"דירה בשני מיליון? לא דיור בר השגה"

יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון הציג מודלים לדיור בר השגה | ביקש ממשרד השיכון לבחון דירות קטנות במרכז וצמודי קרקע קטנים בפריפריה | "דירה שעולה כשני מיליון שקל לא נחשבת לדיור בר השגה למעוטי יכולת", אמר ביטון | נציג משרד השיכון אמר כי המשרד יבחן את המודלים והציג את תכנית מחיר המטרה: נגריל השנה כ-30 אלף דירות, הגרלה ראשונה כבר בסוף החודש | מקלב הציע: משכנתה מודולרית, עם תשלומים שהולכים ועולים

דירות | נתי שוחט, פלאש 90

בפריפריה ניתן לאפשר בניית צמודי קרקע קטנים של 60-80 מ"ר, עם אישור לתוספת עתידית של עוד כ-60 מ"ר – בית פרטי צומח על רבע דונם כאשר הקרקע בעלות כמעט אפסית. באזורי המרכז ניתן יהיה לאשר בנייני דירות של 60-80 מ"ר, כאשר הקבלן משאיר מעטפת חיצונית שניתן יהיה להרחיב לדירות גדולות בעתיד, כשלזוגות הצעירים ירווח כלכלית, כאשר המדינה תסבסד לקבלן את הקרקע.

את המודל הזה הציג היום יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ מיכאל ביטון, בדיון שיזם בנושא מודלים לדיור בר השגה לצעירים, בפריפריה ובמרכז. כאמור, פתח הדיון הציג ביטון את הצעותיו למודלים שיאפשרו לזוגות צעירים לרכוש דירה במרכז או צמוד קרקע בפריפריה במחירים מופחתים.

מנהלת חטיבת בנייה חדשה במשרד הבינוי והשיכון, יורי גמרמן, אמר כי ישמח להידברות בתקופה הקרובה והזהיר מבנייה של בניינים לא שלמים. היו"ר ביטון אמר כי אסתטיקה לא צריכה להשפיע על הצורך לספק דיור בר השגה לצעירים, וקרא למשרד לדון במודלים מול רשות מקרקעי ישראל.

גמרמן גם הציג את תכניות המשרד ואמר כי השנה יוגרלו כ-30 אלף דירות במחיר מטרה, שמקבע את המחיר ומוריד ממחיר השוק כ-20% או 300 אלף שקל לפי הנמוך מבניהם. הוא הסביר כי דירה שהייתה אמורה לעלות כ-1.5 מיליון שקל תעלה במסלול הזה כ-1.2 מיליון שקל בלבד והגרלה ראשונה תבוצע כבר בסוף החודש.

גמרמן הוסיף כי נעשה תיקון במועצת מקרקעי ישראל שמאפשר מחיר מטרה גם בפריפריה, בצמודי קרקע, וצריך לתרגם את זה למכרזים. היו"ר ביטון אמר כי מחיר המטרה יוביל את הקבלנים לבנות דירות של 200 מ"ר, וזה לא דיור בר השגה.

ח"כ נירה שפק אמרה כי אם 20% הנחה במחיר המטרה היא מהמחיר הסופי, אז למעשה אין הנחה ביחס למחיר היום שכן הוא כנראה יעלה. היא קראה לאפשר הרחבת בנייה ביישובי המגזר הכפרי.

ח"כ ענבר בזק הציעה לאפשר בנייה לגובה במרחב הכפרי, שהורים יוכלו להוסיף קומה למגורי ילדים.

Inner article

 ח"כ אורי מקלב הוסיף כי צריך לאפשר משכנתה מודולרית, עם החזר נמוך בראשית חיי ההלוואה, שהולך ועולה, ממש כמו דירה בליסינג.

היו"ר ביטון סיכם את הדיון ואמר כי צריך לבחון את תכניות הממשלה ביחס למחירי השוק, שכן אם המחירים בשוק גבוהים אז ההנחה של תכנית מחיר מטרה לא תהייה משמעותית, ודירה בנתניה בשני מיליון שקל זה כנראה לא דיור בר השגה. הוא הציע לבנות דירות קטנות בפריפריה וביקש התייחסות למודל הליסינג ולהפרדה בין מחיר הקרקע למחיר הדירה, ואמר כי הוועדה תמשיך לדון בנושא בחודשים הקרובים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה