דִירַת קְבַע: הותמ"ל קבלה חלקית הערעור על קרית גת מערב

לאחר ששרי הממשלה היוצאת, איילת שקד וזאב אלקין שינו את ייעוד הבניה בקרית גת מערב כך שהבנייה תותאם לאוכלוסיה הכללית – הבוקר התכנסה הותמ"ל לקבל הכרעה בנושא | זאת, לאחר שקבוצות רבות של חרדים ערערו בנושא | המשך התכנון תלוי בעמדות הממשלה הבאה ושריה

הח"כים החרדים בהתנגדות בוותמ"ל להדרת החרדים מקרית גת | צילום: לשכת ח"כ משה גפני

הקרב על קרית גת והבניה לחרדים: הבוקר התכנסה הוותמ"ל לדיון בנושא קרית גת מערב (בצמוד לשפיר) לאחר ההחלטה הפוליטית והלא מקצועית שקיבלו איילת שקד כשרת הפנים וזאב אלקין כשר השיכון, לגזול את כבשת הרש ולהעביר מעל 10 אלפים יח"ד שיועדו לחרדים – לאוכלוסיה הכללית. בסופו של דיון, הוחלט להותיר תכנון גם לציבור החרדי – אך לכל ברור כי את הליכי התכנון הסופיים יקבלו שרי הפנים והשיכון הבאים.

לפני כחודש התכנסו חברי הוועדה ומולם עלו שורה של התנגדויות שארגן בנצי ראקוב, חרדי בעל תואר לתכנון ערים, לצד נציגי הציבור החרדי בכנסת ובעיר קריית גת ועוד רבים מחוצה לה, שהסבירו את הצורך בהצלת קרקע שיועדה למגזר החרדי כפתרון מצוקת הדיור בציבור החרדי. היום, עם הכרעת הותמ"ל (שניתנו 21 יום להתנגד לה), נפתח הפתח להשבת קרית גת מערב לידיים חרדיות בעתיד, גם אם חלקית בלבד.

250/200 סייד בר + קובייה

במקום תוכננו מעל 10 אלף יח"ד (ולאוכלוסיה הכללית: כ-13,000). למעשה החלטת הותמ"ל קובעת כי התכנון יהיה פתוח גם עבור הציבור החרדי, וכי השכונה תתוכנן גם באופן שיאפשר הקמת שכונה חרדית במקום. המשך התכנון ומספר היחידות שיוקצו לבנייה עבור הציבור החרדי – יידונו ככל הנראה בהמשך.

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בתגובה, "הצדק ניצח! העמל הגדול שהשקעתי כשר הפנים בתכנון העיר החרדית 'שפיר' במערב קריית גת – לא היה לשווא. אני מברך את הוועדה הארצית לתכנון ובניה בהחלטתה לבטל את קבורת העיר החרדית ולהשיב אותה לציבור גדול, הנאנק תחת מצוקת הדיור והמתין רבות לפתרון הזה. בממשלה הבאה בעזרת ה׳ נמשיך בכל הכוח בתכנון ושווק העיר שפיר לטובת הציבור החרדי".

870/135 ליינר ארטקל

 

בתגובה להחלטת הוועדה הארצית לתכנון ובניה לתכנן את שכונת 'קרית גת מערב' באופן שמאפשר גם כשכונה חרדית אמר יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני כי "נושא הדיור הוא אצלינו מהמדרגה הראשונה. גם בדיון הותמ"ל הגענו כל חברי הסיעה, ואנחנו רואים בזה דבר חמור שלקחו תכנית שהייתה אמורה להיות לציבור החרדי והפכו אותה לכך שלא תהיה כזאת. אני שמח שהועדה שינתה את ההחלטה. נמשיך להיאבק בממשלה הבאה לפתרון מצוקת הדיור של הציבור החרדי כמו גם לכלל האוכלוסיה".

"לשמחתנו", אמר ח"כ מקלב בתגובה, "הוועדה לא התעלמה מהדברים שנאמרו והוכחו בוועדה בהובלת יו"ר דגל התורה וראתה את האפליה השרירותית והפוגענית וביטלה את החלטה הפוליטית, מצוקת הדיור בציבור החרדי היא מצוקה אישית, קהילתית וחברתית. ההחלטה הפוליטית הייתה שהייתה פגיעה אנושית בזכויות הציבור לדיור. המשך התכנון תלוי והמשמעות לגבי מקומות אחרים תלויה בעמדות המשרדים הרלוונטיים בממשלה הבא. – אין ספק כי תוצאות הבחירות הקרובות יקבעו את פתרון מצוקת הדיור בציבור החרדי".

"אני מברך על שינוי הגישה המתבקש", אמר ח"כ יעקב אשר, "זאת לאור טענותינו המקצועיות בדיון הקודם כי הותמ"ל אינו יכול לסתור החלטות ממשלה ושל המועצה הארצית להן הוא כפוף. ב-21 הימים הבאים שניתנו להתנגדויות נבחן את ההחלטה ונוודא שהיא תעוגן כראוי. לא נאפשר עוד מצב שבהינף שרטוט תכנוני יודר ציבור ענק במדינת ישראל מזכויות הדיור".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "דִירַת קְבַע: הותמ"ל קבלה חלקית הערעור על קרית גת מערב"

  1. פתאום עכשיו אביר קרא מתקשר לטלפונים הכשרים ומתחנף…
    איילת שקד מסבירה כמה שהיא תדאג לנו…
    לא נשכח ולא נסלח!
    שבו בבית!

כתיבת תגובה