-

האולטימטום של ברקת: 'שיימינג' למי שלא יבטל את ייקור המחירים

חברות המזון שהעלו מחירים מפרוץ המלחמה, קיבלו משר הכלכלה ניר ברקת אולטימטום של 72 שעות לביטול העלאות המחירים שעליהן הכריזו | המקל: במידה ולא יעשו זאת, הזהיר השר כי חברות אלה ייכנסו למעין 'רשימה שחורה' שיפרסם משרדו | הגזר: כבר עתה מרוויחות החברות שמבטלות את הייקור פרסום חיובי בחדשות

ניר ברקת | צילום: ליאת מנדל

אתמול הציב שר הכלכלה ניר ברקת אולטימטום בן 72 שעות לחברות המזון שהעלו מחירים מפרוץ המלחמה, במהלכן הן נדרשות להודיע על ביטול העלאות המחירים.

בראשית השבוע קיים השר ברקת פגישות אזהרה עם ראשי חברות מזון, בשל גל העלאות המחירים שהכריזו עליהן, ובמהלך המפגש נזף בראשי החברות: "החוצפה להעלות מחירים בזמן מלחמה מעידה על חזירות. היא תעלה לכם ביוקר. לצערי, קריאות הציבור וגם קריאותיי, להקפאת מחירים בתקופה, זו לא נענו. מדובר ביריקה בפרצופו של ציבור הצרכנים אשר נאמן לכם ומעשיר את קופתכם וכיסכם".

ברקת הוסיף, כי "בתקופה זו היה מצופה מכם, באופן וולונטרי, להיכנס תחת האלונקה, לשאת בנטל ולסייע. סולידריות היא נשמת אפה של החברה בישראל, ולא קיבלתם פטור ממנה. אני מכיר את שלל הטיעונים וההצדקות מדוע נדרשות העלאות מחירים, אך הן בטלות בשישים נוכח גודל השעה בעת הציבור תחת מלחמה, במיוחד שברוב המקרים הן באות להגדיל את מרווח הרווח על חשבון הציבור".

עתה כאמור, פרסם ברקת את הצעד הבא, ובמידה והחברות לא יודיעו על ביטול הייקור, הן ייכנסו ל'רשימה שחורה' ויעברו מסלול של שיימינג: "ביוש רגולטורי", לצד מהלכי חקיקה מהירים שירתיעו את החברות מהעלאות מחירים לשם שיפור שורת הרווח.

"הצעדים הבאים ייחשפו לאחר פקיעת האולטימטום", נמסר מטעמו של השר ברקת. בין החברות שקיבלו את האזהרה: תנובה, אסם, ויליפוד, שסטוביץ', אחוה ושטראוס.

לפי הפרסומים אמש, האולטימטום כבר החל להשפיע ומנכ"ל חברת 'סלטי שמיר', עמי גיא, הודיע לשר הכלכלה כי החברה נענתה לבקשתו ותבטל את העלאת המחירים הצפויה.

כזכור, אתמול פרסמנו כי נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר טען, כי לצד הזעקות על ייקור המחירים, הממשלה אף היא העלתה מחירים של חשמל, מים וארנונה, מבלי שאיש יפצה על כך פה ויצפצף.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות