דו"ח משרד התחבורה קובע: הקווים החרדיים הכי מזולזלים

בדיקה מעמיקה של 'ביזנעס' בדו"ח פעילות התחבורה הציבורית מעלה תמונה עגומה: החברות המובילות במגזר החרדי מקבלות ציונים גרועים בבקרה האלקטרונית • אגד,אפיקים, קווים ואגד תעבורה, מקבלות קרוב ל-67% • 'דן' עומדת על כ-55%, 'זינוק' של 7% מהחציון הקודם של 2019 בשירותיה בבני ברק – מול 'דן באר שבע' ו'דן בדרום' שזוכות לציונים של קרוב ל-90 • 'נתיב אקספרס' מקבלת 82.5% • איך עוקבים אחרי אוטובוס, וכיצד מתבצעת הסקירה?

משרד התחבורה | צילום: ויקיפדיה

התלונות על התחבורה הציבורית רבות. ואם במגזר הכללי כך, במגזר החרדי שבו רמת מינוע נמוכה משמעותית, זה נכון שבעתיים.

דו"ח פניות הציבור לשנת 2019 שפורסם במהלך משבר הקורונה ולא זכה לתהודה הראויה בגלל הסגר והמשבר מגלה למי שיעיין בו, כי היחס שבין אחוז החרדים לבין כמות התלונות על הקווים באזורים החרדים הוא גבוה מאוד. התלונות מגוונות מאוד: איחורים, אי ביצוע, אי עצירה לנוסע שהמתין בתחנה, לוחות זמנים, שינוי מסלול ודילוג על תחנות וכן ביצוע שלא על פי הרישיון.

יחד עם זאת, המעורים בתחום אומרים, כי מדובר בטיפה מן הים הגדול. מרבית התלונות לא מגיעות למשרד התחבורה אלא נעצרות בעסקן המקומי. במקרים רבים הנוסע הממורמר יורד מהאוטובוס ומדחיק את התלונה מראשו כי "מה זה יעזור לי שאתלונן, בכל מקרה זה המצב".

ראיה לדברים ניתן ללמוד מפילוח אופן קבלת הפניות. 89% מהפניות מגיעות דרך הרשת המקוונת (78% ברשת ו-11% בדואר האלקטרוני), רק 11% מהפניות מתקבלות דרך הפקס או מגיעות בדואר. הכמות המועטה של המכשירים המתקדמים במגזר החרדי מורידה את כמות הפניות. עד שהנוסע המאוכזב מגיע למחשב שלו או של חברו כדי לשלוח את התלונה, הוא 'מתקרר'.

אמיר אסרף, ראש הרשות לתחבורה ציבורית בכנס הבטיחות של ארגון הנהגים | צילום: מתוך דף הפייסבוק של ארגון נהגי ישראל

העסקנים טוענים, כי אילו הייתה מדבקה עם מספר טלפון לתלונות מעל כל נהג כמו שהחוק מחייב להדביק מאחורי כלי הרכב העסקיים (איך אני נוהג? ומספר מקוצר) כמות התלונות הייתה מזנקת פלאים. עד כה משרד התחבורה לא הסכים לשמוע על הרעיון. אולי כניסתו של אורי מקלב לסגנות עם שיניים במשרד התחבורה והקמת 'הרשות לפיתוח המגזר החרדי' יביא את השינוי המיוחל.

בעוד שבערים החילוניות המובהקות: רמת השרון, הרצליה ורעננה יש קרוב למכונית אחת לכל שני אנשים (כ-445 כלי רכב לכל 1000 תושבים). בערים החרדיות המצב שונה לגמרי באופן קיצוני. במודיעין עלית יש מכונית רק לאחד מתוך 18 אנשים (56 כלי רכב ל-1000 תושבים). בביתר עילית המצב 'קצת' יותר טוב, 83 כלי רכב ל-1,000 תושבים. בעיר אלעד, המפותחת יותר, המספר כבר קופץ ל-137 כלי רכב ל-1,000 תושבים. אפילו בעיר בני ברק יש רק 102 כלי רכב לכל 1000 תושבים, בקושי רכב לאדם אחד ממניין 'מנחה-מעריב' זריז ברחבי העיר.

