בשמונה ערים: מעל 23 מיליון שקלים להתחדשות עירונית

משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ישקיעו מעל 23 מיליון שקלים בתכנון של כ-10 אלפים יחידות דיור בשמונה ערים ברחבי הארץ | הפרויקטים שנסגרו: ברחובות, חדרה, באר-שבע, כפר-סבא, הוד השרון, אזור, בת-ים וקריית טבעון | ראשי ערים נוספות הוזמנו לבחון את ההצעה

פינוי בינוי - התחדשות עירונית | צילום אילוסטרציה: יח"צ בית וגג

משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הודיעו לשמונה ערים על זכייתם במימון תכניות התחדשות עירונית בתחומן. במסגרת השקעה זו, תתקצב הרשות הממשלתית תכנון של 9,966 יחידות דיור חדשות בשמונה הערים. ההחלטה הגיעה לאחר בחינה מדוקדקת של הרשות הממשלתית בקשות שהוגשו אליה על-ידי הרשויות המקומיות במסגרת מסלול תחרותי בו נבחרים מתחמי פינוי-בינוי, בהתאם לקריטריונים אותם קבעה הרשות הממשלתית מבעוד מועד, כאשר החשובים שבהם הינם היבטי כדאיות כלכלית במתחמים ומאפייניהם מבחינה פיזית ותכנונית.

במסגרת המסלול האמור, הרשות המקומית והרשות הממשלתית יהיו שותפות להליכי התכנון, ויבחרו יחדיו את הצוותים המקצועיים. בד בבד עם אישור התכניות, בעלי הדירות יבחרו את היזמים אשר יבצעו את הפרויקט ויקדמו היתרי בניה, בכפוף להתקשרות מול בעלי הדירות. בנוסף, הרשות הממשלתית תממן את הליכי הליווי החברתי שייעשה במתחמים מול האוכלוסייה המקומית, הכולל בין היתר הקניית ידע לתושבים בהליכי פינוי בינוי, סיוע בהתקשרויות בעלי הדירות עם בעלי מקצוע, הקמת נציגויות דיירים  ועוד.

ברחובות, זכה מתחם מילצ'ין להשקעה של כ- 3.5 מיליון שקלים. כיום, המתחם כולל 434 יחידות דיור, ובמקומן ייבנו כ-1,541 יחידות דיור חדשות וכ-9,500 מ"ר שטחי מסחר ומשרדים. המתחם ממוקם בסמוך לרחוב הרצל המרכזי בעיר, ומכיל מספר גדול של מבני שיכון בגובה 3-4 קומות בבניה משנות ה-60.

העיר חדרה עתידה לקבל כ- 2.6 מיליון שקלים עבור תכנון מתחם ברנדייס. כיום המתחם כולל 223 יחידות דיור, ועתידות להחליפן 750 יחידות דיור כחלק מתהליך פינוי-בינוי, וכן 1000 יחידות דיור בקרקע משלימה פרטית. תהיה זו הפעם הראשונה בה תכנית פינוי בינוי מסתמכת על קרקע פרטית, וכבר כעת קיימות הסכמות של בעלי הזכויות בקרקע. בנוסף, יתווספו 5000 מ"ר מסחר ומשרדים.

בבאר שבע יושקעו כ- 2.4 מיליון שקלים במתחם הצדיק מירושלים, הממוקם בכניסה הצפונית של העיר, בתחום המוגדר להתחדשות עירונית בתכנית המתאר של העיר באר שבע. כיום המתחם כולל 224 יחידות דיור, ובמקומן מוצעות 543 יח"ד בפינוי בינוי, וכן 4000 מ"ר מסחר. בנוסף, עתידות להתווסף כ-969 יח"ד בקרקע משלימה צמודת דופן. המבנים במתחם הינם מבנים ישנים במצב תחזוקתי ירוד הזקוקים להליכי התחדשות. בסמוך למתחם מקודמת תכנית נוספת להתחדשות מרכז מסחרי אורן.

בכפר סבא תשקיע הרשות הממשלתית מעל 3 מיליון שקלים בשני מתחמים סמוכים. במתחם סוקולוב, בו יושקעו כ- 1.3 מיליון שקלים, קיימות 44 יחידות דיור, ועל-פי התכנית מוצעות במקומן 134 יחידות דיור חדשות, וכן כ- 2,000 מ"ר מסחר. במתחם השני, מתחם אגרון, יושקעו 1.8 מיליון שקלים, ועתידות להיבנות בו 369 יחידות דיור במקום 120 יחידות הדיור הקיימות. המתחמים הם חלק מתכנית אב להתחדשות עירונית במרכז העיר כפר סבא, והן יציעו בנוסף להתחדשות המבנים גם חיזוק מערך קישוריות הולכי הרגל ורוכבי האופניים במרכז העיר.

בהוד השרון יושקעו כ- 1.4 מיליון שקלים במתחם בן גוריון, בו 80 יחידות דיור קיימות, כאשר התכנית מציעה במקומן 240 יחידות דיור חדשות. המתחם גובל במתחמי פינוי בינוי המקודמים על ידי יזמים פרטיים והרשות המקומית, ותכנון מתחם בן גוריון ייעשה בהתאם לעקרונות התכנון לפיהן  מקודמים המתחמים הסמוכים.

באזור תשקיע הרשות הממשלתית סך כולל של 2.7 מיליון שקלים בשני מתחמים. במתחם  בן גוריון יושקעו כ- 2.5 מיליון שקלים בתכנית שתחליף את 416 יחידות הדיור הקיימות ב- 1,290 יחידות דיור חדשות וכ- 5000 מ"ר מסחר. במתחם השני, מתחם יצחק שדה, יושקעו כ- 2.2 מיליון ₪, ו- 458 יחידות הדיור הקיימות יוחלפו ב- 1,026 יחידות דיור חדשות, וכן ב- 3,200 מ"ר מסחר. בנוסף, ייבנו 411 יחידות דיור חדשות בקרקע משלימה. המתחמים סמוכים אחד לשני ומהווים את ליבה של ההתחדשות העירונית העתידית ביישוב.

בבת ים, יושקעו 2.8 מיליון ₪ במתחם החלמית, המשלב פינוי בינוי וגם עיבוי. במסגרת תכנית זו 272 יחידות הדיור הקיימות, יוחלפו ב- 1,292 יחידות דיור חדשות ויתווסף שטח של 3,500 מ"ר מסחר. התכנית שתקודם למתחם זה תשפר גם את הקישוריות לשכונה ותטפל גם בשטחים לא מוסדרים המצויים בתחום המתחם.

בקריית טבעון יושקעו כ- 2.8 מיליון שקלים במתחם כצנלסון. כיום קיימות 166 יחידות דיור במתחם, ואלה יוחלפו ב- 599 יחידות דיור וב- 1,000 מ"ר מסחר שייבנו בקרקע שתעבור תהליך של פינוי-בינוי. בנוסף, ייבנו 261 יחידות דיור בקרקע משלימה צמודת דופן. מתחם זה מסומן בתכנית המתאר של קריית טבעון כמתחם להתחדשות עירונית. קידום תכנית פינוי בינוי במתחם תאפשר חידוש מרקם המגורים בשיכונים הותיקים של היישוב ותוספת של מלאי הדירות ביישוב.

 "פרויקטים של התחדשות עירונית הם רב רובדיים בחשיבותם, משקמים ומחזיקים מבנים ישנים, מאפשרים התאמה של דירות לסטנדרטים מודרניים נגישים, מאפשרים הגעה של אוכלוסיות חדשות לחיזוק הרשויות וגם הופכים את סביבת המגורים לנעימה יותר למגורים", אמר זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון. "המימון שיועבר לטובת פרויקטים אלו הוא צעד אחד מתוך שלל צעדים שאנו מקדמים עבור תחום חשוב זה ואני מברך על השותפות עם הרשויות המקומיות, אשר רק יחד איתם מהלכים אלו יצליחו".

"אני מברך על ההשקעה החיונית הזו בפרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ", הוסיף אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון. "התיישנות המבנים לצד צמיחת האוכלוסייה מחייבת את תנופת הבנייה שאנו מעודדים במהלך זה. מימון זה גם מהווה פתרון נוסף לחסמי התחדשות הנובעים משיקולים של כדאיות כלכלית. זוהי חובתנו להביא את החידוש והשיפור לכל מקום בארץ והשקעה זו היא יישום של חובה זו בשטח".

ואילו אלעזר במברגר, מנהל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית אמר, כי "מדובר בהשקעה יוצאת דופן בהיקפה במתחמים אשר ללא תקצוב ממשלתי לעבודת התכנון, לא היו זוכים להתחדשות עירונית בטווח הנראה לעין. לשמחתנו ההשקעות יתבצעו בכל רחבי הארץ, לרבות בפריפריה, וכך נגיע ליותר ויותר ערים במסגרת תכנון ההתחדשות העירונית בארץ. אני מזמין את כל הרשויות המקומיות לפנות לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, ולבחון את האפשרות לקבל מימון חשוב זה לטובת קידום תכנון של מתחמי התחדשות עירונית בתחומן".

כתיבת תגובה