האוצר צופה: מכירת 'ישראכרט' תואץ; תיסגר "בחודשים הקרובים"

הדברים נחשפו במסגרת הודעה על עמדת משרד האוצר למכירת לאומי קארד לקרן ורבורג פינקוס: "הגשמה של מדיניות משרד האוצר; יריית הפתיחה להגברת התחרות בענף תישמע עם הפרדת החברה מהבנק"

משרד האוצר התייחס הבוקר (א) לראשונה לעסקה שדווחה לראשונה במהלך סוף השבוע ואשר במסגרתה תימכר חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד לקרן האמריקאית ורבורג פינקוס.

העסקה הינה תולדה ישירה של הועדה שהקים שר האוצר, משה כחלון לעידוד והגברת התחרות בענף הבנקאות והאשראי – ועדת שטרום. במשרד האוצר אומרים כי זו היא רק סנונית ראשונה ומעריכים כי עסקה זו תאיץ את תהליך מכירת חברת ישראכרט ושכבר בחודשים הקרובים נראה שחקן משמעותי נוסף נכנס לשוק.

מבדיקות ראשוניות והתייעצויות שקיימו בכירי המשרד וכן שר האוצר, עם בכירי בנק ישראל והמפקחת על הבנקים עם צאת השבת, עולה כי לפרופיל העסקי של הקרן הרוכשת יש יתרון בקידום תחרות בענף הפיננסים אשר נובע  מניסיון עשיר בניהול והובלת גופים פיננסיים ובהם בנקים. הקרן צפויה להכניס לישראל טכנולוגיות מתקדמות שיהפכו את חברת לאומי קארד לחברה יעילה תחרותית ומתקדמת.

הפרדת חברת כרטיסי האשראי מבנק לאומי תביא להגברת התחרות למשקי הבית ולעסקים הקטנים. כמו כן, על מנת להעצים את יכולת התחרות של החברה אף יותר, המשרד מקווה כי בהמשך החברה תהפוך לבנק ובהתאם לסיכום עם בנק ישראל, במידה ותעמוד בכל הקריטריונים, תוכל לקבל רישיון תוך זמן מואץ של שלושה חודשים.

משרד האוצר סבור כי כניסת שחקנים חדשים תחולל תחרות אשר תתבטא בהוזלת מחירים לצרכן הישראלי ולעסק הקטן. מהלך זה הוא חלק ממהלכים רבים המקודמים על ידי המשרד ובנק ישראל כדי לעודד את התחרות ולהסיר חסמים בענף השירותים הפיננסים. מהלכים אלו צפויים להיות מושלמים בזמן הקרוב וכוללים את הקמת מאגר נתוני אשראי, מעבר בין בנקים 'בקליק', הגברת יכולת השוואת עלויות בין מוצרים פיננסים, הסרת חסמים לכניסת בנקים חדשים ועוד. כלל המהלכים הנ"ל צפויים להגביר את התחרות בשוק הפיננסי לטובת המשק הישראלי כולו.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד: "היום ענף האשראי והבנקאות בישראל צועד צעד גדול לעבר עולם תחרותי יותר. לאחר עבודה מקצועית ויסודית שנמשכה מעל לשנה, במסגרת ועדת שטרום, אפשר לברך היום על התוצאה. מדובר בבשורה גדולה לכלכלת ישראל, לעסקים הקטנים והבינוניים ולצרכנים. המהלך ממחיש בצורה הטובה ביותר את מדיניות משרד האוצר להפחתת הריכוזיות והגברת התחרות בכל התחומים בכדי להפחית את יוקר המחיה והנטל על אזרחי ישראל. נמשיך לפעול בדרך זו בנחישות ובמקצועיות".

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה