דיור, ילודה ותעסוקה: איפה החרדים נמצאים?

הלמ"ס פרסמה את נתוני 2018 בנוגע לאזרחי ישראל ותנאי חייהם • בין היתר: עד איזה גיל גרים אצל ההורים? • מה שיעור הילודה בישראל בשכבות הגיל השונות? • האם נישואין או לידת ילד חדש גורמים להורים לחפש עוד עבודה או פחות עבודה? • מתי הישראלים הופכים לסבים וסבתות? • וכמובן: מה השיעור של החרדים בתוך כל הנתונים האלו?

הילדים משפיעים על תעסוקת והכנסות ההורים. ילדים בסיור בבנק | צילום: יח"צ מרכנתיל

אמש פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את נתוני שנת 2018 המתייחסים לתנאי החיים של אזרחי ישראל במגוון תחומים. ביניהם המצב המשפחתי, מגורים ותעסוקה, והוא מפולח לפי אוכלוסיות שונות. בסקר עצמו השתתפו כמעט 7,500 איש שאמורים לייצג את כלל פלחי האוכלוסיה בישראל.

אז מה הנתונים של הציבור החרדי לעומת הציבור הכללי? היכן יש ילודה גדולה יותר ובאיזה גיל? עד איזה גיל צעירים גרים עם ההורים ובאיזה מגזר יש את השיעור הגבוה ביותר? ומה הגיל הממוצע לחתונה בקרב הציבורים השונים?

Box

נתחיל בדיור, הנושא שעומד בראש סדר היום של כל אזרח צעיר במדינה. מתי הגוזלים עוזבים את הקן ומחפשים לעצמם אחד חדש? אז זהו, שרובם דוחים את המעבר עקב מצוקת הדיור. איך זה מתחלק? בגילאי 20-24 ישנם 79% שמתגוררים עם ההורים ואינם נשואים. בקרב גילאי 25-34 אחד מכל שלושה צעירים גר עם ההורים, רובם רווקים אך כשישית מהם נשואים שעדיין ממשיכים לגור עם ההורים. בקרב אותו חתך גיל שבין 25 ל-34 ישנם 79% שמועסקים בעבודה כלשהי ורק 28% שמוגדרים כסטודנטים.

כאשר מגיעים לגילאי 35 ומעלה, הרי שכאן יש רוב מוחלט של 95% שאינם גרים עם ההורים, חמשת האחוזים שכן גרים אצל ההורים מתחלקים בין שלושה אחוזים של אינם נשואים שמתגוררים אצל ההורים ועוד שני אחוזים שנשואים ועדיין גרים אצל ההורים.

שני אחוז נשואים, אבל בעצם מתי הישראלים מתחתנים? אז לפני הסקר עולה כי בגילאי ה-20 ומעלה ישנם כ-78% שהתחתנו (חלקם יותר מפעם אחת), שאר 22% האחוזים הם רווקים. מנתוני הסקר עולה כי בקרב הציבור החרדי בגילאי 20 ומעלה ישנם 88% שהתחתנו ורק 12% שעדיין נותרו רווקים. אצל המגזר הערבי יש 24% רווקים מגילאי 20 ומעלה, ואצל המגזר החילוני יש 25% של רווקים באותו חתך גיל.

ומה גיל הנישואין של הבנות? אז מקרב הנשואות המגזר היהודי יש 35% שהתחתנו לפני גיל 21. אצל המגזר הערבי מדובר על 59% מבנות המגזר שהתחתנו לפני גיל 21. זאת לעומת גיל הגבר שעומד בממוצע על גיל גבוה בפער מזה של האשה.

נחזור רגע למגזר היהודי, שם יש 43% מהחרדים שהתחתנו עד גיל 21, (מורכבים מ-30% מהגברים ו-56% מהנשים), זאת לעומת 17% בקרב החילונים (שמורכבים מ-7% מהגברים ו-26% מהנשים).

החרדים בגרף העליון

בנושא הילודה עולה כי רוב האוכלוסיה מבקרת למחלקת יולדות, מגיל 20 ומעלה עם 74% בממוצע. בין המגזרים ההתפלגות עומדת על 75% מהמגזר היהודי ו-72% מהמגזר הערבי, שיחד מרכיבים את הממוצע של 74% מכלל האוכלוסיה.

ומה קורה אצל החרדים? מסקר הלמ"ס עולה כי 21% מהחרדים ילדו את ילדם הראשון עד גיל 21, זאת לעומת 7% בלבד בקרב החילונים. בנתון הזה החרדים 'עוקפים' את שיעורי הילודה אצל החילונים בגיל צעיר, מכפילים ומשלשים. שיעור הילודה החרדי ממשיך להיות גבוה גם בגילאי 22-23 ו-24-25, עם 30% ו-22% בהתאמה, זאת לעומת 10% ו-15% אצל המגזר החילוני באותם שכבות גיל.

ובאיזה גיל הישראלים נהפכים להיות סבים וסבתות? נתוני הלמ"ס מעלים כי בקרב בני 65 ומעלה, ל-91% יש לפחות נכד אחד. השיעור עצמו דומה בקרב בני 65 ומעלה יהודים וערבים (91% ו-90% בהתאמה) השיעור עולה בהתאמה בקרב החרדים, שם בקרב בני 65 ומעלה החרדים, לרובם ככולם יש נכדים, וכך גם ל-94% מהדתיים, ל-91% מהמסורתיים דתיים, ל-92% מהמסורתיים לא כל-כך דתיים ול-88% מהחילוניים בגיל 65 ומעלה. וממתי באוכלוסיה החרדית נהפכים לסבא? בקרב החרדים, 52% הפכו לסבא או לסבתא כשהיו בני פחות מ-50, זאת לעומת 11% בקרב החילונים.

Inner

יותר חופשות

גם התעסוקה מושפעת לא מעט מחיי המשפחה. מנתוני הלמ"ס עולה כי 14% מבני 44-20 הנשואים שמועסקים כיום או שהיו מועסקים בעבר, עשו שינוי בתעסוקה בעקבות נישואיהם: מדובר על 12% מהגברים ו-17% מהנשים. 4% מהנשים התחילו לעבוד עקב נישואיהן, אבל יש גם שיעור דומה (4%) של נשים שהפסיקו לעבוד עקב הנישואין, 3% מהנשים הפחיתו את שעות העבודה שלהן, ו-2% מהנשים עברו למקום עבודה אחר.

ועד כמה משפיעים הילדים על מצב התעסוקה של הוריהם? 37% מבני 44-20 שמועסקים כיום או שהיו מועסקים בעבר ונולדו להם ילדים, עשו שינוי בתעסוקה בעקבות הולדת ילד: 18% מהגברים ו-54% מהנשים. 24% מהנשים הפסיקו לעבוד עקב לידה, 19% הפחיתו את מספר שעות עבודתן, 3% מהנשים יצאו לחופשה ללא תשלום, 3% מהנשים עברו למקום עבודה אחר ו-2% שינו מקצוע או תפקיד.

בסוף הסקר יש נתון פחות מחמיא שמשקף את המציאות שאנו חיים בה, כי בסופו של דבר עבודה זה נחמד אבל יש גם חיים. מנתוני הסקר עולה כי כמעט 40% אינם מרוצים אינם מרוצים מהאיזון בין הזמן שהם מקדישים לעבודה בתשלום לבין הזמן שהם מקדישים לתחומים אחרים בחייהם. השיעור עולה ככל שמספר שעות העבודה גדול יותר.

Inner

כתיבת תגובה