גם במגזר החרדי: נתוני שיא בשימוש באונליין בזמן הקורונה

נתוני משרד התקשורת: מחצית מהמנויים דיווחו על שימוש באינטרנט הנייח לעבודה מרחוק, וכ-75% ללמידה מרחוק • השימוש ברשת במגזר הדתי והחרדי עלה ב-54% ו-51% (בהתאמה) • דו"ח מאסטרקארד מציג: זה מה שהיושבים בבית בחרו לעשות עם הזמן שלהם בתקופת הקורונה

קניות ברשת | צילום: שאטרסטוק

הבשורה על פתיחת בתי הכנסת החזירה את הצבע ללחיים של גבאי הצדקה ומקבצי הנדבות. במנייני המרפסות אף אחד לא דפק על הבימה (המאולתרת) בסיום התפילה וביקש את עזרת הציבור. גם המגביות של העמותות הגדולות וועדות הצדקה ניזוקו כתוצאה מסגירת בתי הכנסת.

ולכן, נפתח דווקא בצדקה, גם אם הנתונים מגיעים מרחוק. במחקר חדש של מאסטרקארד (שנערך באירופה) נמצא כי 1 מתוך 4 (28%) תרמו לצדקה דרך הרשת (14% עשו זאת בפעם הראשונה). המחקר נערך באמצעות שאלון מקוון בקרב 12,500 גולשים מעל גיל 18 מתוך 15 שווקים שונים באירופה. לא ידוע לנו כמה אירופאים תורמים ביום יום, אולם בטוח כי בתקופת הקורונה ועדות הצדקה הצליחו לאסוף תרומות נכבדות, הן על ידי מודעות בעיתונות היומית והן באמצעות פניות טלפוניות.

250/200 סייד בר + קובייה

המחקר של מאסטרקארד הציב נתוני שיא בשימושים באון ליין: 78% ביצעו שיחות וידאו עם המשפחה, חברים ועמיתים לעבודה. 58% השתמשו בשירותי צפייה מקובלים ברשת. 1 מתוך 3 (30%) השתתפו בשיעורי בישול און ליין, 26% עשו ספורט ו-22% למדו שפה חדשה דרך הרשת.

המחקר העלה על סדר היום את הבחירות הצרכניות החדשות של הצרכנים באירופה נוכח הבידוד בתקופת הקורונה. החיים בבידוד או בהסגר ביתי מהווים מציאות חדשה עבור רבים מאיתנו. השימוש באינטרנט, והקניות מקוונות העניקו בזמן המשבר פתרון נוח ויעיל לרכישת כלים, מיומנות חדשות  ועזרה בשמירה על מצב רוח מרומם.

המחקר מצא כי כמעט 2 מתוך 3 מהנשאלים (57%) ביצעו קניות מקוונות בשכיחות גבוהה מהרגיל בחודש האחרון. 30% מהנשאלים הוציאו יותר כסף על חוויות וירטואליות, לדוגמא: 24% דיווחו שביקרו במוזיאונים ויעדים אחרים בצורה וירטואלית.

איך מנצלים את הזמן הפנוי?

הזמן הפנוי שנוצר בעקבות הסגר הביתי, אפשר לאנשים ללמוד מיומנות מקוונות חדשות. המחקר מצא כי כ-37% ציינו שהם לומדים להתנהל בצורה פיננסית נכונה עם חיבור לבנקאות דיגיטלית. 28% החלו לעקוב אחר מצבם הבריאותי וללמוד לחיות בצורה בריאה יותר, 10% למדו שפת תכנות וכ-7% השתמשו באינטרנט לטובת רכישת מיומנות ניגון בכלי נגינה.

המחקר מצא כי חלה עלייה של 36% ברכישת מוצרים חיוניים ברשת. רכישת ספרים בצורה מקוונת 32%, מוצרי בישול 22%, משחקי לוח ופאזלים 18% ו-17% בהתאמה. הזמן הרב שעמד לרשות המבודדים הביא הרגלי קנייה שונים ברשת הדומים מאוד לקנייה הפיזית. 81% ביצעו חיפוש מעמיק וממושך אחרי העסקה הכדאית ביותר במרחבי הרשת. 87% הקפידו לבדוק את אמינות האתר המקוון ממנו הם קונים, 65% חוששים מהונאה מקוונת בעת הרכישה. לאור זאת, 81% מעדיפים לבחור בקמעונאים מוכרים, 80% עוברים על הביקורות של הקונים וכ-31% יצרו קשר עם מוכרים חדשים לפני הקנייה.

Inner article

הרשתות עמדו בעומסים

נתוני המחקר של מאסטרקארד תואמים לנתוני משרד התקשורת הישראלי. מדו"ח שימושי אינטרנט בתקופת הקורונה של המשרד עולה כי כמחצית מהמנויים דיווחו על שימוש באינטרנט הנייח לעבודה מרחוק, וכ-75% ללמידה מרחוק. לדעת הסוקרים עלה כמות השימוש ברשת במגזר החרדי והדתי בתקופות הקורונה. על השאלה באיזה כמות עלה השימוש שלך ברשת, ענו במגזר הדתי והחרדי ב-54% ו-51% בהתאמה. מעניין לציין כי בהערה לנושא נכתב כך: "ייתכן מאוד והעלייה בקרב הציבור החרדי אף גבוהה יותר לאור העובדה כי מדובר בדווח עצמי, העלול להיות בעייתי מבחינה חברתית".

במהלך המשבר הפעיל משרד התקשורת מרכז שליטה ובקרה שריכז את הבעיות והעומסים. מדוח ביניים שהפיק מרכז השליטה עולה כי תעבורת המידע באינטרנט זינקה לאורך היממה בכ-33% יותר מימי שגרה. שעות שיא העומס בתעבורת הנתונים התרחבו לשעות 12:00-24:00 לעומת 20:00-24:00 בימי שגרה. 

כדי לעמוד בביקושים הגדילו חברות התקשורת את הקיבולת והרחיבו את ליבת הרשת של ספקיותה גישה לאינטרנט. בשום שלב לא היה צפי לקריסה של רשת תקשורת. גם הכבל התת ימי עמד בביקושים לאחר שתוכנן מראש לעומסים קיצוניים.

הסקר של משרד התקשורת הציב סימן שאלה בכל הנוגע לזרימת המידע מהחברות אל הצרכנים. כ-16% מהמנויים ענו כי הם אינם יודעים באיזה מהירות הם גולשים. לעומת זאת, כחצי מהמנויים דיווחו כי הם גולשים במהירות (משווקת) של 100 מגה-בייט ומעלה לשנייה ו-5% דיווחו על מהירות נמוכה מ-20 מגה.

 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה