האינפלציה דוהרת, הבנקים יזחלו

עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים: “למרות שהאינפלציה בעולם כרגע ממהרת – הבנקים המרכזיים צפויים לזחול” | “האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ברמה הגבוהה ביותר מזה כעשור. עם זאת, אנו צופים שבמהלך שנת 2022 קצב האינפלציה ירד אל מתחת למרכז יעד האינפלציה (2 אחוזים). לכן, אנו לא צופים שינוי במדיניות בנק ישראל בחודשים הקרובים”

אינפלציה | צילום אילוסטרציה: Sementer, שאטרסטוק

מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר עלה ב-0.2 אחוז. הסעיפים הבולטים שתרמו לעלייה היו המזון (עלייה עונתית במחירי הבשר בחגים), זינוק במחירי הירקות הטריים (עגבניות ופלפלים), והמשך עלייה במחירי המכוניות. העליות קוזזו בירידה חדה במחירי הארחה, הנופש והטיסות (לאחר המחירים הגבוהים של הקיץ). האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלתה ל-2.5 אחוזים, הרמה הגבוהה ביותר מזה כעשור. עם זאת, אנו צופים שבמהלך שנת 2022 שקצב האינפלציה ירד אל מתחת למרכז יעד האינפלציה (2 אחוזים). לכן, אנו לא צופים שינוי במדיניות בנק ישראל בחודשים הקרובים.

התחזית הראשונית שלנו למדד אוקטובר היא לעלייה של 0.3 אחוז (הלבשה והנעלה), וללא שינוי בנובמבר (עלייה חדה במחיר הדלק מול ירידה צפויה במחירי הפירות והירקות). התחזית שלנו ל-12 המדדים הקרובים נותרה סביב 1.6 אחוזים – תחזית זו נמוכה משמעותית מהתחזית הגלומה בשוק האג”ח.

250/200 סייד בר + קובייה

מדד מחירי הדירות המשיך לעלות במהירות בעוד 1.2 אחוז (בין אמצע יולי לאמצע אוגוסט) ו-9.2 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. כל הגורמים שמנינו בעבר שתרמו לעלייה במחירים לא עצרו גם החודש. יחד עם זאת, יש לציין שסעיף הדיור במדד המחירים לצרכן (הכולל בעיקר את מחירי השכירות בחוזים חדשים ומתחדשים) עלה ב-1.8 אחוז בלבד ב-12 החודשים האחרונים עד ספטמבר.

בעולם

האינפלציה בארה”ב עלתה קלות ל-5.4 אחוזים בספטמבר, ואינפלציית הליבה נותרה יציבה על 4.0 אחוזים. השפעת עלויות ההובלה על המחירים עדיין בולטת דבר שהוביל השבוע את הממשל להעביר את נמל לוס‑אנג’לס (הגדול במדינה) לפעילות סביב השעון.  גם מחירי האנרגיה המשיכו לתרום לאינפלציה דבר שיחריף בחודשיים הבאים בעקבות הזינוק במחיר הנפט. הגורמים הללו הביאו לעלייה בצפי של השווקים לעליית ריבית. אנו מאמינים שהפד לא יהיה ניצי בחודשים הקרובים על רקע נתונים פחות טובים לרבעון השלישי, הציפיה שהאינפלציה זמנית וההבנה שמדובר בזעזוע היצע (בעוד ריבית הבנק המרכזי משפיעה בעיקר על הביקוש). סיכומי הדיונים האחרונים של הבנק המרכזי אוששו את הערכתנו שהבנק יכריז בתחילת נובמבר על צמצום תוכנית הרכישות שתסתיים במחצית השנה הבאה. דבר שתומך בהערכתנו שנמשיך לראות עלייה (איטית) בתשואות.

Inner article

הכלכלה בסין 

הצמיחה בסין האטה יותר מהצפי ברבעון השלישי של השנה עם צמיחה של 0.8 אחוז בשיעור שנתי (4.9% מול הרבעון המקביל בשנה שעברה). החרפת המדיניות של הממשלה כלפי חלק מהענפים לצד סגרים נקודתיים במהלך הרבעון פגעו בצריכה הפרטית. שיבושים באספקת החשמל והזינוק במחירי חומרי הגלם תרמו גם להאטה בייצור התעשייתי שהאט ל-3.1 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים עד ספטמבר. עם זאת סחר החוץ של סין נותר איתן והגיע לשיא נוסף בספטמבר לאור הביקושים הגבוהים למוצרים בעולם ומקומה הבלתי מעורער של סין כיצרנית הגדולה בעולם.

לפי תחזיות קרן המטבע, הצמיחה בסין תמשיך להאט גם ברבעון הבא לכיוון 3 אחוזים (מול הרבעון המקביל בשנה שעברה) גם בשל ההאטה בשוק הדיור למגורים. הדבר יקשה על הממשלה לעמוד ביעד הצמיחה של 6 אחוזים ב-2022. הבנק המרכזי בסין הודיע שחדלות הפירעון הקרובה של ענקית הנדל”ן לא תשפיע על המערכת הפיננסית המקומית, איתות לכך שבמידת הצורך הבנק יתמוך בבנקים המקומיים. יחד עם זאת, סביר שהממשלה לא תגן על מחזיקי האג”ח הזרים, דבר שעלול להקשות בעתיד על חברות נדל”ן סיניות לגייס חוב ממקורות חיצוניים. ירידה בביקושים לחומרי גלם בסין יכול למתן את מחירי הסחורות בעולם.

 

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה