גם טוענים רבניים ייכללו ברשימת המגשרים של בתי המשפט

לאחר דיונים סוערים ולמרות התנגדות הדרד המקצועי במשרד המשפטים, אישרה ועדת החוקה של הכנסת את דרישת חה”כ אורי מקלב לפיה גם טוענים רבניים שאינם עורכי דין יוכלו לשמש כמגשרים

בית המשפט המחוזי בראשון לציון. צילום: נתי שוחט | פלאש 90

ועדת החוקה אישרה השבוע סופית את תקנות בתי המשפט, בתקנות נכללו תנאי הסף להיכלל ברשימת המגשרים המוכרת על ידי בתי המשפט ובתי הדין והן נועדו להסדיר את רשימת המגשרים שתעמוד לרשות בתי המשפט בבואם להפנות מתדיינים להליכי גישור במסגרת הליכים משפטיים.

התקנות קובעות את תנאי הסף הנדרשים ממגשר (כשירות, השכלה, כישורים וניסיון). למרות התנגדות הדרג המקצועי במשרד המשפטים, אושר כי טוענים רבניים שאינם עורכי דין, יוכלו לשמש כמגשרים לענייני משפחה.

250/200 סייד בר + קובייה

בנוסף התקבלה דרישתו של חה”כ אורי מקלב (יהדות התורה) כי תעודת יורה-יורה של הרבנות הראשית תיחשב כמקבילה לתואר אקדמי לעניין תנאי הסף הנדרשים מאדם המבקש להיכלל ברשימת המגשרים של בתי המשפט.

עוד נקבע לבקשתו כי תוקם ועדת חריגים אשר יהיה בסמכותה לאשר גם מגשרים בעלי תעודת הוראה, כך שאף תעודת הוראה או תעודות המוכרות על ידי הממשלה, ייחשבו גם הן לצורך עמידה בתנאי הסף המאפשרים להיכלל ברשימת המגשרים.

מקלב אמר לאחר הדיון בוועדה כי הגישור הוא דרך טובה לפתרון סכסוכים. “חשוב שיהיו אנשים ראויים ומקצועיים, וכדי למנף את התחום חייבים לאפשר לעוד אנשים להשתלב. ככל שנסדיר טוב את המקצוע, השימוש בכלי הגישור יגבר”.

מקלב הוסיף ואמר כי ראוי שאנשים מהציבור החרדי בעלי השכלה תורנית שאינה פחותה מתארים אקדמיים יוכלו לשמש כמגשרים. בלשכתו אמרו כי צעד זה הוא חלק מהפעילות החקיקתית להעדפה מתקנת בשירות המדינה שנועד ליצור אפליה מתקנת לעובדים חרדים בקרב המגזר הציבורי.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה