גדעון, תתחדש על התקווה

גדעון סער הודיע על שמה של מפלגתו, 'תקווה חדשה', והקופירייטר ישראל רוזנפלד בוחר להתעמת עם הקונוטציות שצמד המילים הללו מעורר בו, כל אחת לחוד ושתיהן יחד • מסקנות חדשות מהמאמר? יש תקווה (ואף מילה על פוליטיקה)

סער והנשיא ריבלין | צילום: רועי חלימה, פלאש 90

השבוע התבשרנו על מפלגה חדשה שנולדה – "תקווה חדשה".

כשמוקמת מפלגה חדשה, כל המפה משתנה. המשחק מתחיל מחדש, הזירה הפוליטית מתעוררת לחיים, ומכוני הסקרים מנערים את האבק מהמספרים.

כחובב פוליטיקה, וכאיש מקצוע בתחום המיתוג והפרסום, אוהב לעקוב ולנתח את הקמפיינים השונים ובמיוחד אני אוהב להתעמק בשמות המפלגות החדשות. אולי זה נראה שולי וזניח – בתוך כל הרעש התעמולתי שמייצרת המפלגה – אך שם מפלגה הוא כמו שם של עסק, הוא ממצב ומבדל את המפלגה, ודרכו מעבירים את המסר המרכזי לקהל הבוחרים.

לרגל הקמת המותג המפלגתי החדש 'תקווה חדשה', ננתח את המילה 'חדש'. מה המשמעות שהיא באה לבטא, והאם נכון לשלב אותה בשם מפלגה.

חדש-חדש ומשומש

בעצם, המילה הזו הייתה בשימוש של מותג פוליטי רק לאחרונה. 'הימין החדש', זוכרים?

בדצמבר 2018, יצא נפתלי בנט להרפתקה חדשה, נטש את מפלגת הבית היהודי והקים עם שקד את 'הימין החדש'.

בשעתו הרהרתי. מה מבטא השם החדש? מה המסר שהוא מעביר לבוחרים הישראלים? ובמה הוא מבדל את עצמו משאר מפלגות הימין?

בעצם מה שהפריע לי בשם המפלגה של בנט, הייתה המילה 'חדש'.

קהל היעד של המפלגה היה ימני לייט שמצביע למפלגות ימין. הסיבה שבגללה הוא אמור להצביע לימין החדש הייתה, כיוון שלחרד"לים קהל היעד לא יצביע בשל היותו ליברלי ופתוח, וגם לליכוד לא, כי הוא לא ימני מספיק.

אז איפה הבעיה? הנה שם מושלם, "ימין חדש", הגיע הזמן לשכוח מהימין הישן והאיטי ובואו בהמוניכם והתחדשו במפלגה חדשה ונוצצת.

הנה כמה סיבות למה לדעתי היה צריך לוותר על המילה חדש:

אנשים לא אוהבים להמר על משהו חדש שאתה נתקע איתו לארבע שנים (כן, ארבע שנים, קשה להאמין…) בשונה ממוצר שאתה קונה בחנות, שכשאינך מרוצה יש אפשרות להחזיר, להחליף, לשדרג, או סתם לקנות חדש.

מה המסר? מה אתה מבטיח ללקוח – בוחר? אין ב'חדש' דבר מוגדר וחזק שנותן תחושה אמוציונלית, שיעשה לבוחר את העקצוץ של אנרגיות לשינוי.

ולסיום, חדש הוא מושג שמעצם הווייתו אינך יכול לרוץ אתו יותר מדי. כי כל דבר בסופו של דבר מתיישן.

שם עם 'מעשיוּת'

אז איך כן הייתי קורא למפלגה?

ימין אמיתי / ימין מעשי / ועל זו הדרך. שם, שהוא בעל משמעות. ותתפלאו לקרוא: לאחר שהרהרתי במחשבות אלו, נכנסתי לדף האינטרנט של התפקדות למפלגה ושם מופיע הטקסט הבא: הימין החדש הוא ימין ערכי, בטחוני וכלכלי או במילים אחרות – ימין "אמיתי".

וזו בדיוק הייתה תהייתי, למה לא קראתם לה ימין אמיתי, אם זה המסר שאתם רוצים לשדר ולהעביר לקהל המצביעים?

הסוף המר ידוע לכולנו: הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה. ברור שזה לא רק בגלל שם המפלגה, אלא בגלל קמפיין חלש ומבולבל, קשית המנדטים של ביבי, חוסר בבייס בטוח, ועוד. ועדיין אפשר לראות בדיעבד את העניין של השם, כנקודה נוספת בכישלון הקמפיין.

חדשות ישנות

ישנה עוד מפלגה שמשתמשת עם המילה חדש, מפלגת חד"ש (- חזית דמוקרטית לשלום ולשוויון) מפלגה זו פונה ליהודים וערבים, היא הוקמה בשנת 1977 הרבה לפני שבכלל הייתה לי זכות הצבעה, אז נניח לה.

לא אבדה תקוותנו

ובחזרה להווה,

המשמעות של 'תקווה חדשה' שונה מהמשמעות של הימין החדש, כיון שמלכתחילה זו מפלגה שנבנתה רק בשביל למחוק את התקוות שהיו בעבר, שלדעת העומדים בראשה לא התגשמו, ולקהל היעד הזה היא פונה. אלו שבטוחים שהמצב כעת גרוע וחייבים הבטחה לתקווה, הדגש הוא על התקווה – ולא על החדשה; בשונה משם מפלגתו של בנט, שלדעת קהל היעד אליה היא פנתה – יש ימין, שאליו הם הצביעו עד עכשיו – רק שעכשיו מבטיחים להם ימין חדש.

ועדיין גם בזה אני חושב שהתקווה יכלה לחיות טוב מאוד גם ללא הצירוף של המילה 'חדשה' לצידה. כעת, היא מייצרת תחושה של מפלגת אוירה, משהו חדש שבסוף יתפוגג.

ואם הייתה חסרה לה בת זוג, אפשר היה להוסיף מילה שתיתן ערך לתקווה, לדוגמה: תקווה לשינוי, תקווה לעם.

הייתי קורא לה רק 'התקווה' פשוט, ישיר וברור, וכמובן על משקל ההמנון הלאומי.

היידה גדעון, עוד לא אבדה תקוותך…

 

הכותב הוא קופירייטר ואיש קריאייטיב

3 תגובות ל: "גדעון, תתחדש על התקווה"

  1. איך מתפקדים לתקווה החדשה ?

  2. סער ילך עם לפיד וליברמן

  3. עוד שנה שנתיים התקוה החדשה כבר לא תהיה חדשה ויחד עם השם שלה שכבר לא יהיה רלונטי תצטרף גם המפלגה (עיין ערך כחול לבן)

כתיבת תגובה