דירה ב-2022: חלום שהולך ומתרחק

שנת 2021 הסתיימה עם עליית מחירים משמעותית במחירי הדירות בישראל | לאורך השנה, שהסתמנה כשנת התאוששות המשק ממשבר הקורונה, השלימו מחירי הדיור עלייה של כ-10%. יש לכך לא מעט סיבות, אבל כל עוד לפחות חלק מהסיבות יישארו – ההתייקרות תיכנס עמוק אל תוך 2022. | יונה גרין מנכ"ל ושותף של חברת 'טרא (התחדשות) יזמות נדל"ן', בטור אישי על תחזיות ומגמות בנדל"ן לשנת 2022

יונה גרין, מנכ"ל ושותף חברת התחדשות | צילום: חב' התחדשות

השלמת עלייה של כ-10% בשנה היא אירוע משמעותי. מעבר לכשל המערכתי של מדינת ישראל, שאינה מסוגלת להאט את המחירים הנוסקים לאורך שנים, עלייה זו מלמדת על מגמה שממשיכה להתפתח ולהרחיק את החלום לדירה בהישג יד עבור זוגות צעירים רבים. 

סיבות רבות תרמו לעליית מחירי הדירות בשנה החולפת. סביבת הריבית הנמוכה המאפשרת למשקיעים למנף את כספם בריבית אטרקטיבית, הכישלון של תכנית 'מחיר למשתכן' בהשגת יציבות מחירים ארוכת טווח, מחסור מצטבר בקרקעות זמינות לבנייה, מס הרכישה שהיה נמוך יותר ומגמות שונות שנישאו על כנפי הקורונה. בשורה התחתונה, הביקוש חזר לגדול בעוד שההיצע נותר מדשדש כשהיה. זו מתכונת כמעט וודאית להמשך עליית המחירים שהופכים לנטל כבד על האוכלוסייה. 

המציאות בישראל, גם אם לא אוהבים אותה, היא שמחירי הדירות עולים. תפיסה זו מניעה רבים לרכוש דירות גם במחירים יקרים, מתוך הבנה שמוטב לרכוש במחיר היקר הנוכחי מלהמתין שהוא יעלה. נקודת המוצא היא שהמחיר יעלה, ועל בסיסה נרכשות דירות בכל עת. בנוסף, האוכלוסייה הישראלית ממשיכה לגדול ולהתפתח, מה שמחייב הסתכלות קדימה ותכנון לעשרות אלפי יחידות דיור נוספות. ניסיונות הבלימה שמתמקדים בהווה, מייצרים אי וודאות לטווח ארוך. מצב זה מכניס את ענף הדיור אל תוך לולאה אינסופית. 

גם השנה הנוכחית, שנת 2022, צפויה להמשיך את מגמת העלייה של השנה שקדמה לה. אנשים ימשיכו לרכוש דירות, הביקוש יגבר, אבל יהיו גם מי שיאלצו כנראה להמשיך לחלום על היום שבו תהיה להם דירה משלהם בלי לשאת על גבם נטל כלכלי כבד מנשוא. ומצב כזה אסור שיימשך. הוא תעודת עניות למדינת ישראל. 

הפתרון היחיד הוא לחדול ממלחמות המשקיעים שהם כוח שוק חיוני המניב כסף למדינת ישראל, ולהתמקד בהיצע של קרקעות על ידי המדינה. יותר היצע משמעותו יותר בנייה ופחות מחירים. זה אולי לא פתרון קסם, אך יעיל יותר מהניסיונות שנעשו עד כה ולא הוכיחו את עצמם. 

בנוסף, שנת 2022 צפויה לבשר על התחזקות משמעותית בכל הקשור להתחדשות עירונית, דבר שיועיל להגדלת ההיצע, שיפור רמת החיים של התושבים ואולי גם למחירי הדירות שבינתיים ממשיכים לטפס. הנתונים שמתפרסמים מעת לעת מהווים עדות לכך שאנשים ממשיכים להסתער על השוק למרות המחירים הגבוהים, וזה כנראה נובע משני דברים – משקיעים ומשפרי דיור. הפתרון לזוגות צעירים טמון בהתחדשות עירונית שמגדילה את היצע הדירות ומשאירה את משפרי הדיור במקום המגורים הטבעי שלהם שמורחב ומשופץ. 

פינוי-בינוי הינו מחויב המציאות גם כדי לטפל בעליות המחירים, גם כדי לשפר את איכות החיים, גם כדי להגדיל את היצע הדירות, וכמובן כדי לשדרג את התשתיות הישנות העלולות להיות מסוכנות. בסביבה רוויית אתגרים כמו ישראל, חיזוקי מבנים או פינוי-בינוי רחב הם הפתרון האולטימטיבי. עכשיו נותר רק לבצע ולהוביל את ישראל אל תוך שנת 2022 שתבשר את בשורת ההתחדשות בנדל"ן.  

הכותב הינו מנכ"ל ושותף בחברת 'טרא (התחדשות) -יזמות נדל"ן'

כתיבת תגובה