דרמה: האוצר סירב לתקצב, החברים הקפיאו את הדיון

המאבק בוועדת הכספים על מצוקת הסייעות לילדים אלרגיים, בהשתתפות מנכ”ל משרד הרווחה • לאחר מהלך של האופוזיציה ויציאה להפסקה, גפני נעל את הדיון בזעם – בשל שלשה נושאים שלא קיבלו מענה • האלרגנים, נוער בסיכון ושכר הלימוד במעונות

יעקב אשר וינון אזולאי בוועדת הכספים | צילומסך מסרטון באדיבות המצלם

ישיבת ועדת הכספים שאישרה אתמול העברות תקציביות כלל לא עברה בשקט, אך גם הבוקר התעצמו הדיונים הסוערים פי כמה עד שהוועדה אף נאלצה לצאת להפסקה במהלך הדיונים, ולאחר מכן לסיימה בחתף (ראו עדכון להלן). בוועדה נמשך המאבק המיוחד על סבסוד הסייעות לילדים אלרגיים והורדת שכה”ל במעונות. ח”כ יעקב אשר טען, כי אלו שתי עוולות שלא מתקבל על הדעת שלא יטופלו וכי זאת הזדמנות אחרונה – בשל הקונסטלציה הפוליטית – לפתור את המצוקות הללו.

בדבריו על סוגיית ביטול הסייעות אמר כי “מדובר בפיקוח נפש להשאיר ילדים אלרגיים בגיל הרך כאלו ללא סייעות באמצע שנה”ל. זה פיקוח נפש כמו טיל, כמו קאסם, אם ילד אלרגי נמצא בלי השגחה ואין מישהי עם הכשרה לטפל בו, אסור להורים לשלוח אותו למעונות”.

250/200 סייד בר + קובייה

ואילו בנושא גובה שכר הלימוד במעונות אמר אשר כי “למרות התיקון החלקי שנעשה בעקבות מאמצים משותפים שלנו עם יו”ר הועדה ח”כ גפני, שכה”ל במעונות עדיין גבוה באופן ניכר משנים קודמות כתוצאה מקיצוצים בתקציב הסבסוד. הוא דרש לקבל תשובות באופן מיידי מפקידי הרווחה והוסיף: “מדובר על סך הכל עשרה מליון שקל שזה לא סיפור גדול, אין שום סיבה לעכב את זה”.

גם ח”כ יעקב מרגי התערב בדיון וקרא כי יש “לבטל את כל תקציב ההשתלמויות והקורסים במשרד החינוך עד שהנושא ייפתר, זו אמירה אומללה שהמשרד לא לוקח אחריות. אי אפשר להפקיר ילדים לגורלם”.

בעקבות הדיון ובגלל קריטיות הנושא החליט יו”ר הועדה ח”כ גפני לזמן הבוקר את מנכ”ל משרד הרווחה לדיון מעשי דחוף על כספי עודפי התקציב של משרדו ובחינת אפשרות העברתם המיידית להורדת שכה”ל במעונות וסבסוד הסייעות לילדים אלרגיים. 

Inner article

ברגעים אלה ממש מתקיים דיון בוועדת הכספים עם מנכ”ל משרד הרווחה ד”ר אביגדור קפלן בנושאים הבוערים וכן בנושא נוער בסיכון. ח”כ ינון אזולאי מש”ס טען בדיון כי רעייתו מנהלת מעונות, וכי “מדובר בפיקוח נפש של ממש של מאות ילדים”.

ח”כ אשר ביקש להתמקד בנושאים החשובים הללו בלבד, וטען כי “אי אפשר לעצור באמצע שנה”ל את תקציבי הסייעות לפעוטות במעונות, זהו עוול שאין לו תקדים, זה יוביל למחאה ציבורית של מאות הורים ברחבי הארץ”. עוד אמר: “אי אפשר לעשות קיצוץ רוחבי בתקציב על חשבון אוכלוסיות חלשות, ככה פוגעים בעידוד יציאה לעבודה של הורים ושליחת הילדים למעונות, לא מתקבל על הדעת להמשיך במצב הזה” – בעקבות הדברים כאמור, יצאה וועדת הכספים בהפסקה להתייעצות על דרכי ההתנהלות מול משרד האוצר.

את מחאת בני הנוער שבסיכון והאופוזיציה כולה הוביל ח”כ אבי ניסנקורן.

עדכון 3.12.19, 13:19:

ברגעים אלה הוחלט ע”י חה”כ משה גפני, יו”ר הוועדה כי לאור העובדה שמנכ”ל משרד הרווחה אמר בבירור כי אין לי מקור תקציבי לכ-10 מיליון לסייעות – ובשל היותו של הנושא בוער (בעוד פחות מחודש, בינואר, מסתיימת העסקת הסייעות לילדים אלרגניים) הוחלט לקדם את הנושא באופן של נעילת הדיון, והתקווה כי מחר יופיע נציג משרד האוצר בדיון – ובכך בעתם גולגל תפוח האדמה הלוהט לפתחו של שאול מרידור, יו”ר אגף התקציבים באוצר.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה