דרעי בהגשת רפורמות הבינוי: “נחזק מבנים בפריפריה”

חוק התכנון והבנייה החדש: התפרסם התזכיר המלא • הגדלת כוחן של הוועדות – המקומיות והמחוזיות; קומת שטחי ציבור במגרשים פרטיים (מבנים סחירים); ביטול תמ”א 38, יצירת מסלול חלופי וביטול מוסד ההקלות • ההנחיות המרחביות בתיקון 101: השימוש של הרשויות בכלי חרג מכוונת המחוקק, והתקנות יוסרו ויעודכנו • תזכיר החוק המלא שמציג את המהפכה שכולם ציפו לה, ממתין להערותיכם

דרעי בדרכו ללשכת נתניהו בכנסת | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר הפנים אריה דרעי סיים הכנת תזכיר החוק הכולל רפורמות משמעותיות בחוק התכנון ובניה בהן ביטול תמ”א 38 וההקלות.

דרעי אמר בעת הגשתו, כי “תזכיר החוק הוא בשורה משמעותית, דרמטית ממש, לשוק הנדל”ן ולציבור בכלל שישנה את פני התכנון בישראל ואת הליכי ההתחדשות העירונית בפרט”. ובנשימה אחת מיהר להבטיח כי על אף ש”אחת הרפורמות המשמעותיות היא ביטול תמ”א 38 – הנחיתי כבר להקים צוות שיגבש כלים לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה באזורי סיכון בפריפריה”.

250/200 סייד בר + קובייה

בכך, משלב דרעי בין הרצון לקדם בנייה ביישובים הקיימים במרכז ובכל אזורי הביקוש שרווחי ליזמים לבצע בהם פינוי בינוי (או ‘התחדשות בניינית’ באופן של הקצאה לשטחי ציבור. ראו להלן, וכן בסקירתו המקיפה והנרחבת של עמיתנו דוד שלומוביץ בסופ”ש האחרון) לבין הדחיפות האמיתית שבחיזוק מבנים מפני רעידת אדמה בכל אזורי הפריפריה.

דרעי פרסם להערות הציבור את תזכיר החוק ובו שורה של שינויים מהותיים בחוק התכנון והבנייה, בהן מסלול חלופי לתמ”א 38 וביטול “מוסד ההקלות”. מדובר בתיקון הגדול והמשמעותי לחוק התכנון ובניה מאז תיקון 101 בשנת 2014.

דרעי קיים בחודשים האחרונים ישיבות רבות בנושא תזכיר החוק ביחד עם משרד הפנים, מינהל התכנון, ומשרד המשפטים תוך קיום מספר רב של התייעצויות עם משרדי ממשלה רלוונטיים, שלטון המקומי, התאחדות הקבלנים וגופים מקצועיים. במהלך הישיבות שמע דרעי נציגי את הדעות השונות לעקרונות התזכיר. עם השלמת פרסום התזכיר להערות הציבור, יובא התזכיר לדיון בפני המועצה הארצית לתכנון ובניה ומשם לוועדת השרים לחקיקה בכדי להביא חוק זה לדיון בכנסת.

סמכויות נרחבות

במסגרת התזכיר, מוצעות סמכויות תכנון לכלל הוועדות המקומיות לקדם ולאשר תוכניות בסמכות מקומיות כחלופה לתמ”א 38, וזאת בהתאם להחלטת המועצה הארצית מיום 5.11.19, שקבעה כי יש החליטה לסיים את תמ”א 38 באוקטובר 2022. המתווה החדש כולל העדפה של מסלול הריסה ובניה וקביעת היקף זכויות בניה מרבי של 350% ביחס למצב הקיים (200% בחיזוק), וכן לאפשר הקמת מבני ציבור לטובת התושבים.

ביטול “מוסד ההקלות” הינו נדבך משמעותי בתזכיר, כזה אשר עתיד להשפיע על אופן גיבוש ואישור תוכניות בעתיד מצד אחד ומהצד השני הפחתת השינויים התדירים של התוכניות באמצעות הקלות בשלב הרישוי אשר לרוב פוגעות באיכות התכנון. השימוש בהקלות הביא להאטת תהליכי הרישוי, תכנון נקודתי לקוי ללא ראיה מרחבית מספקת, פגיעה במענה בצורכי ציבור ועומס בוועדות התכנון המקומיות ואף בוועדות הערר המחוזיות.

כמו כן, במסגרת רפורמה בהליכי הרישוי מוצע להסדיר את נושא ההנחיות המרחביות, כלי משמעותי שנקבע במסגרת תיקון 101 אשר מאפשר לרשות המקומית לקבוע קווים כללים לאופן עיצוב מבנים וסביבתם. אולם, ניכר כי השימוש בכלי חרג מכוונת המחוקק ומוצע כעת להסיר ולעדכן אותו, תוך בחינתו ע”י יועץ משפטי מטעם הרשות המקומית והסדרת הליך שיתוף ציבור.

התחדשות בניינית

שינוי מהותי נוסף הוא הקמת קומה לצורכי ציבור במגרש בבעלות פרטית. התיקון נועד להסדיר את האפשרות להקמת שטחי ציבור בתוך מבנים סחירים (לדוגמא מבני ציבור ותעסוקה) וזאת על מנת להרחיב את סל השירותים הציבורים אותו המדינה והרשות המקומית נדרשים לספק לתושבים. התיקון מפרט מנגנון כלכלי ותכנוני שנועד לאזן בין האינטרס של הרשות המקומית לקבל את שטחי הציבור ובין האינטרס הכלכלי של היזם ובעלי הזכויות להקצות את השטח הציבורי ולהקימו.

Inner article

אספקטים נוספים בתזכיר החוק נוגעים להרחבת הכלים לקידום תכנון, ביצוע ורישום מקרקעין בין אם באמצעות הרחבת סמכויות התכנון של הוועדה לתשתיות לאומיות, הסמכת ועדות מחוזיות לקידום מואץ של גשרים ומעברים להולכי רגל ורוכבי אופניים, הסדרת הליך אישור תשריט לצורכי רישום נוכח היעדר יישום מספק ויעיל של קרקעות, אפשרות לקידום תהליך של איחוד וחלוקה בהסכמה של במסגרת הליך תכנונית ועוד תיקונים והבהרות שהינם נדרשים לאור הניסיון שנצבר בעבודת מוסדות התכנון השונים – כפי שמפרטת הצעת החוק ו’דברי ההסבר’ המצורפים לה.

מנכ”לית מינהל התכנון, דלית זילבר הודתה לשר הפנים אריה דרעי על קידום התזכיר שלדביה “ישנה מקצה לקצה את התכנון בישראל. הרפורמות המובאות בתזכיר יגרמו לביטול הקלות ותפיסה תכנונית נפחית, יחד עם קידום וביצוע של תשתיות, תחבורה ואנרגיה”. 

לעיון בתזכיר החוק המלא או להעיר עליו, הקליקו.

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה