דיכטר על הפשיעה החקלאית: "מה שלא יהיה בפיקוח יהיה בפיצוח"

נפתחה ועידת ישראל לחקלאות | שר החקלאות דיכטר: "מה שלא יהיה בפיקוח יהיה בפיצוח, הפשיעה החקלאית- מכת מדינה" | שר החוץ כהן: "בלי חקלאות אין ציונות, אף מדינה בעולם לא מזניחה את החקלאים שלה, רוצים כחול לבן"

השר אבי דיכטר | צילום: ועידת ישראל לחקלאות

היום (רביעי) נפתחה במעלה החמישה ועידת ישראל לחקלאות במעמד שרים, חברי כנסת, ראשי ארגונים חקלאיים ועוד. עם הקמת הממשלה החדשה לחקלאים תקוות רבות בנושא החקלאות ושינוי מדיניות המדינה.

שר החקלאות הנכנס אבי דיכטר, פתח את ועידת ישראל לחקלאות ואמר: "מרגש ביום הרביעי במשרד להופיע בוועידה שכל מי שנוגע חקלאות או שהחקלאות נוגעת בו. חוויית החקלאות שלי הולכת עשרות שנים לאחור. קיבלתי עדר של 300 כבשים. בעל החווה הוריד אותי ליד העדר, אמר לי תחליף את הרועה הבדואי. מגיע לעדר, יום חם, לא קבלת פנים הכי נעימה. אחרי רגע הם הבינו שיש רועה חדש וכל הכבשים עם חוטם אדום. הייתי לבד, ניסיתי לברר. הם פשוט במקשת אבטיחים. אני לא מגיע לעולם החקלאות כפרש בודד או כרועה בודד, אלא מגיע לעולם חקלאות עם ותק של עשרות שנים בארץ ישראל. בטח עם ותק של 75 שנים מאז שקמה מדינת ישראל. אין לי שום כוונה להתמודד עם הבעיות של החקלאות בישראל ועם בטחון המזון לבד. האחריות היא עליי כמובן, משרד החקלאות ואתם – נתמודד עם האתגר הזה של בטחון המזון במדינת ישראל. זה מטיל אחריות לא פשוטה עליכם וגם עליי.

"נתון אחד באמת הדהים אותי", אמר דיכטר, "ב-22 השנים האחרונות אוכלוסיית מדינת ישראל גדלה ב-50 אחוז. הייצור של מדינת ישראל לאורך השנים הללו הוא קבוע – בערך 3.2 מיליון טון בשנה. אני מודה שהנתון הזה הדהים אותי. הסיפור הזה של גידול ב-50 אחוז לעומת קיבעון בייצור שלנו בפרק הזמן המקביל – זה האתגר הכי משמעותי שלמדתי בארבעת הימים האחרונים. זו מציאות שמשפחות בלית ברירה לא צורכות ירקות ופירות כי הביקוש גדול על ההיצע. אסור שהביקוש יהפוך לייאוש. מה שלא יהיה בפיקוח, יהיה בטיפול של הפיצוח. לא נרשה להכניס לכאן מזון שמסכן בריאותית את תושבי ישראל. אדאג שהפרצה הזו תיסתם ויהי מה".

על הפשיעה החקלאית אמר דיכטר, כי "הקו שמפריד בין פשיעה חקלאית לטרור חקלאי הוא קטן מאוד. זו מכת מדינה. זה יחייב אותנו לשנס מותניים. לא ביוזמות כמו השומר החדש. זו יוזמה לאומית, שחייבת להבטיח שחקלאות עושים ברוגע. מבחינת זה שאתה לא מאבד תשתיות, ציוד חקלאי, שדות".

גאווה ישראלית

שר החוץ אלי כהן התארח אף הוא בוועידת ישראל לחקלאות ואמר: "צריך לומר בצורה ברורה – בלי חקלאות אין ציונות. רוצה להזכיר מספר דוגמאות. כשאני הייתי שר הכלכלה בחצי השנה האחרונה, התחיל משבר הקורונה וכמה דיברו אז בכל מקום על החקלאות הישראלית. אז היה ברור כמה אנו צריכים להיות תלויים בעצמנו. מתפקידי כיום גם כשר החוץ. אחד הדברים שמדינת ישראל גאה באה – זה החקלאים הישראלים והטכנולוגיות הישראליות.

"כשהגיעו ראשי מדינות מכל העולם, אחת מתוך שלוש הבקשות שלהם הייתה: 'תעזרו לנו בחקלאות ישראלית'. זו חקלאות פורצת דרך, שמגיעה למדינות אפריקה ומדינות אחרות. אנו גאים בה. צריך לומר בצורה ברורה. אין אף מדינה מערבית שמזניחה את החקלאים שלה. זה יקרה גם בממשלה הנוכחית בהובלתו של אבי דיכטר. צריך לטפל בפשיעה החקלאית, הפרוטקשן. צריך לעצור את הרפורמה בחקלאות. החקלאים הם שותפים, שותפים לציונות, לעצמאות המזון, לשמירה על שטחים, ליוקר המחיה. אנחנו גאים בחקלאות הישראלית, רוצים כחול-לבן".

השר אלי כהן | צילום: ועידת ישראל לחקלאות

אבשלום אבו וילן מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אמר: "משפט המפתח הוא המהות. אנחנו לא אויבי העם או אויבי יוקר המחיה, כמו שכינו אותנו, אלא מלח הארץ. השר דיכטר, אתה מכיר אותנו. ציבור שתמיד עשתה שיתוף פעולה עם המערכת. אין גוף כמונו, שחתם לאורך כל השנים עם המדינה. מבחינתנו תמצא בנו בני ברית טובים. תביא גם את הניסיון הבטחוני ואת חוכמת הלב, ואז השמיים הם הגבול".

ח"כ אלון שוסטר הוסיף: "באופוזיציה אמרנו שנתמוך בכל צעד נכון של הממשלה. אנחנו שומעים כל על דרך חדשה של הממשלה הנכנסת. על הרוח החדשה. במקום ניכור – יש אמפטיה לחקלאות. הכפר במדינת ישראל זקוק ליד תומכת".

ניב ויזל יו"ר מעוצה אזורית מטה יהודה: "בטוח שאחרי ששמענו את השרים, יהיה לכולנו יותר קל לשמור על הביטחון. שמשרד הביטחון ימשיך לקנות עגבניות מאיתנו ולא ממקומות אחרים. אנחנו שומרים על הלב הירוק של מדינת ישראל, נעשה את זה בשיתוף פעולה".

עמית יפרח  מזכ"ל תנועת המושבים הוסיף: "אני מתרשם ואופטימי שנאמרו מהשרים. את הסיסמאות והתמיכה צריך לפרוט למעשים ואנחנו תמיד אמרנו שהחקלאות הישראלית היא לא אירוע פוליטי וחוצה מפלגות. יש לה אינטרס לאומי מובהק שכל חברי הבית צריכים לקדם אותה".

רני ברנס יו"ר ענף הפירות במועצת הצמחים: "יש קרקעות, צריך רק תנאים לגידול. אנחנו מסוגלים לספק את המזון טרי במדינת ישראל, רק צריך שיהיה כדאי. אני מוצא את עצמי 70 אחוז מתעסק ברגולציה ובירוקרטיה. הרפורמה יכולה להפוך לאסון החקלאות הישראלית, נמשיך להתנגד לה גם אם נצטרך לזרוק את ההסכם מהשולחן".

כתיבת תגובה