דמי האבטלה במרכז הוויכוח על תכנית התמריצים של ביידן

ברוב דחוק של דמוקרטים: הסנאט אישר את חבילת הסיוע – תכנית התמריצים לרגל הקורונה – שיזם הנשיא ביידן, בסך 1.9 טריליון דולר • כלכלנים: תכניות הסיוע גדולות יותר מכל אובדן התוצר של המשק האמריקני בשל הקורונה • כל אזרח יקבל 1,400 דולר ושכר המינימום יעלה ל-15 דולר לשעה • מדינות וטריטוריות בארה”ב יזכו ב-350 מיליון דולר • במרכז הוויכוח: דמי האבטלה

הסנאט האמריקני | מקור: pixabay

בעוד בישראל הממשלה הפריטטית של גנץ-מנדלבליט חסמה תוכנית כלכלית לסיוע לאזרחים, הסנאט האמריקאי אישר אמש סיוע בנוסח קורונה בסך של 1.9 טריליון דולר. התוכנית עברה בסנאט ברוב דחוק של דמוקרטים, לאחר שהרפובליקנים טענו שהוא יקר ובזבזני מדי.

התוכנית מכילה תשלום של 1,400 דולר לכל אמריקאי בוגר שמשתכר עד 75,000 דולר בשנה ליחיד ו-150,000 דולר בשנה לזוג. בגלל נקודה זו – כמו נקודות נוספות – בית הנבחרים יצטרך להצביע על התוכנית פעם נוספת. הקונגרס אישר חוק הקובע תקרה של 80,000 דולר ו-160,000 דולר בהתאמה, אך כאמור בסנאט החוק שונה.

נקודה נוספת היא העלאת שכר המינימום ל-15 דולר לשעה, יותר מכפול מהרף הנוכחי העומד על 7.25 דולר. סכום זה לא עבר שינוי משנת 2009, זאת התקופה בארוכה ביותר ששכר המינימום לא זז. בבחירות הבטיח ביידן להעלות אותו ל-15 דולר, אבל בקונגרס הערימו עליו קשיים בתחילה. בהמשך החוק עבר עם העלאה, אך הייעוץ המשפטי של הסנאט קבע שלא ניתן לכלול צעד זה בתוכנית הסיוע. הסיבה: התוכנית מועברת בהליך מזורז.

דמי האבטלה עמדו גם הם במרכז הוויכוח, גם בארה”ב נשמעו הקריאות בדומה לישראל כי דמי האבטלה מעודדים ישיבה בבית ואי יציאה לעבודה, כך בעוד הקונגרס אישר הגדלה של 400 דולר בשבוע עד 29.8.21, הסנאט קבע כי התוספת תהיה רק 300 דולר בשבוע לדמי האבטלה והיא תימשך עד 6.9.21. מדובר בכספים המחזיקים אמריקנים רבים שלא יפלו את מתחת לקו העוני בעקבות משבר הקורונה.

בימים הקרובים יחזור בבית הנבחרים ויצביעו על החוק בשנית. זאת התוכנית השלישית בארה”ב לסיוע לאזרחים שנפגעו ממשבר הקורונה. שתי התוכנית הראשונות עברו תחת ממשל טראמפ, האחת בסך 2.2 טריליון דולר בחודש אפריל, ותוכנית נוספת בסך 900 מיליארד דולר בחודש דצמבר. שתי התוכנית כללו תשלום של 1,800 דולר לכל אזרח.

“הצלת החיים והפרנסה”

עוד אושרו בחוק, 350 מיליארד דולר למדינות, לטריטוריות בשליטה אמריקנית ולשלטון המקומי. סיוע זה ניתן לאותן מדינות וטריטוריות כפיצוי על הכנסות נמוכות ממיסים. בנוסף אושרו 510 מיליון דולר לסוכנות החרום הפדרלית, עבור צריכים בסיסיים לחסרי בית; 10 מיליארד דולר למימון המשך פרויקטים חיוניים בתשתיות בשלטון המקומי; כ-5.5 מיליארד דולר לתוכניות בתחום החינוך, ביניהם טכנולוגיה חינוכית, העשרה לתלמידים בחופשת הקיץ ותוכניות לאחר שעות הלימודים. כמו כן מרחיב החוק את הקלות המס לחברות סטרטאפ ולעסקים נוספים שנפגעו מן הקורונה.

בתחום הבריאות מוקצים בחוק עשרות מיליארדי דולרים עבור בדיקות לאיתור חולי קורונה כדי לנסות ולהתגבר על המחלה, כולל הגדלת מספר עובדי בריאות הציבור. על פי הודעת ביידן שבאה לאחר האישור של חיסוני ג’ונסון אנד ג’ונסון, לכל אמריקאי יקבל חיסון כנדרש. הצעת החוק כוללת תקציב עתק בתחום זה. נזכיר כי חיסוני ג’ונסון מצריכים זריקה אחת בלבד. החוק שעבר בסנאט אף מוסיף 8.5 מיליארד דולר לסיוע בתחום הבריאות באיזורים הכפריים.

ג’ו ביידן | צילומסך מאתר הבית הלבן

יו”ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, את העברת הצעת החוק בסנאט והגדירה אותו “צעד עצום בניסיון להביס את הנגיף”. עוד אמרה כי זהו “יום של התקדמות והבטחה גדולה לעם האמריקני, כאשר הסנאט הדמוקרטי אישר את העברת תכנית הסיוע האמריקאית של הנשיא ביידן”, שתשמש לדבריה, “להצלת החיים והפרנסה”, של בני האומה האמריקנית והדרים בארה”ב.

“בית הנבחרים”, אמרה פלוסי, “מקווה כעת לקבל תמיכה חוצת מחנות על חקיקה מצילת חיים”, וקראה לרפובליקנים להצטרף אל הדמוקטים בהצבעה, “מתוך הכרה במציאות ההרסנית של הנגיף והמשבר הכלכלי האכזרי, ובצורך בפעולה מכרעת”.

תומכים מול מתנגדים

הפרשנויות בעולם ובארה”ב לא כולם נטו חסד לביידן. גם תומכי הדמוקרטים טענו שהתוכנית גדולה ויקרה מידי. באתר News1 צוטטו כמה מן הכלכלנים המובילים בארה”ב, שטענו כי התוכנית הנוכחית גדולה מדי ועלולה לגרום לחצים אינפלציוניים. הם מצביעים על כך, ששלוש תכניות הסיוע גדולות יותר מכל אובדן התוצר של המשק האמריקני בשל הקורונה.

Inner article

לעומתם, רבים הם הסבורים כי התוכנית כן טובה, אלה באים בעיקר מן הצד הדמוקרטי השולט. “עבור הנשיא, התוכנית הזאת היא יותר מחבילת תמריצים. זוהי הצהרה של המדיניות הכלכלית שלו, שכוללת את העקרונות שכלכלנים ליברלים ודמוקרטים הביעו בהם תמיכה בעשור האחרון”, כותב ג’ים טנקרסלי בניו יורק טיימס. הדמוקרטים טוענים כי “הדרך הטובה ביותר לעודד צמיחה מהירה היא מהתחתית – מעלה”. הדברים צוטטו ב-TheMarker.

בין הדברים כותב טנקרסלי כי כדי להתניע את הכלכלה החבולה, נשיא ארה”ב, ג’ו ביידן, פונה לעובדים בעלי ההכנסות הנמוכות ביותר בארה”ב, ולאנשים שכרגע אינם מסוגלים לעבוד כלל. גישתו של ביידן בחקיקה הכלכלית הגדולה הראשונה שלו עומדת בניגוד גמור לזו של קודמו, דונלד טראמפ, שריכז את מאמציו בתחילת הקדנציה בהעברת רפורמת המס ב-2017, שתרמה לרווחי התאגידים והעשירים.

והנה קטע נוסף, “חוקרים מעריכים כי התוכנית עשויה להפוך לאחד החוקים האפקטיביים ביותר במלחמה בעוני מזה דורות. המרכז לחקר העוני ומדיניות חברתית באוניברסיטת קולומביה מעריך כי סעיפי התוכנית, שכוללים הרחבה משמעותית של זיכויי המס למשפחות אמריקאיות בעלי הכנסה נמוכה, יורידו את שיעור העוני ביותר מרבע בקרב מבוגרים, ויקטינו בחצי את שיעור הילדים העניים”. אין ספק כי אם אותה התוכנית הייתה מובלת בידי טראמפ החוקרים היו מוצאים את ההיפך בדיוק.

רק בשלהי דבריו מצטט טנקרסלי סוחרים מוול סטריט שהזהירו מפני התכנית, יחד עם מי שהוא מגדיר “כלכלנים ליברלים ידועים כמו לורנס סאמרס, שר האוצר לשעבר”. אלה חוששים, כי “התוכנית תביא להתחממות יתר ולאינפלציה גבוהה באופן מסוכן”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה