גרטלר תובע 8 מיליון ממפרסמי תחקיר אודותיו

"הנתבעים, החליטו לעשות שימוש בכוחם והשפעתם תוך פגיעה בתובע, ויהי מה. על רקע זה, הנתבעים לא רק שהתעלמו מעובדות המפריכות את הטענות שביסוד ה'תחקיר', אלא אף איימו על אחד ממושאי הכתבה, וניסו להדיח אותו לבדות ראיות בניסיון נואש לבסס עובדתית את טענותיהם", נטען בכתב התביעה

מכרה נחושת בקונגו | צילום: יח"צ

איש העסקים דן גרטלר הגיש תביעת לשון הרע נגד הוצאת עיתון 'הארץ' (בעלי 'דה מרקר') והעיתונאים גור מגידו וחיים לוינסון בסך 8 מיליון שקל, כך מדווח אבישי גרינצייג ב'גלובס'. על פי הדיווח, בכתב התביעה שהוגש לביהמ"ש ע"י  דן גרטלר – איש עסקים ותומך התורה המובהק ואולי הגדול ביותר בישראל – באמצעות עו"ד בועז בן צור נטען, כי תחקיר שפרסם מגידו ב'דה מרקר' לפיו מקורבים של גרטלר הפקידו מזוודות מזומנים בסניף בנק בקונגו במטרה להתחמק מסנקציות שהטיל עליו משרד האוצר האמריקאי, הינו שקרי ומבוסס על מסמכים מזויפים.

זאת ועוד, על פי כתב התביעה נדמה, כי העיתונאים חרגו מתפקידם והפכו לחוקרים, שופטים ואפילו תליינים. "הנתבעים, החליטו לעשות שימוש בכוחם והשפעתם תוך פגיעה בתובע, ויהי מה. על רקע זה, הנתבעים לא רק שהתעלמו מעובדות המפריכות את הטענות שביסוד ה'תחקיר', אלא אף איימו על אחד ממושאי הכתבה, וניסו להדיח אותו לבדות ראיות בניסיון נואש לבסס עובדתית את טענותיהם".

250/200 סייד בר + קובייה

מדובר באיש העסקים צחי אבו המופיע בתחקיר נגד גרטלר. לטענתו, "במשך שלושה חודשים הייתי מושא לסחיטה של עיתונאים, אשר איימו עלי פשוטו כמשמעו כי יפרסמו אודותיי דברי בלע, יהרסו את שמי הטוב, ויפגעו בעסקים שלי, כל זאת כאשר הם מודיעים לי כי 'ישחררו אותי', במילים אלו ממש המופיעות בקלטת, רק אם אכתוב דברי שקר כנגד איש עסקים אחר, או אפליל בתצהיר שקרי פוליטיקאי מוכר, אשר לדבריהם 'את ראשו הם מבקשים'.

"קשה לתאר במילים את מעשה הסחיטה הנוראי והממושך שעברתי, חוויה שאולי עוברים אנשי עסקים במשטרים חשוכים, כל זאת בידי לא אחר ממי שמתחזים להיות שומרי הדמוקרטיה, 'עיתונאים', כאשר הם מותירים בידי שתי ברירות מזעזעות שהדעת לא סובלת, להגן על עצמי ועל משפחתי בכך שאפליל אחרים בכח, או שיכפישו אותי, יפגעו בשמי הטוב ובעסקיי המצליחים בישראל".

סאגת הסנקציות

למי מגולשי 'ביזנעס' שלא מבינים על מה המהומה נביא את תקציר הפרק הקודם. ב-2017 הטילה ממשלת ארה”ב על המיליארדר הישראלי החרדי דן גרטלר, סנקציות בשל מה שכונה 'עסקות מושחתות' שבוצעו תוך ניצול קשריו עם נשיא קונגו לשעבר, בתמורה לזכויות כרייה במכרות שבמדינה. תחקיר שנעשה על יד עיתונאי 'דה מרקר' חשף כי למרות הסנקציות, גרטלר המשיך לנהל כספים בקונגו.

Inner article

לטענת התחקיר, כמה שבועות לאחר הטלת הסנקציות, החלו כמה ממקורביו להפקיד עשרות מיליוני דולרים ויורו במזומן, בסניף בנק בבירה קינשאסה. על פי מסמכים שהגיעו לידי 'דה מרקר' נראה כי חלק מהכסף נשלח, לכאורה, לעורכי דין ויועצים בכירים בישראל, לתרומות לעמותות תורה ולחשבונות שימשו להוצאותיו של גרטלר. בתגובה לתחקיר מסר גרטלר בין היתר: “המסמכים מזויפים. אלה מסמכים גנובים ומפוברקים”.

כעת, עולה תחקיר ב'גלובס' – שעל פי גילוי מלא המופיע בסיום הכתבה הינו מתחרה ל'הארץ' – כי העיתונאים איימו על צחי אבו לחתום על תצהיר שקרי. האמת, שאפילו בכתבה עצמה ב'גלובס' הדברים לא ברורים דיים. כך, בעוד בתביעה הובא תמליל שיחה בין העיתונאי לוינסון לאיש העסקים צחי אבו ממנו עולה לכאורה כי לוינסון דוחק באבו לתחום על תצהיר שקרי נגד גרטלר בתמורה לאי פרסום כתבה נגד אבו. בהקלטה שהגיעה לידי 'גלובס' עולה כי דווקא אבו הציע לחתום על תצהיר שקרי נגד גרטלר, ואילו מגידו הבהיר לאבו שאין לו כל רצון בתצהיר שאיננו אמת.

על כך מסביר אבו בשיחה ל'גלובס' כי "ברור שהניסיון שלי לומר 'אז אתה רוצה שאחתום על תצהיר שקרי' נאמר בהתרסה וזעזוע אל מול דרישתו של העיתונאי כפי שהיא נשמעת באופן הברור ביותר בקלטת שהופצה הערב בכלי התקשורת.

מי לחץ על מי?

בתגובה לתחקיר הנגדי של 'גלובס' טוענים ב'דה מרקר' כי "עיתוי הגשת התביעה אינו מקרי. היום היה הדדליין להגשת תגובתו של גרטלר לפרק השני של התחקיר. זה כמובן לא יעזור לגרטלר. העובדות ייחשפו במלואן". הבנתם? מערכת 'הארץ' תתלה את גרטלר ומקורביו בכיכר בעיר, עם כתב אישום, לכאורה, ארוך ארוך. כן. הכל זה רק לכאורה. 

כלפי האשמה של אבו כאילו הוא נסחט, טען העיתונאי גור מגידו בתגובה כי "איש העסקים צחי אבו הציע לי ולחיים לוינסון חומרים אודות גרטלר, ליברמן ומקורביהם בתמורה לכך שאצמצם או אסיר את חלקו בכתבת תחקיר. אבו נימק את בקשתו בחשש שאם הכתבה תפורסם הבנקים יעמידו אשראי במאות מיליונים שנטל לפירעון מיידי. הדברים מוקלטים. הוא הציע את שהציע מרצונו החופשי, אך בפועל סיפק מידע בלתי אמין ולא משמעותי ולכן בקשתו נדחתה. עוד הציע אבו לבדות עובדות בתצהיר אודות ליברמן ואני דחיתי את הצעתו על המקום במילים 'תצהיר כזה אני לא רוצה' כפי שניתן לשמוע בהקלטה שהעברתי בין היתר לידי 'גלובס'.

"לאחר שנדחתה בקשתו של אבו, הוא הקליט דברים שאמר חיים (לוינסון. ד"ש), להבנתי, בציניות ובתגובה לפרובוקציה וערך אותם כדי ליצור רושם מוטעה כאילו מישהו ניסה ללחוץ עליו לתת תצהיר שקרי – תמונה שהיא הפוכה מהעובדות.

"התביעה שהוגשה טרם הגיעה לידי אך ברור שהיא חלק מקמפיין אלים מאין כמותו שמטרתו היתה למנוע את פרסום תחקיר 'מסמכי קונגו' שעליו חתומים הגר שיזף ואני, תחקיר שחשף מסמכים המעידים פעילות פסולה של הפקדת עשרות מיליוני דולרים במזומן על ידי מקורבי איל הכרייה גרטלר בבנק בקונגו. לצערי, לא בשלה העת לחשוף את מלוא האלימות שהופעלה ועדיין מופעלת כדי למנוע את חשיפת העובדות".

כאמור, לטענת גרטלר, מדובר בשקר מוחלט. בתגובה להאשמות נמסר מגרטלר כי "כך, למשל, הוצגו מסמכים המוכיחים, מעבר לכל צל של ספק, כי גורמים לגביהם נטען כי ביצעו את הפקדות "מזוודות המזומנים "בסניף הבנק בקונגו כלל לא שהו באותה מדינה באותם המועדים".

איש העסקים צחי אבו אמר בתגובתו כי הוא "איש עסקים שבנה את עצמו בעשר אצבעותיו, ובעבודה קשה ומאומצת. שמי הטוב הולך לפני, ולא אתן לאיש בעולם לפגוע בו, בי או במשפחתי". אבו הפנה אצבע מאשימה כלפי העיתונות ומסר "אני סבור כי מדובר במעשה קשה ביותר, שגם ראשי העיתונות המתוקנת לא יכולים לעבוד עליו לסדר היום".

בשולי הדיווח ב'גלובס' נאמר כי לטענת חיים לוינסון, מכיוון שהנושא הגיע להליך משפטי, אין באפשרותו למסור תגובה. 

תגובתו של מו"ל הארץ עמוס שוקן לא התקבלה ב'גלובס'. 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה