ב-2024 תשלמו יותר: ייקור מחירים בקשת רחבה של מוצרי מזון

גל העלאות מחיר מידיות: שסטוביץ' ייקרה עשרות מוצרים שהיא מייבאת | יכין ובית השיטה ייקרו את המחיר של השימורים הנפוצים | המחסור בשמן הזית יתבטא לא רק בו: מחירי מוצרים רבים של שטראוס – רבע ממוצרי החברה – יתייקרו | "העלאות המחירים הן המינימליות ההכרחיות במציאות העסקית הנוכחית", אמרו בחברה | בשטראוס יפטרו גם עשרות עובדים כחלק מ"התייעלות ארגונית"

מפעל הממתקים עלית שטראוס בנוף הגליל | צילום: דוד כהן, פלאש 90

בסיכומן של הודעות ייקור המחירים בפתח השנה, התוצאה עבור הצרכנים תהיה כואבת בכיס. בעוד שטראוס פרסמה אתמול על העלאת מחירים של רבע ממוצריה ועל פיטורי עשרות עובדים, כבר בערב שנת הכספים 2024 הודיעו החברות שסטוביץ, יכין ובית השיטה כי יעלו מחירים בהיקף כולל של עד 20%.

היבואנית שסטוביץ שמחזיקה בשלל מוצרים הודיעה על ייקור מוצריה ואף דרשה מהרשתות להעלות את המחירים לצרכן בהיקף של בין 10% ל-20%. כך למשל התייקרה פסטה ברילה ב-12%, טונה ריו ב-5%, רטבי מאסטר שף ב- 10%, חטיפי הדגנים סלים דליס התייקרו ב-15%, סבון נוזלי פלמוליב גוף 750 מ"ל ב- 17%, משחת השיניים קולגייט ספגה עליות שבין 7-15%, ומוצרי הניקיון שמייבאת החברה, אג'קס ספגו ייקור של עד 20%.

גם יכין הודיעה על עליות מחיר של 6%-16% – בין היתר, הייקור שמסתכם בשיעור ממוצע של 10%, יכלול שימורי תירס, אפונה וחומוס לצד מוצרי רכז ורסק עגבניות. מחברת יכין נמסר: "מרבית מוצרי החברה מיוצרים מחומרי גלם חקלאיים טריים מקומיים. מרבית מוצרי החברה מיוצרים מחומרי גלם חקלאיים טריים מקומיים. בעקבות התייקרות משמעותית של עשרות אחוזים בתוצרת החקלאית המקומית. ההתייקרויות שהחלו עוד בקיץ התגברו ביתר שאת לאחר המלחמה ואנו נאלצים לעדכן מחירים אך רק ברשימת המוצרים הרלוונטית ובאופן חלקי בלבד.אך רק ברשימת המוצרים הרלוונטית ובאופן חלקי בלבד".

עוד הודיעה בית השיטה, כי תייקר את מוצריה בשיעור של 5%-15%. פחיות השימורים של הזיתים 'חרוזית' ודומותיה יתייקרו בכ-12%, והמלפפונים החמוצים ב-5%. מנכ"ל בית השיטה, אורי-שי לוי מסר: "מחירי חומרי הגלם לא מפסיקים לעלות. למשל, מחירי הזיתים עלו בלמעלה מ-50% בעקבות מחסור מקומי ועולמי. לצערי, כמפעל יצרני ארץ ישראלי, אין לנו יכולת לספוג את כל העלייה ועל כן, אנו נאלצים להעלות חלק קטן ממנה".

כאמור, אתמול הודיעה קבוצת שטראוס כי תעלה מחירים ותפטרת עשרות עובדים במסגרת מהלך התייעלות ארגונית שאושר בדירקטוריון החברה.

עליית המחירים לקמעונאים תקיף רבע (25%) ממוצרי החברה והייקור יהיה בממוצע של כ-1.7%. המהלך צפוי להביא לחיסכון שנתי המוערך בכ-45 עד כ-55 מיליון שקל. בנוסף, החברה תפטר עשרות עובדים בשכבות הניהוליות

עדכון המחירים יחול בין היתר על חלק ממוצרי הממתקים, המלוחים, החומוס, שמן זית יד מרדכי, שוקולית ומוצרים נוספים. שטראוס מסרה שלא תייקר בין היתר את מוצרי יטבתה, דנונה, מילקי, קפה נמס עלית, קפה טורקי, קפסולות, דבש יד מרדכי, סלטי הירקות הטריים ומוצרי "טעם הטבע".
לפי הודעת שטראוס, המהלך ייצא לפועל "בהמשך למספר מהלכי התייעלות אותם ביצעה החברה בשנה האחרונה. מטרתה של התכנית הינה המשך התייעלות וחיסכון תוך התאמת המבנה הארגוני של הפעילות בישראל לאסטרטגיה של הקבוצה ולסביבה המאקרו כלכלית. עיקר ההתייעלות תגיע מצמצום בשכבות הניהוליות, ולא תכלול עובדים שפונו מבתיהם או כאלו המשרתים במילואים. לפי הערכת החברה, יישום התוכנית צפוי להביא לחיסכון שנתי המוערך בכ-45 עד כ-55 מיליון שקל".

נשיא ומנכ"ל קבוצת שטראוס שי באב"ד מסר: "אנחנו מודעים למצב המורכב, ולכן העלאות המחירים הן המינימליות ההכרחיות במציאות העסקית הנוכחית. מהלכי המיקוד וההתייעלות בתוך החברה יאפשרו לנו להביא להמשך השקעה בתשתיות ובצמיחה עתידית. בשנת 2023 השקענו מאות מיליוני שקלים, בכלל המפעלים ובשרשרת האספקה שלנו בכל רחבי הארץ ונמשיך כך גם השנה מתוך מחויבות לייצר בטחון תזונתי ככלל, ובזמן מלחמה בפרט".

כתיבת תגובה