גפני תוקף בחריפות את נגיד בנק ישראל: "נגיד רע, זו החלטה רעה"

בפתח דיון ועדת הכספים מתח יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני ביקורת חריפה על נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון שהממשלה עומדת לאשר את מינויו לקדנציה נוספת | "הוא לא נגיד טוב, הוא נגיד רע. הממשלה מקבלת החלטה רעה. הריבית עולה כל הזמן. הקדנציה שלו הייתה מאופיינת בפגיעה בחלשים" | וכיצד הגיבו בבנק ישראל לדברים?

משה גפני עם נגיד בנק ישראל | צילום: באדיבות המצלם

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מתח ביקורת חריפה על נגיד בנק ישראל בפתח דיון ועדת הכספים שעסק בנושאי הריבית בבנקים.

"אתמול הגיעה תשובה על הערבות מדינה בעקבות הלחימה מגיל כהן סגן החשב הכללי, ממה שאני רואה במכתב אין התייחסות לנושא הריבית הגבוהה שביקשנו ולעמותות, אני מתכוון לפנות אליו שיענה לוועדה תשובות יותר מקיפות, זו לא התשובה שביקשנו", פתח גפני את הדיון.

"ח"כ פרקש הכהן העלתה בשבוע שעבר את נושא ריבית הבנקים, אמרתי שאזמין לכאן את נגיד בנק ישראל, כיוון שזה נושא שאנחנו דנים בו הרבה מאוד זמן ולא משתנה לטובה, המציאות היא שאדם מקבל מעט מאוד על הכסף שיש לו בבנק, והוא צריך לשלם הון על המשכנתאות והאשראי. לכן רצינו לזמן את הנגיד. המזכירה שלו אמרה למזכירה שלי שביום שני בערב הוא ידבר איתי בטלפון. זה היה ביום רביעי שעבר. אני מבין שהממשלה מתכוונת למנות אותו לקדנציה נוספת. הקדנציה שלו מאופיינת בזה שפוגעים בחלשים, שהריבית עולה כל הזמן, העול על הציבור נורא ואיום".

גפני הוסיף כי פרופ' אמיר ירון, "הוא לא נגיד טוב, הוא נגיד רע, הממשלה עומדת לקבל החלטה רעה. הבנקים מרוויחים הון תועפות ואין עיני צרה בהם, אבל מה זה הכסף הזה, מאיפה הכסף הזה של הבנקים? מהזוגות הצעירים שמרווחים הון על חשבון הזוגות הצעירים שלוקחים משכנתאות, ואעשה מה שצריך בעניין הזה".

ח"כ אורית פרקש הכהן: "המדינה מקצה 10 מיליארד ₪ ומקצה את זה להלוואות לעסקים, הם באים ובמקום לקבל את הריבית הזולה מזה שהכספים מוגנים בריבית מדינה, עושים הבנקים רווח של אחוז וחצי על הריבית. אני לא מאמינה בהטחה בנגיד, אם הדבר יהיה בידינו ושר האוצר יאפשר לנו, אפשר לעשות חקיקה שאת הקרן הזו יתפעלו הבנקים בלי להרוויח כסף, זה בידינו ואנחנו יכולים להתניע מחדש את החוק הזה".

בעקבות הדברים סיכמו ביניהם חברי הוועדה כי ידרשו מבנק ישראל כי במסגרת מסלולי ההלוואות בערבות המדינה הבנקים לא יגבו ריבית נוספת, וכי במידה והנושא לא יעוגן, תקודם חקיקה בנידון.

תגובת בנק ישראל לדברי יו"ר ועדת הכספים:

"יציבות מחירים היא תנאי לפעילות תקינה של המשק כולו. העלאות הריבית מנעו מהכלכלה הישראלית גלישה לאינפלציה גואה שפוגעת בראש ובראשונה בשכבות החלשות. בלעדיהן, האינפלציה היתה מכה שורשים עמוקים, ומשפחות רבות, לצד עסקים רבים, היו נפגעים עוד יותר ולאורך זמן.

"ראוי היה שיו"ר ועדת הכספים יראה את טובת המשק כולו, יהיה בקיא ביסודות הכלכלה וגם במה שקורה מחוץ לישראל – אז היה מגלה שפעולות הבנק המרכזי בישראל והנגיד, בהתמודדות עם האינפלציה, הקורונה והמלחמה, זוכות לתשבחות מצד כל גורמי המקצוע הבינלאומיים.

"וגם, חשוב לא פחות שהדיאלוג בין הכנסת והממשלה לבין מוסדות ציבוריים כמו בנק ישראל, יהיה מקצועי ומכבד, ולא יתאפיין בשיח רעיל ומפלג, שאינו הולם, ודאי בעת הזו".

כתיבת תגובה