': יוסף פטרוף מצטרף למועדון הריכוזיות

שרי אריסון יוצאת מהרשימה, חברת מקורות מצטרפת למועדון הריכוזיות וכך גם בעל השליטה ב"בטאון עולם התורה הפלס בע"מ" • התקשורתנים: 'ביזנעס' חוזר להחלטות הוועדה הקודמת – מי שולט ב'קול חי', ב'המודיע', ב'הפלס' וב'המבשר'?

עיתונים יוצאים ממכבש הדפוס | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה השבוע עדכון לרשימת הגורמים הריכוזיים לשנת 2018.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

במסגרת עדכון רשימת הגורמים הריכוזיים נוספה מקורות חברת המים בע"מ לרשימת התאגידים הריאליים המשמעותיים. זאת, בשל האשראי הקובע שלה שעלה בשנת 2017 על 5.94 מיליארד ש"ח.

מקורות נחשבת גורם ריכוזי גם מכוח החזקה בלמעלה ממחצית מהפעילות בתחום הפקת מים שאינה התפלת מי-ים ואינה הפקת מי קולחין (פריט 4.2 לתוספת לחוק), ובתחום הפקת מי קולחין (פריט 4.3 לתוספת לחוק).

מי שיוצאת ממועדות הריכוזיות, היא שרי אריסון ובנק הפועלים שהופך לגוף ללא גרעין שליטה ומשתייך מעתה ל"קבוצת בנק הפועלים".

השם החרדי שמצטרף לראשונה למועדון הריכוזיות, הוא יוסף יהודה פטרוף, שמתווסף לרשימה בשל שליטתו בבטאון עולם התורה הפלס בע"מ (ביחד עם נתן זאב גרוסמן), שהינו "גורם בעל השפעה בתחום העיתונות הכתובה", כלשון החלטת הוועדה.

עדכון של רשימת הגורמים הריכוזיים כולל בתוכו עדכון של שתי רשימות נוספות – רשימת הגופים הפיננסיים המשמעותיים ורשימת התאגידים הריאליים המשמעותיים.

המשמעות של הופעת חברה ברשימת הגורמים הריכוזיים היא שמתן רישיונות או זיכיונות בתשתיות חיוניות, או הפרטה של חברות ממשלתיות על ידי המדינה, לגורמים המנויים ברשימות, מחייבים את המאסדר לשקול שיקולי ריכוזיות כלל-משקית ולהיוועץ בוועדה לצמצום הריכוזיות לגבי ההשלכות של ההקצאה על הריכוזיות הכלל-משקית.

Inner

התקשורתנים החרדים

רשימת הגורמים הריכוזיים לשנת 2018 המלאה, שכללה את כלל הגורמים, למעט השינויים שהתווספו השבוע לרשימה, פורסמה לפני כחודשיים וסיפקה הצצה מרתקת לשמות בעלי השליטה בעיתונים החרדיים ובתחנת הרדיו 'קול חי'.

כך למשל, חשפה הרשימה את בעלת השליטה בעיתון המבשר. זאת, בשל צירופה של קבוצת המבשר ורחל פרוש בעלת השליטה בבשורת תשס"ט ש.י בע"מ לרשימה בשל היותה גורם בעל השפעה בתחום העיתונות. אין זה סוד כי הרישום על שם הגב' פרוש הינו רשמי בלבד, והשולטים המשמעותיים הם משפחת פרוש המעטירה, שמבחינה ריכוזית, הינם גורמים בעלי השפעה שאינה פחותה מהבעלים הרשום עצמו.

אלונה בר און, עדנה בר און וענת אגמון נוספו השנה לרשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שרכשו את השליטה בגלובס פבלישר עתונות (1983) בע"מ

שמו של חיים שכטר מופיע ברשימת הגורמים הריכוזיים, לאחר שרכש את השליטה בהמודיע חברה בע"מ

ל'ביזנעס' נודע, כי חיים שכטר, חסיד גור המתגורר בבתי פוניבז' בבני ברק, בשנות ה-60 המאוחרות לחייו, נחשב לאיש אמונו וסודו – ויש אומרים אף מנהל השקעותיו – של אדמו"ר ספרדי ידוע, המנהיג את חצרו באופן תורני-חסידי. מרכזה הרוחני של החצר שוכן בנגב.

עם זאת, את הטון בביטאון 'המודיע' נותנים, גם לאחר הרכישה, אנשיו של כ"ק האדמו"ר מגור, ובראשם, בכל הנושאים הפוליטיים החיצוניים והפנימיים, סגן השר יעקב ליצמן.

וישנם עוד שמות של בעלים בעולם התקשורת החרדי: אבי בר יצא השנה מרשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שמכר ליצחק מירילשווילי את רדיו קול חי משדרים באמונה בע"מ – גורם בעל השפעה בתחום השידורים. מירילשווילי עצמו מחזיק מכבר בשליטה בערוץ 20 ועוד.

Inner

תגובה אחת ל: "בשל שליטתו ב'הפלס': יוסף פטרוף מצטרף למועדון הריכוזיות"

  1. תתבישו לכם ר יוסף פטרוף הוא ראש ישיבה ואתם לא כותבים ר או הרב ??? בושה

כתיבת תגובה