ציון בלתי מספיק

על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם עם הליכוד וכחול לבן, הרשות אמורה לקום במשרד התחבורה עד לתאריך ה-30.6 (45 יום מהקמת הממשלה) ומטרתה הסרת חסמים: "הרשות תהיה גוף המטה הממשלתי האחראי על הקידום והפיתוח של המגזר החרדי ועל תיאום פעולות הממשלה בעניין המגזר החרדי". חשוב לציין כי הרשות אמורה לעסוק במגזר החרדי בכלליות, אך מושבו של מקלב במשרד התחבורה ימגנט אליו את התלונות על התחבורה הציבורית.

'ביזנעס' מתכבד להגיש לסגן השר מקלב את תוכנית העבודה המתבקשת לתחבורה הציבורית במגזר החרדי. את הבעיות המבעבעות מהשטח אין צורך למחזר שוב. הפעם נתמקד בדוח בקרת התחבורה הציבורית לחציון השני של 2019 המתפרסם בימים אלה.

מאז נכנס אמיר אסרף לתפקיד ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה, שונו נהלי הביקורת על התחבורה הציבורית מקצה לקצה. בעבר הביקורת הייתה אנושית בלבד. סוקרים ומשקיפים ישבו וספרו אוטובוסים בתחנות המוצא והיעד, נסעו באוטובוסים, סקרו את הנהגים, בחנו את ניקיון האוטובוס ואף הציצו לפחים האמורים להיות בסמוך לדלתות. רשמו, התרשמו והפיקו את הציונים המתבקשים שהיו בין 1 ל-5.

בא אמיר אסרף וטען: 'מאז שאני ילד תמיד הציונים היו בין 1 ל-100. ציון 50 היה בלתי מספיק וציון 85 היה כמעט טוב, מה אומר לי ציון 3.75 ואיך צריך להגיב כשהחברה יורדת לציון 2.04?' וכך שונה דירוג החברות. בנוסף, האוטובוסים חוברו למערכת לוויינית העוקבת אחריהם.

ביקורות בזמן אמת

כיום, מבוצעות על ידי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית שתי מערכות בקרה. במערכת האנושית מכהנים כ-180 אנשי שטח לצד תפקידים רבים של קליטה ניתוח וטיוב הנתונים המתקבלים. אנשי השטח בודקים את התפקוד כבעבר – אם כי בעיון רב יותר – ובמקביל מבצעים סקר מעמיק בקרב הנוסעים. לאורך שנת 2019 תושאלו 73,000 נוסעים ביותר מ-5,000 נסיעות. הסקר בוצע באמצעות חלוקת שאלונים לנוסעים במהלך הנסיעה ומטרתו "בחינת שביעות הרצון של הנוסעים בתחבורה ציבורית מהשירות הניתן להם על ידי מפעיל הקו".

תושבים חוסמים אוטובוסים עמוסים | צילום: דוברות ועד הפעולה בית שמש

למעשה, הבקרה האנושית סוקרת בקושי 3% מסך כולל של יותר מ-800 מיליון נסיעות נוסעים שהתבצעו בתחבורה הציבורית. לכן, הנתון המתקבל הוא סטטיסטי ואינו מדויק לגמרי. במקביל מתבצעת הבקרה השנייה שהחלה ב-1 בינואר, 2019. מדובר בבקרה אלקטרונית בהיקף של 100% מהנסיעות. הבקרה הזו מבוצעת על ארבעה פרמטרים: עמידה בלוחות זמנים, דהיינו יציאה מתחנת היעד והגעה לתחנת המוצא, התאמת אוטובוס לקו (כן. אם נתקלתם באוטובוס עירוני בקו בינעירוני, משרד התחבורה יודע מכך בסוף החודש) וכן האם האוטובוס מורשה לנוע באשכול שלו (הסבר: כל אוטובוס מיועד לאשכול מסוים והחברות לא יכולות על פי רוב לנייד אוטובוס מאשכול לאשכול. החריגות היחידות הן 'אגד' ו'דן' שהצי שלהן משמש את כל הארץ כבאשכול אחד).

במשרד התחבורה גאים בבקרה החדשה ואומרים כי "המעבר לבקרה אלקטרונית בהיקף מלא מהווה שינוי משמעותי מהאופן שבו בוצעה הבקרה התפעולית, קודם לכן". מדד החריגה 'הישן' היה תקף עד ליום 31 לדצמבר 2019, ודוחות הביקורת יצאו לחברות רק כחמישה חודשים אחרי סיום התקופה. החל מיום 1 לינואר, 2020, מופק דו"ח מדי חודש בחודשו מתוך הבקרה האלקטרונית והחברות מקבלות את הביקורות בזמן אמת כמעט. גם את הבקרה הזו הקורונה שיבשה את העבודה. בעוד דוחות ינואר ופברואר הופקו בזמנם. החל מחודש מרץ ועד לרגע זה לא פורסמו דוחות ביקורות חדשים.

חם לכם? אין מזגן

מתוך הדו"חות עולה תמונה עגומה בכל הקשור לשירות שמקבל המגזר החרדי בתחבורה הציבורית. החברות המובילות במגזר החרדי מקבלות ציונים גרועים בבקרה האלקטרונית. חברת אגד לדוגמה שפועלת בעיר ירושלים לצד עשרות קווים חרדיים ברחבי הארץ מקבלת את הציון 67%, החברות אפיקים, קווים ואגד תעבורה, מקבלות ציונים די זהים.

חברת דן הפעילה בעיר בני ברק מקבלת את הציון הגרוע ביותר כ-55% בלבד. גם כאשר נבחנת חברת דן באשכול פרטני של העיר בני ברק היא מקבלת ציון זהה, אולם מדובר על 'זינוק' של 7% מהחציון הקודם של 2019. רק למען ההשוואה, החברות דן באר שבע ודן בדרום ממוקמות בראש הטבלה עם ציונים של כ-91% ו-88% בהתאמה. גם נתיב אקספרס שמקרבת את הצפון למרכז מקבלת 82.5% המהווה ציון גבוה ביחס לאחרות.

אוטובוס אגד. אילוסטרציה. צילום: נתי שוחט | פלאש 90

הדו"ח פרטני מאוד ויורד לרזולוציות של נוחות בנסיעה, תדירות הקו, רמת הניקיון ואפילו פעולת המזגן. כותב השורות שסובל מחום ומבקש תמיד להפעיל את המזגן, נתקל פעמים רבות בבעיות במזגן באוטובוסי אגד, כעת הדבר מקבל ציון: 3.72 מתוך 5, הנמוך ביותר מתוך כלל החברות. ציון הממוצע הארצי עומד על 3.94.

בפירוט לפי אשכולות, מקבלת אגד תעבורה בקווים החרדיים ציון אשכול של 57% בלבד. הבעיות: אי ביצוע, עצירה בתחנות, עצירה רחוק מהמדרכה ותנאי הנגישות. מדד החריגה עומד על 3.17 המעיד על חריגות גבוהות. למען ההשוואה, אשכול אגד אילת מקבל ציון חריגה של 1.32 ואשכול אגד חדרה פרברי מקבל ציון של 0.53 בלבד. חריגה מזערית ביותר שהמגזר החרדי יכול רק לחלום עליה.

הלאה. אשכול קו 402 של אגד, מקבל ציון חריגה גרוע מאוד – 4.1. התלונות רבות: אי ביצוע – ציון שלילי מאוד, מסלול הנסיעה ועצירה בתחנות – ציון שלילי מאוד מאוד. תלונות נוספות: אוטובוס לא מורשה, אי עצירה קרוב למדרכה, איחורים הנהג ודיבור בסלולרי. אשכול הנוסע במסלול דומה – תל אביב-ירושלים, מקבל ציון חריגה של 2.5 בלבד.

אוטובוס לונה-פארק

גם אשכול אגד בקו ירושלים-בית שמש מקבל ציון שלילי גבוה – 3.87 עם תלונות בולטות של אי ביצוע ועצירה רחוק מהמדרכה. באשכול זה צומח הדיבור של הנהג בסלולרי מ-0 ברוב האשכולות של אגד ל-3.18, האם דמם של החרדים הותר והנהגים מתירים לעצמם לדבר חופשי בסלולרי בידיעה שהם לא יצולמו כמו בקווים החילונים? תיכף נראה שיש נתון גרוע עוד יותר בקווים חרדיים.

באשכול אגד שנקרא 'תחרות קווי חרדים', מצאנו חריגה מטורפת בהיקפה בדיבור בסלולרי – 8.77 אחוז. מדובר באשכול שמקבל את ציון חריגה כללי של 3.27 עם התלונות הרגילות: אי ביצוע מסלול הנסיעה ועצירה בתחנות, וגם על רמת הנהיגה של הנהג. אם ירדתם מהאוטובוס בהרגשה של ירידה ממתקן בלונה פארק, אתם לא לבד.

נהג אוטובוס משוחח בסלולר בעת נהיגה | תיעוד: אור ירוק

חשוב לציין שאגד יודעת לתת שירות. איך אנחנו יודעים זאת? מהאשכולות האחרים: תל אביב-חדרה 1.04, תל אביב-שרון-חיפה 1.9, תל אביב-גליל 1.34, תל אביב אשקלון 1.68, רחובות פרברי 1.42 וכן הלאה. למה בקווים החרדים הציון צריך להיות 3 בואכה 4 פלוס? לאגד פתרונים.

רק להזכירכם, לא מדובר בדו"ח תלונות של אנשים שחושבים שמתנכלים להם. מדובר בדו"ח רשמי של משרד התחבורה שמתפרסם אחת לחצי שנה, מנהלים ועובדים במשרד מכירים את הדו"ח ומשום מה המצב בשטח אינו משתפר.

זעקות הבני-ברקים

הממצאים בחברת אפיקים גם הם תואמים את המצב בשטח. כך בעוד ציון החריגה באשכול אשדוד-תל אביב-יבנה הוא 1.63 ובאשכול פתח תקוה-ראש העין הוא 1.77, ציון החריגה באשכול ירושלים-בני ברק מזנק ל-2.34. ראוי לציין שציון החריגה באשכול אשדוד-עירוני המשמש את אלפי תושבי אשדוד החרדים, עומד על 1.59. בנוסף אשכול השומרון שעומד למכרז בימים אלה, מקבל ציון חריגה של 3.3, גרוע כבר אמרנו?

בני ברק גם היא ניצבת על מפת הסבל של המגזר החרדי מהתחבורה הציבורית. ציון החריגה של אשכול דן-בני ברק עומד על 4.45 ועוקף בפראות את כל הציונים האחרים. אי ביצוע מקבל ציון חריג מאוד, יש תלונות על איחורים, בעיות במסלול ובתחנות וציון חריג מאוד מאוד של 28.84% בסעיף 'בקרה באוטובוס – ממצא אחר'. בדוח לא מופיע הסבר למה הכוונה, אולם מדובר בסך תלונות גבוה ביותר.

בני ברק | צילום: פלאש 90

גם כאן נשאל האם חברת דן לא יודעת בכלל לתת שירות ונשווה לאשכולות אחרים. אשכול רמת גן מקבל ציון של 2.47, תל אביב כללי 3.42 ראשל"צ-חולון 2.95, בת ים 3.5, ובת ים-רמת גן 3.04, כלומר המצב בדן גרוע אבל בבני ברק גרוע עוד יותר.

דרוש: שירות יעיל והוגן

שוב, למען ההשוואה, חברת נתיב אקספרס מקבלת ציון חריגה של 1.11, מטרופולין כללי 3.01, סופרבוס 1.51, (סופרבוס באשכול פרוזדור ירושלים מקבלת ציון חריגה של 2.17), חברת קווים 2.0 ובאשכול קווים-אונו-אלעד המצב טוב יותר עם ציון חריגה של 1.89. חברת קווים בביתר עילית מקבלת ציון חריגה של 2.62 וגם כאן בולט נתון חריג של דיבור בנייד. אם קראתם הכל עד לכאן אתם יודעים טוב מאוד האם מדובר בציונים טובים או שמא לא.

אין ספר שעבודה רבה ממתינה לשרת התחבורה הטרייה מירי רגב, שהחליפה את בצלאל סמוטריץ'. גם לסגן השר מקלב ממתינה עבודה לא מעטה. למגזר החרדי מגיע שירות, יעילות ותחבורה ציבורית הוגנת. לאנשים במשרד התחבורה יש עוד עבודה רבה עד ליעד המבוקש. לא רק למגזר החרדי, לכל נוסעי התחבורה הציבורית בארץ מגיע שירות יעיל.

אופיר קרני, מנכ"ל קבוצת דן הגיב ל-Ynet על הדוח ואמר כי "אנחנו נמצאים במקומות הכי גבוהים באשכולות שמחוץ למטרופולינים. יש לנו את הידע להפעיל את התחבורה הציבורית הכי טובה. אבל הפעלה בגוש דן לא דומה להפעלה בבאר שבע, עם כאוס תחבורתי ועבודות תשתית על הרכבת הקלה שסותמות את היער, זו משימה על סף הבלתי אפשרי. בזכות אלפי נהגים מסורים שנלחמים יום יום בכבישים דן מצליחה לספק שירות שזוכה לרמת שביעות רצון מהגבוהות בענף".

לכשתגענה תגובות ממשרד התחבורה ומהחברות האחרות נשמח לפרסמן.

כתיבת תגובה