דמוגרפיה במוקד: המטפלות החרדיות והערביות מופלות לרעה

בצל השביתה שנערכה במעונות, אמר ד”ר רון מלכא, מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה בדיון שנערך בוועדת הכספים בהשתתפות שרת הכלכלה וסגנה: “הדמוגרפיה הישראלית שונה קצת מזו העולמית, תוך כ-40 שנה המדינה צפויה להכפיל את האוכלוסייה שלה, יש שתי אוכלוסיות שלא משתתפות מספיק בכוח העבודה, זה האתגר הראשון במעלה” | ח”כ משה גפני תקף: “אני לא מאמין ששרת הכלכלה מאמינה בכך”

מעון יום | צילום: מתוך אתר רשת גני ילדים ומעונות יום 'בית יעקב'

ועדת הכספים בראשות ח”כ אלכס קושניר, החלה אתמול לדון בהצעת חוק התקציב לשנות הכספים 2021-2022, בהצגת תקציב משרד הכלכלה והתעשייה, בהשתתפות שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי, וסגן השר יאיר גולן, וזאת בצל השביתה שנערכה במעונות.

הצעת תקציב משרד הכלכלה והתעשייה לשנת 2021 מסתכמת בכ- 5.6 מיליארד ש”ח, מהם כ- 1.5 מיליארד ש”ח בהוצאה נטו, כאשר מתוכם כ-4 מיליארד ש”ח לצורך ההתמודדות עם נגיף הקורונה, וכ-2 מיליארד ש”ח בהוצאה מותנית בהכנסה, וכן סך הרשאה להתחייב בגובה של כ- 2.1 מיליארד ש”ח. והצעת התקציב של המשרד לשנת 2022 מסתכמת בכ-8.2 מיליארד ש”ח, מהם כ-4.1 בהוצאה נטו וכ-2 מיליארד ש”ח בהוצאה מותנית בהכנסה, וכן סך הרשאה להתחייב בגובה של כ-2.1 מיליארד ש”ח.

250/200 סייד בר + קובייה

במהלך דבריה בדיון, התייחסה השרה לבקשת היו”ר לשביתה במעונות היום: “הגעתי עכשיו מוועדת בריאות בנושא המתמחים, גם נושא המטפלות לא התחיל מאתמול, הגענו לממשלה לפני 3 חודשים עם הרבה פערים בשטח, אי אפשר לעשות את השינוי ביום אחד. יוצגו לכם רפורמות מרחיקות לכת, הייתה הסתכלות ארוכת טווח על המשק והצרכים. יש לנו מה לעשות במשק, הרבה מאוד לא מרוצים. המטפלות השובתות היום צודקות במובן של הצורך בהעלאת השכר, האם נכון לעשות היום שביתה? אמרתי להן שלא. יש אלפי הורים שלא הלכו לעבודה היום, היה נכון למצות את המשא ומתן. גם בנושא המתמחים, לא נקים עוד ועדה ועוד ועדה ועוד ועדה, זה לא יקרה”.

ד”ר רון מלכא, מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה הציג את מטרות המשרד – מיצוי הפוטנציאל הכלכלי והיתרון האנושי לחיזוק החוסן הלאומי: הגדלת פיריון, הגדלת ההשתתפות בכח העבודה, טיוב הרגולציה ושיפור הסביבה העסקית התאמת חקיקה לשינוים בשוק העבודה, הגברת התחרות, הרחבת תשתיות דיגיטליות ופיזיות, האצת הצמיחה, פיתוח ההון האנושי והפחתת יוקר המחייה.

870/135 ליינר ארטקל

בנוסף התייחס מלכא לנושא התעסוקה וההשלכה הדמוגרפית והמגזרית בישראל על תחום זה. “הדמוגרפיה הישראלית שונה קצת מזו העולמית, תוך כ-40 שנה המדינה צפויה להכפיל את האוכלוסייה שלה, יש 2 אוכלוסיות שלא משתתפות מספיק בכוח העבודה, זה האתגר הראשון במעלה” אמר מלכה והציג כי עד 2065, ללא צעדי מדיניות משמעותיים לשילוב האוכלוסייה החרדית והערבית בשוק העבודה, ההכנסה הממוצעת מעבודה לנפש תרד ב-23.6% ותירשם פגיעה של 25% בגידול בתוצר.

ח”כ משה גפני תקף את ההתנהלות אל המעונות והמטפלות: “משרד הכלכלה הוא משרד בעייתי, אפשר להירדם והמשרד לא יוכר. יש סביבו את משרד האוצר ומשרה הרווחה, ומנגד משרד הכלכלה יכול להיות זה שדוחף את הדברים הכי חשובים בחברה הישראלית. לא ציפיתי שתבואו עם תקציב שכולו חזון, מה עשיתם ומה אתם עושים עם הטבות המס בישובים, בפריפריה, שזה הולך ונשחק עכשיו? משרד הכלכלה היה צריך לקחת אותו לידיים ולהביא תוכנית כל שהיא. מה עשיתם עם כל אלה שאין להם מקומות עבודה ואין להם סיוע? משרד הכלכלה צריך לעודד קבוצות שונות לצאת לעבודה, עם מה אתם באים? עם תוכנית שאומרת שנשים חרדיות חלקן לא יוכלו לצאת יותר לעבודה, כי חלקן בעלן לומר תורה, וחלקן לא יכולות לשלוח את הילד במעון. כאלה שעובדות בהייטק, חלק מנהלות, עכשיו האישה תעשה את החשבון – יש לי 2 ילדים, אני צריכה לשם הון תועפות למעון, לא אצא לעבוד. משרד הכלכלה לא יהיה פקטור אלא אם כן תובילו את הדברים, אני לא מאמין שאת שרת הכלכלה מאמינה בנושא הזה של מעונות היום עם החרדים, זה לקחת אלפי נשים שתעזובנה את מקום העבודה, מישהו חושב שדרך זה אפשר לגרום לגברים החרדים ללמוד תורה, בסדר, הוא לא מכיר את העם היהודי”.

גם ח”כ ינון אזולאי הצטרף לדברים: “לגבי מעונות היום, אשתי מנהלת מעון ולי יש ילד במעון, ואני יודע את החשיבות שלהן. אני יודע כמה קשה לגייס עובדות בשכר המטפלות, צריך לעשות הכל, והן התריעו והזהירו מספר פעמים. ברגע שאומרים שאם יש הכשרות למילה, לדיינות, לכל דבר אחר שברבנות, אני יודע שאתם לא מאשרים את זה כהכשרה מקצועית, אני לא חושב שזה נכון. הילדים האלה שובצו במעונות, ועכשיו אומרים להם לצאת ולהיזרק, והאימהות לא יעבדו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה