דקה מהכניסה לירושלים: ביקור ציורי בתוך פיסת עבר נוסטלגית

הוא מוזכר בספר יהושע, עברה בו אחת הדרכים לירושלים בעת העלייה לרגל והיום הוא עומד כאילו לא חלפו עשרות שנים של התקדמות הציביליזציה | מי נפתוח, ליפתא, הכפר שהזמן עמד בו מלכת ועובר תהליך פיתוח, שיקום והנגשה למטיילים ברגל – ממתין לכם עם מסלול ציורי מרהיב

ליפתא, מי נפתוח | צילומים: אורטל צבר

מי נפתוח – המוכר לנו ככפר ליפתא בכניסה לירושלים, מוזכר כבר בספר יהושע. במקום שרידים החל מתקופה זאת, ועד קום המדינה, כפי שנמצא בסקר רשות העתיקות במקום. בנחל נפתוח, עברה גם אחת מדרכי העליה לרגל שחיברה בין מוצא לבין ירושלים.

לפני כיובל שנים התגוררו בו גם יהודים, מהם שהתפרסמו בגדלותם התורנית, כמו הגאון רבי נתן לוברט זצ"ל ועוד.

250/200 סייד בר + קובייה

אולם אם רציתם לבקר במקום – זה לא היה מושך. השבילים היו הרוסים, והגישה לא נעימה. בלשון המעטה.

אלא שלאחרונה, השתתפת רשות מקרקעי ישראל באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, במימון פיתוח בשטח של כ 80 דונם בשמורת הטבע בכפר ובימים אלו הסתיים שלב א' במיזם שזכה לשם: "בוסתני מי נפתוח" הכולל שיקום טרסות עתיקות, סלילת כביש גישה למעיין, טיפוח שבילי פנאי ופינות מנוחה וצל בנוף עבות. במקום תצפיות לנוף הרי ירושלים היפהפה, מעיין מדהים -מי נפתוח (ליפתא) – פריחה עונתית של עצי שקד יפהפיים, צמחי בר חורש ובוסתן, בשמורת הטבע של המעיין.

כאמור, הפרויקט מומן ידי רשות מקרקעי ישראל והשתתפו בו גופים נוספים כגון: רשות ניקוז ונחלים שורק לכיש, אשר יזמה וביצעה את הפרוייקט, רשות הטבע והגנים ועיריית ירושלים.

רמ"י, באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, הקצתה עד כה כ-1.8 מיליון ש"ח  מתוך כ-3 מיליון המתוכננים לפרויקט בוסתני מי נפתוח הכולל את ערוץ נחל עין נפתוח בשמורת הטבע מעיין ליפתא בהרי ירושלים לרווחת הציבור והטבע.

שורת שיפורים ושדרוגים

נחל עין נפתוח הזורם בעמק ליפתא ומתנקז צפונה אל הערוץ המרכזי של נחל שורק הוא חלק בלתי נפרד מנוף הרי ירושלים. לאורך שנים, הניקוז הרב הנשפך לתוך הנחל מכביש בגין וכביש מספר 1 גרמו לסחף מסיבי מדי חורף, הרס של טרסות חקלאיות עתיקות במורדות ההר, סתימת הנהר והריסת דרך הכניסה למתחם הנחל.

מטרת פרויקט השיקום בראשונה הייתה טיפול בסחף המגיע ממעלה הערוץ בעקבות הניקוז הרב הנשפך אליו, להטותו מהמעיין ולשקם באופן מסיבי את הדרכים והטרסות העתיקות. ביצוע שלב א' כלל הסדרה ושיקום הטרסות, מיתון השטפונות לאורך הערוץ וטיפול בנזקיהן, בניית תעלה מוסדרת המסיטה את המים מרחבת המעיין אל המורד, ובניית דרך גישה  רגלית מסודרת אל המעיין, כמו גם הסדרת בטיחות ותנאי רווחה מיטביים למבקרים, כולל בניית ספסלים ליד המעיין.

מערכת שבילי הפנאי לאורך הנחל והטרסות המשוקמות על תוואי השבילים הקיימים מקשרים בין שכונת רוממה, גבעת שאול ולפארק המטרופוליני עמק הארזים. כל אלו מאפשרים לשמור על האתר ולקרב את האוכלוסייה המקומית לטבע ומורשת.

מעיין השכבה, וסביבתו, הופכים את המקום לפנינת טבע, המחברת בין העיר, לבין נחל שורק, ביציאה, מהאזור העירוני אל טבע הנחל, המופיע במלא הדרו.

ממתינים לשלב הבא

בשלב הבא שיחל בקרוב יימשך שיקום הטרסות לרבות הצומח המקומי בהן הכוללים צמחי בר, עצי חורש ובוסתן, שיקום ערוץ הנחל וגדותיו, וכן העשרת בתי הגידול הלחים, כולל שתילת צמחייה הידרופילית ובירוא צמחים פולשים. בנוסף מתוכננות בקרוב נטיעות עצי ארץ ישראל בטרסות המשוקמות בשיתוף נוער ירושלמי, ובהמשך יבוצעו גם אגמים לשימור וויסות מי נגר במורד הפרויקט, מטה לכיוון נחל שורק.

 

שר השיכון יצחק גולדקנופף: "אני מברך על סיום השלב הראשון של פיתוח שיקום והנגשת האתר הקסום בכניסה לירושלים. הפרויקט היחודי שרמ"י שותפה למימונו הוא חלק מהשאיפה שלנו לצד בניית הארץ, לטפח את יופיה ולשמר את השטחים הפתוחים. זהו אתר אהוב על תושבי העיר וסלילת כביש הגישה החדש למעיין יהפוך את הליפתא לאתר טיול אטרקטיבי יותר, נגיש ונוח".

ינקי קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "מיזם בוסתני מי נפתוח אשר רשות מקרקעי ישראל היא בין התורמות להקמתו, עוסק באתר טבע ומורשת ייחודי בנוף אבות בהרי ירושלים. במקום בוצעו עבודות שיקום, פיתוח והנגשה לציבור, כאשר בסוף המיזם יצירת מערכת שבילי פנאי תביא לחיבוריות בין שכונות רוממה, גבעת שאול והפארק המטרופוליני עמק ארזים. בנוסף, המיזם משלב שיתוף פעולה עם נוער ירושלמי מקומי אשר יעצים את הקשר בין דור העתיד לטבע ומורשת ארצנו היפה.

המטיילים הישראלים יהנו מאתר טבע ומורשת עם ערף נופי גבוה, שבילים מסודרים, פינות לפנאי ומנוחה אשר יעצימו את חווית הביקור במקום וישלבו באופן ראוי בין טבע ונגישות נוחה לציבור."

זאב הכהן, מנהל מרחב ירושלים ברשות הטבע והגנים: ״שמורת טבע מי נפתוח נמצאת בשטחו של כפר חקלאי קדום המזוהה עם הישוב מי נפתוח המוזכר בתנ"ך, ומופיעים במקום שרידים ארכיאולוגיים החל מתקופת בית ראשון. פרויקט השיקום משלב טיפול בערכי טבע נוף ומורשת ראשונים במעלה.״

רשמו בוויז: מי נפתוח: https://waze.com/ul/hsv9hbgw3r

 

 

Inner 620/130

5 תגובות ל: "דקה מהכניסה לירושלים: ביקור ציורי בתוך פיסת עבר נוסטלגית"

  1. הגישה הייתה לא ידידותות אך קסומה. עכשיו עוד פארק, עוד לכלוך.. ובכלל לא מתאים למקום החלומי הזה. יש מקומות שצריך להניח להם במקום "להנגיש" אותם, רחמנא ליצלן…

  2. אני מקווה שישמרו על האופי הטבעי של המקום, לא כמו במגדל צדק .

  3. איך מגיעים מכוון תל אביב?

  4. המעיין האחרון שנשאר לחרדים בירושלים נהרס חבל !

  5. בשורה משמחת, בשעה טובה! מקווה שמתוכננות ברזיות מי שתיה וכן שירותים מסודרים, אחרת המקום שיהיה הומה מטיילים יהיה אומנם מונגש אבל מלוכלך. סוף מעשה במחשבה תחילה.

כתיבת תגובה