גרטלר ורכניץ: כך הגיעו הנגידים למקום השביעי ב’משפיעים’

שלמה יהודה רכניץ ודן גרטלר – הגבירים החרדים: מיליוני דולרים מקונגו ולוס אנג’לס שמחזיקים את עולם הישיבות והכוללים

הנגיד שלמה רכניץ | צילום שמוליק ויינרייך

הגבירים החרדים שולטים בכיפה. דן גרטלר מישראל ושלמה יהודה רכניץ מלוס אנג’לס, היו מגדולי המשפיעים על הכלכלה החרדית בישראל של 2018. גרטלר (45, ישראל) שהונו מוערך ב-1.2 מיליארד דולר, עשה את הונו בעסקי היהלומים. לאחרונה חוקרות רשויות החוק בארה”ב ובקנדה את הפעילות של גרטלר, בחשד כי צבר חלק נכבד מהונו בעקבות עסקאות לא חוקיות עם השלטון בקונגו.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

לחצו כאן למעבר לדירוג ‘המשפיעים’ המלא של ‘ביזנעס’.

גרטלר נחשב לאחד מגדולי הגבירים החרדים, היה מקורב למרן הגראי”ל שטיינמן זצוק”ל, והוא מקורב מאוד למקובל רבי דוד אבוחצירא ולאנשי ביתו של מרן שר התורה שליט”א. מלבד זאת, מחזיק גרטלר מספר בלתי מבוטל של אברכי כוללים שיכולים לשבת וללמוד ולקיים את האידיאל החרדי הקלאסי בזכות התמיכה הכלכלית שהוא מספק להם.

בשנים האחרונות עולה בציבוריות החרדית שם חדש, הנגיד שלמה יהודה רכניץ (47, לוס אנג’לס) שהונו מוערך ב-1.3 מיליארד דולר ונצבר ע”י רשת נדל”ן ודיור למבוגרים.

רכניץ מתברר כפנים החדשות של הנגיד החרדי. מלבד ההיקף העצום של החזקת בחורי ישיבות ואברכי הכוללים (נציין לדוגמה את המעצמות ‘מיר’ ו’עטרת שלמה’ שרכניץ נחשב לאחד מגדולי התורמים שלהם), נחשב רכניץ לנגיד שעומד על שלו.

Inner article
דן גרטלר | צילום: אתר חב”ד – שטורעם נט

כך למשל, בשמחת בית השואבה של ישיבת ‘מיר’ שהתקיימה בחול המועד סוכות האחרון, תקף רכניץ את המחלוקות בקרב הציבור הליטאי. בהזדמנות אחרת תקף רכניץ את מדיניות האפליה העדתית הנהוגה במוסדות הציבור החרדים בישראל ובארה”ב.

בעבר פורסם כי רכניץ תרם לקמפיין הבחירות של רה”מ בנימין נתניהו, ובחודשים האחרונים פורסם על תביעה מצידו של רכניץ כלפי הבעלים החדש של ‘ביתר ירושלים’, היזם משה חוגג, בטענה כי השקיע חמשה מיליון דולר בחברת ‘מובלי’ של חוגג שלא הצליחה להמריא.

לאחרונה פורסם כי מאמציו של רכניץ הביאו להשכנת שלום בין עיריית בני ברק לבין חסידות בעלזא והפלג הירושלמי, שבתי הכנסת שלהם כמעט נהרסו ע”י העירייה.

כך או כך, הגבירים החרדים מתחזקים דה פקטו את הקיום והכלכלה החרדית, היהלומים מקונגו והציוד לבתי האבות מלוס אנג’לס מגיעים לבסוף לאברכים הפשוטים שלומדים בכולל ומהווים את הלב והבסיס של הציבור החרדי.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה