גפני מעכב תקציבים במחאה על אפליית הילדים המיוחדים החרדים

דיון סוער בוועדת הכספים: עשרות העברות תקציביות אושרו • מספר העברות מעוכבות בידי חברי הוועדה במחאה על אי תקצוב של גני החינוך המיוחד במוסדות המוכש”ר • במהלך הדיון אושרו העברות בין המשרדים והגופים השונים וכן העברות עודפי תקציב בין השנים 2018 ל-2019 בהיקף של כ-4.627 מיליארדי שקלים • לצד כך עוכבו העברות למשרד האוצר, וכן למשרד החינוך והקצאת כוח אדם למשרד לביטחון פנים • יו”ר הוועדה ח”כ משה גפני: “לא ארפה מתקצוב גני הילדים במוכש”ר”

ילדים חרדים | אילוסטרציה: יונתן סינדל, פלאש 90

היום אושרו בוועדת הכספים, העברות של מעל 4.5 מיליארדי שקלים מעודפי תקציב, ולא נמצא התקצוב הנדרש להשוואת גני הילדים המיוחדים בחינוך המוכר שאינו רשמי.

ועדת הכספים, בראשות ח”כ משה גפני, קיימה היום (ג’) דיון העברות ארוך נוסף, נוכח ההעברות התקציביות הרבות המונחות לפתחה, לקראת תום השנה. במהלך דיון סוער, אושרו מרבית ההעברות, מקצתן במסגרת רביזיה, ומספר העברות לא עלו להצבעה, נוכח תמימות דעים בין חברי הוועדה, כי המצב בו מופלים תקציבית מוסדות החינוך המיוחד בגני המוכר שאינו רשמי (מוכש”ר), לא יכול להמשך.

250/200 סייד בר + קובייה

במהלך הדיון אושרו העברות בין המשרדים והגופים השונים בשנת התקציב 2019 וכן העברות עודפי תקציב בין השנים 2018 ל-2019 בהיקף של כ-4.627 מיליארדי שקלים

לא עלו להצבעה מספר העברות למשרד האוצר, וכן הקצאת כוח אדם במשרד לביטחון פנים. בנוסף קראו חלק מחברי הכנסת שלא לאשר גם העברות למשרד החינוך. במסגרת זו עוכבה העברה למשרד החינוך לדרישת חברי הכנסת עודד פורר ומיקי לוי. במהלך היום יצאה הוועדה להפסקה ארוכה נוכח הסוגיה, במהלכה ניסו הצדדים להגיע לפשרה, לבסוף נסגרה הישיבה ללא סיכום.

מספר הורים לילדי החינוך המיוחד שהגיעו לדיון נשאו דברים מרגשים, וקראו בדמעות לחברי הוועדה לדאוג לתקצוב רגע לפני תום שנת התקציב, נוכח המצוקה הקשה בשטח והפגיעה בילדיהם.

אב לילד בעל צרכים מיוחדים קרא בדמעות: “לא בכיתי כשנפלו לידי חברים בעת שירותי הקרבי, צריך להתחנן בשעת נעילה, האוצר פשוט צוחק עליכם”.

אם לילד בעל צרכים מיוחדים: “העברתי את הילד שלי 10 מקומות לימוד והוא רק בן 12, למה? כי ככה המדינה שלנו מתנהלת. אני אשמה שקיבלתי ילד כזה? הילד שלי היה באשפוז נפשי שנתיים בגלל מה שקורה במדינה שלנו”.

אם לילד עם צרכים מיוחדים: “יש לך שליחות, לסייע לאנשים הכי חלשים בחברה, הילדים שלא יכולים ללכת, לעמוד, אפילו לדבר. נבחרי הציבור כולכם, אתם שמים על דגלכם לעזור לחלשים, לילדים שלא יכולים לדבר, לתקשר או לבוא לפה לזעוק את זעקתם. אני מתחננת, תעשו את הכל כדי שזה יסתדר עכשיו, והאימהות תוכלנה ללכת לעבוד ולדעת שהילד מקבל את הטיפול במאה אחוז”.

Inner article

יו”ר הוועדה, ח״כ משה גפני השיב להורים: “ישבתי עם אנשי האוצר לגבי הנושא רק אתמול, ועדיין לא קיבלתי תשובה חיובית, ניסיתי לשכנע אותם, עדיין לא הצלחתי, כפי שאתם רואים ח”כים רבים תוהים למה אין תקצוב. אני מתחייב לכם לפני כולם, לא ארפה מהעניין הזה עד שזה יסודר״. יו”ר הוועדה אף ביקר את משרד האוצר: “ההתנהלות שלכם היא הפקרות, עכשיו מביאים ערימות כאלה של חוברות? רגע לפני תום השנה? בושה וחרפה, זה כדי שלא נוכל לעשות סדר ולדאוג למה שצריך לדאוג”.

ח״כ מיקי לוי:  ״אני רואה את האם הזו מסתובבת פה בכנסת מעל חצי שנה, ולמרות שמדובר לרוב בילדים חרדים, אני מודיע לפרוטוקול. מפלגת כחול לבן תתנגד להעברת התקציב היום, עד אשר לא ימצאו פתרון״.

ח״כ עודד פורר: ״ מי שתוקע כאן את הנושא הזה ונושאים נוספים דחופים, זה משרד האוצר, אני מציע שאת הפניות שעוסקות בתקציבים פנימיים של משרד האוצר, בסך כ-100 מיליון שקלים,  לא נאשר”. בהמשך קרא ח”כ פורר לעכב גם את העברה למשרד החינוך.

ח”כ עומר ינקלביץ’: “אנחנו רואים שעוברים פה עודפים, כולל במשרדים הרלוונטיים, יש על השולחן תקציב של 60 מיליון שקל למטוס ראש הממשלה. יש פה תקציבים שצריכים ללכת לדברים רלוונטיים, שילכו למקום הנכון”.

ח”כ אחמד טיבי: “כל ישיבה באות המשפחות וזועקות, חברי הכנסת מגלים אמפתיה, אבל אומרים לנו נתקע פה, נתקע שם. אני מציע לעכב את העברות האוצר”.

במהלך הדיון נמתחה ביקורת גם לגבי המחסור בתקצוב התחבורה הציבורית בבית שמש, למרות מצב הקשה.

בנוסף העלה ח”כ עודד פורר את נושא החופש ביום הבחירות לעובדים זרים שאינם בעלי זכות הצבעה וביקש לעכב העברה למשרד הפנים נוכח כך: “מה נעשה כדי שאותם קשישים לא יצטרכו לשלם שוב כפול, בפעם הרביעית באותה שנה לאותם עובדים שאין להם אפילו זכות הצבעה?”.

חנן פריצקי, מנהל אגף בכיר במשרד הרווחה, הציג בפני פורר כי המשרד עובד בימים אלה על תיקון תקנות בנושא, וכי אלה יפורסמו לציבור, ויגיעו לאישור ועדת הכספים.

נוכח החלטת חברי הוועדה, לא עלו לדיון 2 עודפי תקציב של משרד האוצר, העברה נוספת למשרד האוצר במסגרת תקציב 2019, הקצאת כוח אדם למשרד הביטחון פנים וכן עודף תקציבי של משרד החינוך.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה